Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jaké drobné ovoce a bobuloviny vysadit do zahrady? Poradíme s plánováním
Zdroj: Pixabay, Alicja

Drobné ovoce dokáže velmi zpříjemnit náš pobyt na zahradě. Není nad to mít možnost od začátku léta až do podzimu stále něco ochutnávat a sklízet. Při dobrém plánování bude naše zahrada místem, které poskytne požitek všem našim smyslům a výborně obohatí náš jídelníček.

Jde o to, aby sklizeň drobného ovoce pokryla co nejdelší časové období. Na začátku léta trháme jahody, pak navazují muchovníky, maliny, moruše, rybíz a angrešty. Postupně dozrávají borůvky a ostružiny, do toho přichází další vlna dozrávání remontantních odrůd maliníku. Kromě drobného ovoce zrají i třešně, meruňky, letní jablka, vinná réva, nejrůznější peckoviny a hrušky. Zahrada může být velmi příjemné místo. Tipy na drobné ovoce najdete v dalším článku:

Podle čeho vybrat drobné ovoce na zahradu

Při plánování nových výsadeb je potřeba vzít v úvahu více okolností.

  • Přihlédneme k prostoru, který máme k dispozici, a k celkovému pojetí zahrady. Drobné ovoce a bobuloviny nemají sice takové nároky jako ovocné stromy (např. třešně), přesto ale časem vyrostou. I mezi menšími keři rybízu je potřeba mít "manipulační" prostor. Stinné místo obvykle není pro ovoce moc vhodné.
  • Bereme v úvahu mrazuvzdornost rostlin a oblast, ve které žijeme.
  • Zvážíme jejich odolnost proti chorobám a škůdcům i náročnost péče. Je dobré vědět, jestli rostliny potřebují postřiky a nějakou další zvláštní ochranu (např. vinná réva proti houbovým chorobám).
  • Mělo by nás zajímat, jak často je budeme muset stříhat a jestli potřebují opěrnou konstrukci a vyvazování, případně jak velká a pevná má konstrukce být. I tyto "maličkosti" nám mohou znepříjemnit péči, pokud se nám na ně nebude dostávat čas.
  • Zvážíme, jak často se na zahradu dostaneme a kdy budeme mít možnost ovoce sklízet. Některé druhy stačí sklízet méně často, jiné je nutné sklízet každý druhý den. To samé platí i pro péči - některé druhy musíme častěji zalévat, jiné jsou nenáročné.
  • Co se týče náročnosti rostlin, příkladem jsou kanadské borůvky, které potřebují kyselou půdu. Nestačí jim jenom na začátku koupit pytel rašeliny, ale musíme ji opakovaně doplňovat. Stejně tak bez zavlažování mohou začít zasychat.
  • Důležité je, zda rostliny stačí vysadit jednotlivě, nebo jich kvůli opylení musíme vysadit více. Pokud více, hned se náročnost na prostor zvýší. Příkladem jsou kiwi, kanadské borůvky a rakytník řešetlákový - rovnou od nich koupíme několik sazenic.
  • Tip: Dejte si záležet na výběru odrůd. Ovoce by mělo být především chutné, zdravé, kvalitní a lákavé.

Máte ještě nějaké další rady? Budeme rádi za vaše tipy do komentářů pod článkem.

Na závěr pro vás máme recept na nepečený tvarohový dortík s malinami. Připravit ho můžete podle následujícího videa, ovoce zvolíte podle možnosti.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Nejnovější recepty Více