Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Je potřeba kompost zalévat? Radíme začínajícím pěstitelům
Zdroj: Pixabay, Ben Kerckx

Kompost patří nerozlučně k našim zahradám, díky kompostování jednoduchým způsobem zužitkujeme zahradní zbytky, které bychom jinak museli vyvážet nebo dávat do bio odpadu. Jakmile se kompost řádně rozloží, vrátíme ho zpět do půdy, aby ji obohatil.

Do kompostu dáváme organický odpad v průběhu celého roku. Kompostovat můžeme na jednoduchých hromadách, které jsou v rohu zahrady. Často se používá bednění, které dá kompostu kultivovaný vzhled a udrží ho lépe v hromadě. Oblíbené jsou také moderní plastové kompostéry, které se prodávají v různých typech a hodí se zvlášť do menších zahrad.

Jak se starat o kompost

Začátečníkům se leckdy nedaří vyprodukovat kvalitní kompost, protože zapomínají na nutnou péči, kterou potřebuje. Mohlo by pomoci několik rad:

  • Do nového kompostu vždy přidáme trochu staršího, který začátek kompostování urychlí a pomůže při započetí správných procesů.
  • Vše, co přidáváme do kompostu, je potřeba míchat. Tzn. není vhodné přidat pouze větší vrstvu posekané trávy, spadaného listí nebo pilin. Obsah je nutné vzájemně prokládat, tedy sušší i vlhčí složky. Přidáváme zbytky zeleniny z kuchyně, slupky z ovoce, plevely vybrané ze záhonů, které mají na koříncích zbytky zeminy. Je-li třeba, tak ještě trochu zeminy do kompostu přihodíme.
  • Čas od času je potřeba kompost promíchat. Jednoduše ho přeházíme, tento postup je snadněji proveditelný, když máme kompost na hromadě než v plastových nádobách. Vlhčí spodní vrstvy se tak dostanou nad horní, které začínají osychat.

Kompost a zavlažování

Kompostování nejlépe probíhá v mírně vlhkém prostředí.

  • Vlhkost se do kompostu dostane díky rostlinným zbytkům z kuchyně i z čištění zeleniny, čerstvě posbíraným plevelům, posekané trávě. To vše se pomalu rozkládá a mísí se suššími částmi kompostu. 
  • Pokud je však kompost celkově sušší, proces kompostování probíhá pomaleji a je vhodné vláhu doplnit. V takovém případě občas kompost zalijeme.
  • Na nutnost občasné zálivky ukazuje i dlouhotrvající sucho

Tip: Uzavřené plastové kompostéry zabraňují přílišnému odpařování vláhy a proces kompostování v nich probíhá poměrně rychle, přesto je i obsah těchto kompostérů někdy vhodné zavlažit - k tomu poslouží hadice s vodou nebo jednoduše kompostér otevřeme při dešti.

Zdroj: Charles Dowding a Stephanie Hafferty - Zahradničení bez rytí

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli