Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Samosběr jablek 2023: Velký přehled sadů, kde si můžete natrhat jablka do zásoby. Kilo vyjde už na 10 Kč
Zdroj: Freepik, master1305

Jabloň na zahradě nemáte, ale máte s jablky větší ambice, než aby se vám vyplatilo si je koupit v normálním supermarketu? Nejlepší možností je vyrazit na samosběr. Po celé České republice je spousta sadů, kde si můžete sami natrhat jablek, kolik chcete, a ještě vás vyjdou mnohem lépe než v obchodě. 


Samosběry jsou v kurzu 

Samosběry v posledních letech frčí. Pro ty, kteří nemají vlastní sad nebo zahradu, jde o ideální možnost, jak se k ovoci či k zelenině dostat levněji. Sice to znamená přiložit trochu ruku k dílu, na druhou stranu ale může být trhání různých plodin i zábavou.

V červnu vždy začne sezona samosběrů jahodami, poté si můžete nasbírat hrášek, česnek, maliny, kanadské borůvky a v druhé půlce léta třeba i broskve a meruňky. A na podzim můžete do různých sadů vyrazit pro švestky a jablka. Kam si tedy pro jablka můžete zajet, kolik za ně zaplatíte a jak vlastně takové samosběry probíhají? To vše najdete v našem přehledu: 

Středočeský kraj a Praha 

 • Jablkobraní Na Krutci – jablka si můžete natrhat i v sadech na Praze 6. Ve středu 20. 9. v poledne tu odstartuje akce Jablkobraní, která potrvá až do 23. 9. a pak na ni v neděli 24. 9. naváže Ovocná slavnost v sadu Na Klíčově. Jablek si můžete zadarmo natrhat, kolik budete chtít. Za poplatek 50 Kč na hodinu si můžete půjčit i žebřík a česáček. Z jablek si tu rovnou budete moci vylisovat i mošt. Více najdete na FB stránkách akce: Jablkobraní 2023 / Veřejný samosběr Na Krutci
 • Ovocnářství Polívkovi – samosběry pořádají v sadech ve Středočeském kraji ležících na trase mezi Slaným na Drnovem na souřadnicích 50.2263668, 14.1335715. První samosběr probíhá o víkendu 15.-17. 9. v čase 9-15 hodin, pak budou pokračovat vždy každý víkend od pátku do neděle až do očesání. V nabídce mají 10 odrůd jablek, cen je 20 Kč/kg. Koupit si tu můžete i jablečný mošt za 160 Kč/5 l. Více na Ovocnarstvi-polivkovi.business.site
 • Sady Ekofrukt Slaný – u Slaného lze trhat jablka i v sadech Ekofrukt. Samosběr bude v sobotu 23. 9. od 13 do 19 hodin. Dostupné jsou odrůdy Šampion, Jonaprinc, Idared, Topaz, Braeburn za cenu 14 Kč/kg. Za jablka můžete platit i kartou, v sadech lze trhat i hrušky. Více na Samosberslany.cz.
 • Sady Šrámkovi Vítov – další sady u Slaného leží v obci Vítov a samosběr tu proběhne rovněž během nadcházejícího víkendu 15.-17. 9. od 9 do 16 hodin a další pak vždy o víkendu až do konce října. V nabídce mají odrůdy pro delší skladování (Topaz, Rubinola, Najdared, Jonagold, Red Cap, Rajka) a ty ke kratšími skladování (Rubín a Gala). Cena jablek je 20Kč za kilogram. Pro aktuální informace sleduje jejich stránky Sadyvitov.cz.
 • Sychrov u Mnichova Hradiště - v sadech kousek od Českého ráje (pozor, nejde však o ten Sychrov se zámkem) pořádají samosběr jablek pouze 1. 10. od 9 do 17 hodin. Za vlastnoručně nasbíraná jablka tu ale zaplatíte jen 10 Kč/kg. 30. září se tu ale koná od 14 hodin Jablkobraní, kde bude možné ochutnat místní mošty a povidla. Více na Zivotvsadu.cz
 • Sady Bílé Podolí – ovocnářství poblíž Čáslavi pořádá samosběry v sadech v Semtěši pod hřbitovem. Odrůdy Bohemia a McIntosh můžete sbírat každý den v týdnu od 12 do 18 hodin do vlastních obalů. Cena je 10 Kč/kg. Více na Sadybilepodoli.cz

Ústecký kraj

Královéhradecký kraj

 • ZD Libčany – V Královéhradeckém kraji pěstují jablka odrůd Gala, Golden Delicious, Rubinola a Idared Breaburn. Samosběry by měly začít 18. 9. a trvat budou maximálně do 1. 10. Sad se nachází u silnice Libčany – Roudnice a přístupný bude od 8 do 16 hodin. Cena je 15 Kč/kg. Kromě jablek nabízejí i hrušky. Více na Zdlibcany.cz.

Jihomoravský kraj

Moravskoslezský kraj

 • Farma Lička – na farmě v Sedlnicích na severu Moravy se pěstují nejen jablka, ale i jahody, třešně a švestky. Samosběry nabízejí na dvou místech. Přímo v Sedlnicích si můžete nasbírat jablka 16. 9. od 8 do 12 hodin. Cenu zjistíte přímo na samosběru. V nedalekých Rychalticích lze trhat každou středu a sobotu ve stejném čase. Za ovoce tu můžete zaplatit i kartou. Více na Farmalicka.cz.
 • Sady Životice – v sadech v Moravskoslezském kraji s již samosběry zahájily a na jablka odrůd Gala, Šampion a Rubinola tu můžete vyrazit každý den kromě neděle. Cena za kg je 29 Kč. Přesnou otevírací najdete na jejich stránkách Sadyzivotice.cz.

Olomoucký kraj

 • Ovocné sady Nesét – v sadech v Dětřichově u Uničova proběhnou samosběry ve třech čtvrtečních termínech – 14. 9., 21. 9. a 28. 9. V čase od 8 do 17 hodin bude možné sbírat jablka odrůd Gala, Jonagored, Golden Delicious a Topaz. Cena za kilogram je 15 Kč. Více na Sady-neset.cz.
 • Skrbeň u Olomouce- v dalších moravských sadech začíná samosběr 23. 9. Samosběr probíhá v pracovní dny od 15 do 17 hod a v sobotu od 8 do 12 hodin. Nabízejí jablka od letních přes podzimní až po ta určená na uskladnění. Jablka se trhají ze země, takže nemusíte lézt na strom po žebříku. Více na Samosberjablek.cz.

 

 

 

 

 

 

Témata

Sdílet článek

Recepty k tomuto článku