Zkušená perníkářka radí, jak udělat a hlavně nazdobit perníkovou chaloupku jako z pohádky
13. 12. 2024 Ostatní
Mít vlastní perníkovou chaloupku je sen většiny děti. Tak proč jim ho nesplnit aspoň v mini verzi? Taková malá chaloupka je krásnou ozdobou interiéru, nádherně provoní byt vůní perníku a navíc je bez ježibaby. Podle video návodu perníkářky Terezy ji sestavíte a nazdobíte snadno.
Perníková chaloupka od perníkářky
Perníkové chaloupky byly překrásnou vánoční dekorací již za starých časů a jejich obliba přetrvala až dodnes. Pečením perníčků na ni, jejím sestavováním a hlavně malováním zabavíte v předvánočním čase nejvíc děti, kromě toho jsou chaloupky i báječným jedlým dárkem, kterým potěšíte snad každého.
Chaloupky jsou oblíbeným vánočním dárkem, kterým obdarovává své okolí perníkářka Tereza Semerádová. Výroba perníčků je jejím velkým koníčkem a nad jejími nádherně nazdobenými perníkovými chaloupkami i bíle či barevně malovanými perníčky žasnou všichni, kteří zavítají na její facebookový profil Perníčkování. Stejný název má i její kniha, věnovaná perníčkům a výrobkům z nich a jejich zdobení.
Mohlo by vás zajímat
Jak se lepí a zdobí chaloupka?
Právě Tereza pro nás natočila video, s jehož pomocí si perníkovou chaloupku může udělat každý. Pokud jste tedy vždy toužili podobnou perníkem vonící stavbu si vyrobit a dosud jste nenašli odvahu, určitě vám přijdou rady zkušené perníkářky vhod. Na co je tedy třeba si při přípravě perníkové chaloupky dát pozor?
Chaloupky se dělají v mnoha velikostech, záleží tedy je na vás, jaké dáte přednost. Kouzelně vypadají třeba chaloupky miniaturní, které s oblibou dělá i Tereza. Jednotlivé díly, z nichž sestavíte chaloupku, si můžete vykrojit pomocí speciálních vykrajovátek, která se dají sehnat třeba v obchodech s cukrářskými nebo domácími potřebami. Snadno si je ale z těsta vykrojíte i nožem podle šablon z papíru.
- „Jednotlivé dílky je třeba mít připravené ještě předtím, než začnete zdobit,“ doporučuje Tereza Semerádová a dále vysvětluje: „V místě všech spojů je totiž třeba zadní stranu trochu kolmo seříznout. Díky odstranění přebytečného těsta předejdete velkým mezerám, které při spojování často vznikají.“
- Zdobení chaloupky také záleží na vašem vkusu. Chaloupku si můžete nazdobit barevně, úplně ale stačí jen klasická bílá bílková poleva, díky níž vypadá chaloupka, jako by byla zapadaná sněhem.
- Tereza používá ke zdobení perníčků čtyři hustoty polevy. Tu základní konturovací připravuje z 1 bílku, do něhož přidá půl lžičky citronové šťávy a asi 180-200 g moučkového cukru. Vše pak jen jednoduše promíchá vařečkou do husté konzistence.
- Nejvíc se zdobí střecha chaloupky, na níž můžete namalovat třeba velkou sněhovou vločku jako Tereza nebo jiné ornamenty. „Na boční strany stačí nazdobit vždy dvě okénka, která ve stejném provedení zopakujte i na přední a zadní stranu chaloupky. Do štítu umístěte jednoduchou hvězdičku,“ radí Tereza.
- Všechny tyto ornamenty vytvoříte pomocí polevy klasické hustoty, tedy tzv. konturovací. „Na malování štětečkem musíte polevu naředit na tekutou konzistenci, zatímco u větší bílé plochy stačí do konturovací konzistence přidat jen dvě či tři kapky citronové šťávy, aby se poleva lépe nanášela,“ doporučuje perníkářka. O zdobení různými konzistencemi polevy si můžete přečíst v našem předchozím článku o Tereze Semerádové. Nazdobené dílky je pak třeba nechat dobře zaschnout, abyste si zdobení neponičili během slepování.
- „Na slepování chaloupky můžete rovněž použít konturovací hustotu polevy, pokud si chcete ulehčit práci, použijte sáček s větší špičkou,“ radí autorka mnoha překrásných chaloupek.
- Chaloupka se většinou slepuje na dvě etapy. V prvním kroku se nejdříve slepí základna domečku a nechá se alespoň půl hodiny zaschnout. Teprve pak se přidává střecha. „Pokud tento krok uspěcháte, může se vám stát, že se vám domeček rozpadne pod rukama,“ varuje Tereza Semerádová.
Recept na perníčky podle Terezy
A z jakého těsta základy na chaloupky udělat? Tereza používá svůj recept na ihned měkké perníčky, jen se, jak sama říká, „snaží těsto více upéct“. Stejné perníčky podle jejího receptu si tak můžete na chaloupku udělat i vy.
Budete potřebovat: 280 g cukru moučka, 4 vrchovaté lžičky perníkového koření, 1 necelou lžičku sody, 250 g tuku (např. máslo, nebo Zlatá Haná atd.), 4 vejce, 3 vrchovaté lžíce medu, 800 g hladké mouky, vejce nebo žloutek a mléko na potření perníčků.
- Všechny ingredience dejte do mísy a jednoduše z nich vypracujte těsto na perníčky.
- To pak vyválejte na plát stejnoměrně silný a vykrájejte z něj potřebné tvary. Perníčky vložte do trouby předehřáté na 180 °C a pečte asi 10 minut. Ještě horké je hned po vytažení z trouby potřete rozšlehaným vajíčkem nebo žloutkem s trochou mléka.
Témata
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Zkušená perníkářka radí, jak nazdobit perníčky: Nejdůležitější je ta správná hustota polevy, říká
Perníkové pracny podle perníkářky Terezy: Plněné povidly a s voňavým kořením chutnají fantasticky
Jak vytvořit perníkovou chaloupku? Krásná dekorace vánočního stolu potěší zejména děti, ale nadchne i dospělé