Recepty z červené řepy, které zachutnají i prospívají zdraví
Řepa na zahradě
Salátová červená řepa je nenáročná zelenina, kterou si snadno sami vypěstujeme. Ze semínek, která vyséváme od poloviny dubna, sklízíme pěkně vybarvené bulvičky celé léto, až do podzimu. Jednotlivé odrůdy se liší skladovatelností, velikostí a tvarem. Některé jsou kulaté, jiné oválné a protáhlé. Rozdíl je i v chuti – rozhodně není řepa jako řepa. Zasyrova nám budou chutnat mladé křehké bulvičky podlouhlé odrůdy Alexis, která je velmi jemná. Na konzervaci raději volíme větší kulaté bulvy se spolehlivými výnosy (např. Boro F1).
Řepa nemusí být jen červená. Pěstují se i odrůdy žluté, bílé nebo pruhované. Jestli chceme vyzkoušet řepu neobvyklé barvy, může to být např. Boldor F1 s krásně žlutooranžovou dužninou. Různobarevné řepy raději nezpracováváme dohromady, abychom nepřišli o barevný efekt.
Barva je silná stránka řepy, zvýrazní a oživí různé pokrmy:
Řepa pro zdraví
Proč se vyplatí zařadit červenou řepu do jídelníčku?
- Je bohatá na vlákninu, prospívá našemu zažívacímu ústrojí, snižuje obsah cukru a cholesterolu v krvi.
- Podporuje krvetvorbu, čistí krev a obsahuje mnoho antioxidantů.
- Je užitečná při léčbě hypertenze a dalších onemocnění srdce i krevního oběhu.
- Povzbuzuje činnost žaludku, střev, ledvin, jater a žlučníku.
- Pomáhá vylučovat škodlivé látky z těla, má výrazné detoxikační účinky (čerstvá šťáva).
- Obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů, mimo jiné posiluje naše kosti.
- Zlepšuje naši imunitu a regeneraci buněk, působí proti zánětům v těle.
Červená řepa je sice zajímavá svými pozitivními účinky na naše zdraví, jenže i když se jedná o mimořádně zdravou zeleninu, mnoho z nás jí zatím nepřišlo na chuť. Možná to je tím, že jsme zatím neochutnali ty nejlepší recepty, možná jsme i poznamenaní obdobím „školkové“ řepy, která pro nás v dětství byla nutným zlem, nebo jsme si nevybrali tu správnou odrůdu.
Řepa čerstvá
Jak tedy připravit řepu, abychom si pochutnali? Největší přínos pro nás bude mít v syrovém stavu. Můžeme ji jen oloupat, nakrájet na velmi tenké plátky, a použít jako oblohu. Oblíbené je použití ve formě čerstvých šťáv nebo smoothie.
Jemně nastrouhaná čerstvá řepa je skvělá do chutných pomazánek:
Řepa tepelně zpracovaná
Pro vaření a pečení řepu nepřipravujeme složitě, právě naopak – bulvy pouze omyjeme a ponecháme jim oba konečky (kořínky i zbytky po odtrhnutí listů). Snažíme se nijak nepoškodit slupku, aby z řepy zbytečně neodtékala šťáva. Vařit bulvy můžeme buď klasicky, nebo jen v páře, což je šetrnější. Pečení je možné na plechu, i v alobalu. Doba tepelného zpracování závisí na velikosti řep, dostatečné změknutí vyzkoušíme pomocí ostrého nože. Po uvaření řepu necháme mírně zchladnout, poté ji snadno oloupeme. Pokud si chceme ušetřit čas, lze řepu koupit již uvařenou v supermarketu.
Použití vařené červené řepy nám dává mnoho možností zpracování.
Boršč - polévka z červené řepy
Asi nejznámější jsou ruské polévky s názvem „boršč“. Jsou husté a vydatné, s typickou barvou. Za vyzkoušení stojí i krémové polévky s červenou řepou.
Pomazánky z vařené řepy
Vařená červená řepa je skvělá do pomazánek, její chuť se výborně doplňuje se strouhaným křenem. Řepa se dá použít do různých pečených a vařených pokrmů:
Sladké pochoutky z řepy
A dokonce můžeme řepu použít do sladkých pokrmů, zákusků a moučníků. Dává jim zajímavou barvu:
Nakládání řepy
Na celou zimu se zásobíme naloženou červenou řepou, obvykle v kombinaci s kouskem křenu, případně anýzem nebo fenyklem. Před sterilací řepu uvaříme nebo upečeme do změknutí, až poté ji nakrájíme nebo nastrouháme, narovnáme do skleniček a postupujeme podle zvoleného receptu:
Svěží lístky řepy
Řepu sice pěstujeme pro podzemní části, ale v kuchyni využijeme i mladé svěží lístky. Řepa je totiž příbuzná mangoldu a špenátu, tedy zeleninám pěstovaným pro listy. Použití řepných listů je obdobné, lze je použít do salátů, přidávat do smoothies, nebo zpracovat podobně jako špenát.
A na závěr - přestože je řepa výborná a zdravá, i pro ni platí - "Všeho s mírou".
Komentáře