Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kdy dát potraviny do studené vody a kdy použít tu vroucí? Na velikosti v tomto případě opravdu záleží
Zdroj: Freepik, drobotdean

Dát, či nedat do vroucí vody? Tuhle tak trochu shakespearovskou otázku doma řeší kuchařky a kuchaři poměrně často. A věřte, že na teplotě opravdu záleží stejně tak jako na velikosti surovin.

Na velikosti záleží

Pokud přemýšlíte, jestli zvolit studenou nebo vroucí vodu, tady platí obecná pravidla. Velké kusy vložené do vroucí vody se v povrchové vrstvě uvaří mnohem rychleji než uvnitř. A malé kousky kousky hozené do studené vody se zase převaří. Zjednodušeně je tedy lepší velké kusy dát do studené vody a malé do vařící. Ale u každé suroviny je to přece jenom trochu jinak a taky záleží, co přesně chceme připravovat. 

V jaké vodě vařit maso?

  • Kdy do studené vody
    Určitě tehdy, pokud chceme připravit vývar. Bílkoviny se z masa uvolňují pomaleji a pěna na povrchu jde lépe sbírat. Zároveň se do tekutiny postupně uvolňuje šťáva - a tedy i chuť, kterou pro vývar potřebujeme. 
  • Kdy do vroucí vody
    Když však je žádoucí v masu udržet chuť a šťávu, je lepší ho zalít vodou vroucí. Takt se rychleji zatáhne na povrchu, nevysuší se a zůstane pěkně šťavnaté. To platí například pro rakouskou specialitu Tafelspitz, ale i pro českou rajskou omáčku, do níž také chceme šťavnaté plátky masa. 

V jaké vodě vařit ryby?

Ryby sice většinou smažíme, grilujeme nebo pečeme, ale vynikajícím způsobem přípravy je také pošírování, kdy rybu či její kousky krátce povaříme a poté podáváme s různými omáčkami.

  • Kdy do studené vody
    Tam patří velké ryby, jako je například losos v celku. I v mírně vroucí vodě by se totiž navrchu uvařil dřív, než teplo stačí proniknout dovnitř.
  • Kdy do vroucí vody
    Malé rybky je potřeba vkládat do vroucí vody, ve studené by se rozvařily ještě předtím, než voda dosáhne bodu varu.

V jaké vodě vařit brambory (a velkou zeleninu)?

  • Kdy do studené vody 
    Pokud vaříme celé velké brambory (i ty ve slupce) či jinou větší zeleninu (např. červenou řepu), vždy je nutné je vložit do studené vody. Tak mají dostatek času postupně se rovnoměrně provařit a změknout. 
  • Kdy do vroucí vody
    Když pospícháme s večeří nebo se chystáme na šťouchané brambory či škubánky, na malé kousky nakrájené přílohové brambory je možné dát do vody vroucí.

Jak vařit čerstvé fazolky, brokolici či jinou drobnou zeleninu?

  • Vždy ve vroucí vodě
    Protože drobná zelenina potřebuje rychlou přípravu, aby se nerozvařila a zachovala si chuť. Většinou jí stačí jen pár minut. Má zůstat lehce křupavá, jen tak si zachová cenné vitaminy i chuť.

Jak vařit vejce?

  • Vždy ve vroucí vodě 
    U vajec potřebujeme, aby se bílek vařil rychleji než žloutek a také chceme kontrolovat, jak moc se uvaří uvnitř. To bychom u vkládání do studené vody odhadovali špatně. Proto vložíme vejce opatrně do okyselené a osolené vroucí vody a na tzv. vejce natvrdo stačí 10 minut a poté je ihned zchladíme. Při delším vaření zešedne žloutek.

A ještě praktická poznámka nakonec. Žádné potraviny by se neměly vařit prudkým varem kromě fazolek a drobné zeleniny a těstovin. 

Náš tip: Podle našeho video receptu si můžete připravit vynikající zelené fazolky se slaninou.

Témata

Recepty k tomuto článku