Jak sklízet mrkev? Část sklidíme průběžně probírkou a zbytek před příchodem mrazíků
Mrkev je oblíbeným a často pěstovaným druhem kořenové zeleniny. Nejčastěji pěstujeme karotku, která je velmi chutná a vhodná pro brzkou sklizeň. Pozdní odrůdy poskytují větší výnos a hodí se pro zimní uskladnění. Poradíme, jak sklízet mrkev.
Mrkev (včetně karotky) vyséváme brzy na jaře, protože její klíčení trvá poměrně dlouho. Pěstujeme ji na humózních a lehčích půdách, čerstvé hnojení není vhodné. Jakmile začnou růst malé rostliny, brzy je musíme protrhat, jinak by neměly dostatečný prostor k růstu.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak sklízet mrkev
Máme pro vás několik rad:
- Mrkev sklízíme probírkou průběžně přes celé léto a na podzim vytrháme všechny zbývající rostliny včas před příchodem prvních mrazíků.
- Mrkev se snadno sklízí po dešti nebo po zalití, tehdy je půda vlhká a rostliny se dají snadno vytahovat. Ze suché země se vytahuje mrkev těžko.
- Při průběžném protrhávání mrkev stačí vytáhnout za nať z půdy, vybíráme vždy ty největší kusy.
- Pokud se stane, že utrhneme nať, ale nepodaří se nám mrkev vytáhnout celou, nevadí - necháme spodní část v zemi, nať brzy doroste a pak teprve mrkev sklidíme.
- Při podzimní sklizni vytaháme již všechnu mrkev, jde to dobře např. rycími vidlemi. Dáváme pozor, abychom kořeny nepoškodili.
- Sklizené mrkve očistíme od zeminy a ukroutíme jim nať. Pokud bychom nať ponechali, mrkev by brzy zvadla. Pěkné a velké kusy můžeme založit do písku, jako to dělaly naše babičky. Menší a poškozené kusy co nejdříve spotřebujeme nebo zmrazíme.
Další tipy a triky
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Chowder s treskou
Přidáno před 1 hodinou
Pórkové koláčky se sýrem
Přidáno před 3 hodinami
Kuřecí prso, lišky a volské oko (vhodné pro diabetiky)
Přidáno před 3 hodinami
Květákové ragú s čočkou a rajčaty
Přidáno před 4 hodinami
Borůvkové vlnobití
Přidáno před 5 hodinami
Kynutý závin s hruškami a nektarinkami
Přidáno před 6 hodinami
Komentáře