Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Červená řepa je ceněná pro své zdravotní benefity, pro které by měla být do našeho jídelníčku zařazená co nejčastěji, ať už zasyrova nebo po tepelné úpravě. Její pěstování je poměrně snadné a v dobrých podmínkách bulvy pěkně narostou. Poradíme, jak a kdy vyset semeno řepy.

Červená řepa patří k méně náročné zelenině, co se týče živin v půdě. Nesnáší hnojení čerstvým chlévským hnojem, zařazujeme ji proto do druhé trati. Rostlinám prospěje kompost a také hnojivé zálivky. Řepě se daří na osluněných a dobře připravených záhonech.

Kdy vysévat červenou řepu 

Vhodný čas pro výsev červené řepy je od poloviny dubna do června, přičemž není potřeba spěchat. Když výsev necháme až na polovinu května, bude to v pořádku. Červená řepa nemá ráda chladné a mrazivé počasí a při příliš časných výsevech se často stává, že některé rostliny začnou předčasně vybíhat do květu - v tom případě tyto "exempláře" vytrhneme a nepěstujeme, protože výsledkem by byly jen nechutné a dřevnaté bulvičky.

Jak vysévat červenou řepu

Semínka řepy vyséváme přímo na stanoviště do hloubky asi 2 cm, a to do řádků na dobře připravené záhony. Mezi řádky ponecháme cca 30 cm. Jakmile rostliny vzejdou, vyjednotíme je na 10–15 cm - ponecháme ty největší pěkné rostliny a dopřejeme jim prostor k narůstání. Během růstu záhony s řepou kypříme a odplevelujeme. V prvním měsíci po výsevu i v suchém létě rostlinám prospěje zálivka.

Jak dlouho řepa roste

Vegetační doba červené řepy je 70–140 dnů, v druhé polovině léta již sklízíme pěkně narostlé bulvy. Sklizeň provádíme postupně podle potřeby, ale když začnou hrozit podzimní mrazíky, sklidíme už řepu kompletně, aby ji chlad nepoškodil. Bulvy zavaříme nebo uložíme k postupnému využití - buď do bedýnky nebo do písku.

Pro pěstování si vybereme z více odrůd červené řepy, nejlépe od každé odrůdy část semen.

V kuchyni se uplatní i mladé lístky, které se hodí do salátů a na zdobení jídel. Na sklizeň se nalaďte s naším videoreceptem:

Zdroj: Roman Pavela - Zeleninová zahrádka polopatě, Antonín Dolejší - Zelenina na zahrádce 

Komentáře

Další tipy a triky