Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ačokča je tak všestranná při vaření a zavařování, že si ji nelze neoblíbit. Její využití v kuchyni je rozmanité - za syrova je vynikající zeleninovou přílohou a přísadou do salátů. Dá se vařit v polévkách, dusit v leču, plnit mletým masem, zapékat a grilovat. Lze ji nakládat jako okurky a připravovat z ní čatní.

Ačokča, cyklanthera, korila, indiánská okurka nebo paprikookurka je společný název pro druh popínavé rostliny původem z Jižní Ameriky. Zde dosahuje až 6 m výšky a její světle zelené plody, připomínající malé papriky, jsou velmi chutnou zeleninou.

  • U nás rostlina dosahuje výšky 2 - 3 metry a proto je potřeba použít opěru pro její výhony (např. plot, provázky, kari síť). V období sucha je vhodné rostlinu  dostatečně zalévat, jinak žádnou zvláštní péči nepotřebuje.
  • V našich podmínkách se semena ačokči vysazují přímo do země nebo se předpěstují doma a rostlinky se přesazují na záhon obvykle v květnu, ale i v červnu.  
  • Léčebné účinky ačokči jsou také zajímavé - listy působí protizánětlivě, syrové plody pomáhají proti cukrovce a při zvýšeném cholesterolu, snižují krevní tlak.

Ačokča má různé stupně zralosti

V každém stupni je vhodná k jiné úpravě.

  1. Rané stádium - křehké plody mají světloučce zelenou barvu, maličká bílá semínka a sladkou hráškovou chuť. V této fázi ji nejvíce milují děti.
  2. Střední zralost - plody jsou světle zelené a jejich semena bílá až nažloutlá. V této fázi je ačokča vhodná k zavařování nakyselo jako okurky.
  3. Zralé stádium - plody svou chutí více připomínají chuť papriky. Její semena jsou světle až tmavě hnědá a je vhodné je z plodů odstranit. V tomto období má ačokča nejširší možnosti zpracování v teplé i studené kuchyni.
  4. Úplná zralost - plody mají tmavší barvu, někdy i světlé skvrny, její semena jsou tmavě hnědá až černá. V této fázi jsou semena nejedlá, proto se musí z plodů vyjmout. Pokud chceme další rok novou úrodu, je potřeba vyjmutá semena očistit, nechat vyschnout a uschovat v suchu. Plody jsou dost velké, aby se daly plnit různými náplněmi např. masem a sýrem.

Využití ačokči v kuchyni

Ačokča má velmi mnoho způsobů využití - od první sladké chuti až po výraznou chuť papriky po úplném dozrání plodů. Hodí se pro vegetariánskou kuchyni, stejně tak se dá použít jako přílohová zelenina pod masa. Využití ačokči je různorodé:

  • mladé plody - jako příloha k masu, do salátů nebo jen tak k zakousnutí
  • vaření - polévky
  • dušení - lečo, čatní, zeleninové směsi, pod maso, lusky plněné bezmasými náplněmi (sýr) nebo mletým masem (plněné papriky)
  • nakládání - nakyselo jako okurky, nakládaná zelenina
  • grilování - samotné lusky nebo zeleninové směsi
  • listy - po spaření a nasekání je připravujeme jako špenát

Vyzkoušejte ačokču a vsadíme se, že příští rok pro ni opět najdete na zahrádce místo. Je to levná, nenáročná a chutná zelenina, která má tak rozmanité využití, že by byla velká škoda ji nezkusit pěstovat. Dobrou chuť.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky