Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Žmolenka, drobenka nebo posýpka? Záleží jen na vás, protože všechny tyto názvy označují drobivou, žmolkovatou směs másla, cukru a mouky, kterou pečivo posypeme ještě před upečením. Koláč se tím dosladí i dochutí, při jídle pak vypečená drobenka mezi zuby příjemně křoupe.

Každá kuchařka má svůj recept na drobenku, svůj poměr másla, cukru a mouky. Některá zásadně používá mouku hrubou, jiná polohrubou nebo hladkou. Je pouze na vás a na vašich zkušenostech z pečení, který recept na drobenku si vyberete. Která posýpka vám bude chutnat nejlépe a už u ní zůstanete.

Jak připravit drobenku?

  1. Většinou potkáme recepty na drobenku s poměrem 1:1:2 – jeden hmotnostní díl másla, stejný díl cukru a 2 díly polohrubé mouky. Všechny suroviny odvážíme a rychle smícháme dohromady. Máslo rozmělníme prsty v mouce s cukrem a tím ho s nimi zároveň spojíme do drobečků. Hotová žmolenka určitě nesmí připomínat souvislé těsto, ale musí se rozsýpat na malé žmolky (drobečky) - odtud získala svůj název.

  2. Můžeme ji připravit i rychlejším způsobem – máslo rozpustíme, vlijeme do cukru s moukou a vidličkou dobře promícháme. Necháme vychladit a použijeme na koláč. Pokud se hmota nebude drobit, bude možná potřeba trochu mouky dosypat (až do poměru 1:1:2,5).

  3. Poměrně rychlým způsobem je promíchání másla, mouky a cukru několikerým pulzním zapnutím sekáčku na potraviny. Je to způsob nejen rychlý, ale nezůstanou po něm prsty mastné od másla.

Rady k přípravě posýpky

Mouka se používá nejčastěji polohrubá, ale někdo používá mouku hrubou nebo hladkou - v podstatě jde o to, která drobenka vám bude chutnat nejvíce, a u ní už asi zůstanete. Čím víc je v drobence použito mouky, tím bude drobenka po upečení křupavější a tvrdší.

Část mouky můžeme nahradit třeba mletými ořechy (kokosem, mandlemi) – a tím ji udělat jinou, nevšední. Vznikne drobenka ořechová, kokosová nebo mandlová, jindy zkuste část ořechů přidat jen nasekanou, ne mletou. Ořechy v drobence budou výraznější, když je před mletím opražíme na suché pánvi.

Do mouky můžeme přidat i strouhaný perník nebo mletý mák, popř. kakao.

Pro lepší vůni můžeme do drobenky přidat trochu strouhané citronové kůry nebo mleté skořice, trochy perníkového koření či vanilkový cukr.

Tuk - můžeme použít voňavé máslo, naše babičky občas využily i sádlo nebo olej.

Cukr - krupice nebo moučka, můžeme přidat i cukr vanilkový, drobenka bude příjemněji vonět.

Koláčům se šťavnatým ovocem bychom měli dopřát více drobenky, protože do ní při pečení část ovocné šťávy vsákne. Takovou drobenku můžeme připravit o něco méně mastnou a přidat mouku navíc.

Na veliký koláč nebo buchtu s náplní bude stačit na plochu celého plechu drobenka z 80 g másla, 80 g cukru krupice a 150-160 g polohrubé mouky.

Zbylou, nepoužitou drobenku je možné v dobře uzavřené krabičce zamrazit na později, na další pečení. Stejně tak je možné připravit si drobenku předem, do zásoby a dobře zabalenou ji uložit do mrazáku, odkud ji můžeme kdykoliv vytáhnout a hned použít.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky