Koupili jste si svazek mrkve s natí a chcete ji zachovat co nejdéle svěží? Poradíme, jak s ní zacházet
Mrkev je zřejmě naše nejoblíbenější zelenina, kterou si rádi dopřejeme syrovou i tepelně upravenou. Chutná i dětem - ať už strouhaná s jablíčkem nebo uvařená v polévce.
Mrkev je plná důležitých živin. Obsahuje vitaminy skupiny B a vitaminy C a E. Jsou v ní minerály a stopové prvky, včetně železa. Přitom má jen nízkou energetickou hodnotu, proto je ideální potravinou pro ty, kdo chtějí hubnout. Obsahuje betakaroten, který se v našem těle mění na vitamin A. Je důležitý pro naše oči, kůži i sliznice.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak uchovat mrkev ve svazcích
Mrkev můžeme koupit buď již bez natě nebo ve svazcích s natí. Ta s natí je na pohled velmi pěkná a svěží, ale víte, jak s ní zacházet, aby si svěžest zachovala?
- Nejlepší je ji co nejdříve spotřebovat.
- Pokud ji budeme uchovávat do dalšího dne, nať hned, jak si mrkev doneseme, odkrojíme. Pokud to neuděláme, kořeny budou nať stále vyživovat, a proto velmi rychle ztratí svěžest, začnou vadnout a vysychat, brzy budou jako "gumové".
- Nať můžeme dát ke konzumaci domácím zvířátkům (morče, králík), nebo ji přidat na kompost.
Jak připravit mrkev k jídlu
Mrkev bychom měli do jídelníčku zařazovat co nejčastěji. Co se týče betakarotenu, naše tělo bude mít větší užitek z mrkve nastrouhané než jen nakrájené, a největší z mrkve tepelně upravené. Nesmíme ale zapomenout přidat trochu tuku, jedná se totiž o vitamín v tuku rozpustný.
A co dobrého z mrkve uvařit? Třeba skvělou mrkvovou polévku podle následujícího videa:
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Nejlepší recepty na zeleninové polévky: Kořenová zelenina v nich nesmí chybět, především mrkev, celer a petržel
7 vláčných a nadýchaných mrkvových moučníků. Upečte si skvělé mrkvové řezy, perník nebo koláčky
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Komentáře