Jak vyčistit připálený hrnec? Lze to jednoduše pomocí přírodních prostředků
Připálilo se vám něco v hrnci, na pánvi nebo kastrolu a běžným umytím to vyčistit nejde? Aspoň jednou za život se to stane každému, kdo vaří. Poradíme vám, jak na připáleniny, abyste mohli nádobí opět používat.
Přírodní prostředky místo chemie
Místo chemických přípravků raději použijeme přírodní prostředky, které mívá doma každý. Využijme letitých zkušeností našich babiček.
Připálit mléko se podaří lehce, třeba při vaření pudinku. Připáleninu vyčistíme tak, že dno potřeme olejem, necháme působit asi 10 minut a pak běžně umyjeme.
Základním prostředkem bývá všestranná jedlá soda. Vodu nalijeme asi do výšky 1 cm, nasypeme sodu a povaříme. Připálenina by se měla začít sama odlupovat. Pokud ne, necháme nádobu s roztokem odstát klidně do druhého dne. Pak vydrhneme drátěnkou.
Sůl nad zlato
Také obyčejná sůl je výborný prostředek na připáleniny. Používá se s vodou v poměru 1:1, takže nasypeme do hrnce kilo soli, nalijeme litr vařící vody, necháme odstát aspoň přes noc, pak znovu povaříme a už můžeme začít šetrně odškrabovat dřevěnou špachtlí připáleniny. Po vyčištění klasicky umyjeme. Jen nesmíme použít sodu na hliníkové nádobí ani na teflon, protože s ním reaguje.
Také ocet v poměru 1:1 s vodou pomáhá na připálená místa. Roztokem pořádně místo zakryjeme, přivedeme k varu, mírně vaříme, dokud se připálenina nezačne odlupovat. Místo octa můžeme použít kyselino citronovou, která nepáchne. S vodou vytvoříme roztok, povaříme 15 minut a necháme odstát.
Na internetu lze najít i zdánlivě podivné rady jako třeba použití Coca-Coly, která se nechá působit několik hodin. Když si přečteme složení, zjistíme, že díky obsahu kyselin nejde o tak velký nesmysl, jak se zdá.
Připálený cukr, třeba na pečícím plechu, vyčistíme sodou s peroxidem – vytvoříme pastu, kterou rozetřeme a necháme působit.
Též černý čaj se solí nebo prací prášek povařený s trochou vody by na připáleninu měl stačit.
I kávová sedlina (lógr) dokáže připálený hrnec vyčistit. Nasypte ji na dno, nechte působit a umyjte.
Čištění podle druhu materiálu
Asi bude důležité zaměřit se i na druh materiálu, který máme vyčistit.
Nerezové nádobí nejlépe vyčistíme sodou a octem.
Litinové nádobí je odolné, takže můžeme bez obav použít sůl a drátěnku.
Smaltované nádobí naproti tomu musíme chránit před poškrabáním, takže jej nedrhneme, ale použijeme měkčí houbičku a některý z přírodních postupů uvedených výše. U smaltovaného nádobí musíme také dávat pozor na prudké změny teplot.
Keramické pánve jsou proti připálení hodně odolné, ale časem se pro obnovení jejich vlastnosti doporučuje tzv. vypečení. Čistou a suchou pánev potřeme slunečnicovým nebo palmovým olejem a zahřejeme na sporáku, dokud se z ní nezačne kouřit. Pak necháme vychladnout a otřeme ubrouskem.
Hliníkové nádobí je háklivé na poškrabání, takže použijeme roztok se solí nebo octem nebo kyselinou citronovou. pak omyjeme v čisté vodě.
S nádobím s teflonovým povrchem musíme zacházet velmi šetrně. Nikdy nepoužíváme kov, vždy teflonové nebo dřevěné nádobí. Čistíme jej pouhým otřením ubrouskem. Jestliže se na teflonové pánvi začne jídlo připalovat, znamená to, že je teflonový povrch poškozený a tudíž je nutné koupit novou pánev, protože poškozený povrch je zdraví nebezpečný.
Doufáme, že vám bude vaše nádobí dlouho a spolehlivě sloužit.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Domácí turecký med jen ze čtyř surovin: Vynikající sladká pochoutka voní praženými ořechy, je měkká a nelepí se na zuby
Výpečky na smažené cibuli, hrubozrnné hořčici a medu: Skvělá pikantně nasládlá chuťová kombinace má ten správný říz
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Komentáře