Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vinnou révu můžeme pěstovat i na zahradách ve výšce do 500 m. n. m. V kuchyni využijeme listy i hrozny
Zdroj: Pixabay

Révu vinnou pěstujeme na zahrádkách při zdech budov, na dvorcích a pergolách. Réva je dekorativní a zároveň účelová rostlina, která potřebuje dostatek prostoru a dobrou péči.

Vinná réva je teplomilná, takže plných úspěchů dosáhneme nejlépe v jižní poloze chráněné před větrem. Vyžaduje lehčí půdu. Pěstujeme odrůdy moštové k výrobě vína nebo odrůdy stolní. Ve vyšších polohách lze vinnou révu pěstovat i ve skleníku.

Jak hrozny uchovat

Lze je uchovat delší dobu zavěšené na drátech v chladné, temnější místnosti při teplotě 8–10 °C. Hrozny věšíme tak, aby se bobule co nejméně dotýkaly. Také lze odříznout hrozny i s částmi výhonů, které vložíme do lahví s vodou. Lahve postavíme mírně šikmo, aby se jich hrozny nedotýkaly.

Jak hrozny využít v kuchyni

Stolní hrozny konzumujeme nejlépe čerstvé, ale lze z nich připravit i džem (nedozrálé bobule dobře želírují), kompot, rosol, mošty a sirupy. V kuchyni se používají do moučníků, ale i k drůbeži nebo zvěřině. Mladé listy známe z jižních krajin ve formě plněných závitků, někde do nich balí zvěřinu nebo drůbež. Vinné listy můžeme využít při nakládání okurek (kvašáků) a zeleniny.

Jak hrozny prospívají zdraví

Hrozny kromě vody obsahují jednoduché cukry - glukózu a fruktózu, organické kyseliny, pektiny, třísloviny, z minerálů hlavně draslík, železo, zinek, vápník, fosfor. Obsahuje i vitamíny C, B, provitamín A. Jejich obsah ale není příliš vysoký.

Hrozny ovlivňují kladně zažívání a trávení, funkci jater, krevní oběh a obsah hemoglobinu v krvi, stimulují činnost ledvin a vyměšování. Jsou vhodné pro rekonvalescenty. Ve vyšších dávkách jsou nevhodné pro diabetiky. Stolní hrozny je potřeba vždy důkladně omýt vodou, obsahují často zbytky postřikových látek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky