Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Na jaře je v přírodě mnoho cenných bylinek, na zahradách máme bylinkové zahrádky a postupně dozrávají různé druhy ovoce. Sklízíme také zeleninu a ne vše stihneme spotřebovat. Sušení je tou nejjednodušší metodou konzervace přebytků, usušené potraviny pak stačí dobře uložit a podle potřeby zařazovat do jídelníčku.

Bylinky sice zvládneme usušit na síťových rámech, ale sušení ovoce a zeleniny je už náročnější, zvlášť pokud máme více ovocných stromů, jejichž ovoce potřebujeme zpracovat. V dnešní době se v domácnosti vyplatí elektrická sušička. Umožní nám šetrně zacházet s přebytkem úrody. Ovoce, zelenina i houby jsou po usušení velmi trvanlivé.

Jak vybrat elektrickou sušičku

Sušiček máme na výběr celou řadu. Před nákupem se zamyslíme, jaké vlastnosti by měla mít - to nám pomůže v rozhodování.

  1. Sušička by měla mít dobře regulovatelnou teplotu. Jiná teplota se hodí na sušení bylinek, jiná na ovoce a hrubší zeleninu, proto bude nutné nastavovat teplotu podle potřeby. Ideální teplotní rozsah je 30–60 °C
  2. Důležitá je kapacita sušičky. Pokud se chystáme sušit křížaly ze švestek a jablek, sušička by měla být dostatečně velká. U některých typů sušiček se nabízí možnost dokoupit další plata, to se určitě může hodit. 
  3. Ovoce, zelenina a houby by si měly zachovat po usušení pěknou barvu a vůni. Vyplatí se přečíst si recenze na konkrétní sušičku a vzít v úvahu i negativní vyjádření. Poradit nám mohou přátelé nebo příbuzní, kteří již sušičku mají. U nich se můžeme podívat, jak se s konkrétní sušičkou pracuje.
  4. Má vybraná sušička vybavení, které je pro naše sušení důležité? Mohou to být např. pláty na výrobu ovocných placek (populárních kůží) nebo sítka na bylinky.
  5. Jak je v sušičce rozváděn teplý vzduch? Usuší se suroviny rovnoměrně? I nad tímto se zamyslíme.
  6. Některé vitamíny jsou citlivé na světlo, tomu by měl odpovídat i materiál, ze kterého je sušička zhotovena.
  7. Plata sušičky jsou v bezprostředním kontaktu se sušenými potravinami, a to po delší dobu při  zvýšené teplotě, proto je důležité, aby sušička byla vyrobena z vhodného a zdravotně nezávadného materiálu.
  8. Sušička pracuje na elektrický proud, proto musí být také bezpečná po technické stránce. To platí i pro podomácku vyrobené sušičky.
  9. Přístroj bude pracovat dlouhou dobu a opakovaně, proto je důležitá i nízká spotřeba elektrické energie.
  10. Samozřejmostí je záruka přístroje, alespoň dvouletá.

Jen kvalitní sušička nám umožní získávat sušením produkty, které si zachovají co nejvíce živin a vitamínů. Nevyplatí se nechat zlákat nízkou cenou, raději si nákup dobře promyslíme.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více