Chia semínka v akci: Připravte si po vzoru mexických indiánů dokonalý a levný domácí „energeťák“, nápoj chia fresca
8. 10. 2022 Vaření
Nakoupili jste si domů chia semínka s tím, že si je budete přidávat do jogurtů nebo smoothie a teď přemýšlíte, kam ještě byste je mohli využít? Oblíbená mexická limonáda chia fresca je vynikajícím řešením. Výborně chutná a navíc vás zaručeně postaví na nohy nejen po sportu.
Zázračná semínka od indiánů
Chia semínka jsou jednou z nejčastěji využívaných super potravin. Tato černá drobná semínka z rostliny Salvia hispanica neboli šalvěj hispánská, připomínající mák, pocházejí ze středního a jižního Mexika. S oblibou je již před mnoha staletími pěstovali místní původní obyvatelé – kmeny Aztéků a Mayů, kteří si již tehdy cenili jejích zázračných účinků na lidské tělo.
Mohlo by vás zajímat
Chia semínka zaženou hlad i žízeň
Chia semínka jsou totiž plná vitaminů a minerálů, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, antioxidanty a také bílkoviny. Slovo chia znamená v jazyce amerických indiánů síla, což dokazuje, jak věřili v jejich schopnosti. Chia semínka si totiž nejčastěji dávali jako dokonalý zdroj energie. Byla zkrátka ideální potravinou, která dokázala zahnat hlad kdykoliv během dne.
Navíc vynikají jemnou lehce oříškovou chutí, která nijak výrazně nezkreslí chuť pokrmu, do něhož je přidáte. Do jídla je možné je vmíchat celá i namletá na prášek. Můžete jimi posypat zeleninový salát, nejčastěji se ale používají do sladkých pokrmů, jako jsou třeba snídaňové cereálie. Smíchat je můžete s jogurtem, mlékem, ovocnou šťávou nebo vodou, jako je tomu u nápoje chia fresca.
Když smícháte chia s vodou
Na chia semínkách je zajímavé, že po smíchání s vodou během 20-30 minut nabobtnají, a vytvoří tak zajímavou gelovitou hmotu, proto se z nich často dělají zdravější verze pudinků či marmelád, kde se s jejich pomocí dosahuje želatinové konzistence. Díky této vlastnosti jsou vhodná také k zahuštění kaší, ale také různých těst, třeba na lívance. Pak není nutné do těsta používat tolik vajec.
Mohlo by vás zajímat
Limonáda, která dodá energii
Po smíchání smíchání semínek s větším množstvím vody se vytvoří nápoj, který trochu připomíná známou limonádu z aloe vera. Tato „želé“ limonáda se dá různými způsoby dochutit a výborně slouží nejen k zahnání žízně, ale i hladu. Již staří aztéčtí válečníci v Mexiku podle legend popíjeli takový nápoj, aby si udrželi energii po dlouhou dobu. Příprava drinku chia fresca je neskutečně jednoduchá, potřebujete na něj totiž jen chia semínka a vodu. Aby se ale z nápoje stala opravdu limonáda, je lepší přidat na dochucení limetkovou šťávu a sirup z agáve. Tak aspoň vypadá základní varianta této posilňující limonády. Můžete si ji ale vylepšit třeba kouskem okurky, případně nějakým ovocem.
Jednoduchá limetková chia fresca
Pokud byste si chtěli tento domácí energetický drink připravit a vyzkoušet jeho "zázračné" účinky, budete potřebovat: 2 hrnky studené vody, 1 lžíci chia semínek, šťávu z poloviny limetky, 1 lžičku medu nebo agávového sirupu (sladidlo můžete použít i jiné, případně množství upravit podle vaší chuti) a špetku himalájské soli.
Postup: Ve velké sklenici smíchejte vodu, chia semínka, limetkovou šťávu, med a sůl. Dobře promíchejte, abyste zabránili tvorbě hrudek, a nechte 10-15 minut odstát. Pak opět zamíchejte. Když semínka nasáknou vodu (měla by vypadat jako semínka rajčete s vrstvou želé kolem), sklenici naposledy promíchejte, případně dochuťte. Ihned vypijte.
Zdroje informací:
Heynutritionlady.com
Healthline.com
Thespruceeats.com
Témata
Recepty k tomuto článku
Přečtěte si Zobrazit více
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Jemný makovec babičky Boženky
Přidáno před 10 hodinami
Maková bábovka s čokoládou a mandlemi
Přidáno před 16 hodinami
Supersulc
Přidáno před 20 hodinami
Cizrnová směs s mrkví a rajčaty
Přidáno před 21 hodinami
Ořechová hvězda z kynutého těsta se skořicí a rumem
Přidáno 5. 12. 2023 15:02
Rozmarýnové housky
Přidáno 5. 12. 2023 12:21
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Měsíček lékařský zdobil zahrádky našich babiček a uplatní se i dnes. Péče mu stačí jen minimální
Měsíček lékařský (Callendula officinalis) je vhodný k pěstování i pro začínající pěstitele. Potěší záplavou květů v různých odstínech žluté a… Číst více
Desatero rad na téma borůvky: Poradíme, jak je nejlépe uchovat a zpracovat nejen do koláčů
Sběr borůvek je v plném proudu a byla by škoda toho nevyužít, protože jsou lahodné, plné šťávy a vitamínů. Čerstvé borůvky si můžeme přidat na… Číst více
Vyzkoušeli jsme za vás: Samosběr kanadských borůvek. Na kolik vás vyjde 1 kg a jak přesně to probíhá?
Samosběry jahod, hrášku nebo okurek nakládaček… Číst více
Byliny v kuchyni: Měsíček lékařský ochutí rizoto a uděláte z něj i skvělé víno nebo salát
Jak už napovídá její název, měsíček lékařský je… Číst více
Vypěstovat borůvky na zahradě i na balkóně je snadné: Použijte rašelinu, nechte je na slunci nebo v polostínu a pravidelně je zalévejte
Plánujete, čím zaplnit místo na zahradě, nebo co… Číst více
Borůvky, které jimi ani nejsou: Jak pěstovat ty kanadské, jak muchovník nebo zimolez, abyste měli krásnou úrodu
Říká se jim všem borůvka, ale ne všechno jsou… Číst více
Ovoce, které můžete sklízet i na balkoně: Jahodníky kromě sladké úrody krásně kvetou a zdobí, ostružiny vydrží do prvních mrazíků
Šlechtění udělalo své a dnes je možné pěstovat… Číst více
Úroda kanadských borůvek se blíží. Svědčí jim kyselejší půda a zálivka dešťovou vodou, před škůdci je ochrání síť
Jste-li pěstiteli kanadských borůvek, tak se… Číst více
Květy měsíčku lékařského jsou krásné i užitečné. Jejich cenné vlastnosti může využít každý
Měsíček lékařský (Callendula officinalis) v sobě spojuje přesně to, čeho si u pěstovaných rostlin nejvíce ceníme - krásu i užitečnost. Pěstování je… Číst více