6 zahřívacích nápojů: Jsou jednoduché, lahodné a voňavé
Sychravé podzimní počasí vyžaduje něco velmi dobrého a hřejivého. Přesně takové jsou domácí nápoje obsahující plody podzimu na posílení imunity a koření, které nás dokonale zahřeje. Máme pro vás 6 snadných a chutných zahřívacích receptů.
Deštivý a chladný podzim vybízí k večerům stráveným v teple u krbu s hrnkem hřejivého čaje. Zároveň si můžete připravit nápoj, který nejen zahřeje, ale také posílí imunitu v době nemocí. Přesně takové jsou čaje připravené z podzimních plodů jako jsou šípky, rakytník nebo zázvor. Pokud navíc přidáte koření s přirozeně hřejivými účinky a lahodnou vůní v podobě skořice nebo hřebíčku, nápoj vás zahřeje po těle i na duši.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Domácí zahřívací nápoje
Vyzkoušejte našich 5 receptů na osvědčené zahřívací nápoje, které se výborně hodí při posezení s přáteli u krbu nebo jen tak pod dekou u filmu a knihy. Dosladit je můžete podle chuti medem a také doporučujeme zakápnout citronem.
- Zázvorový čaj: Kořen zázvoru je ceněn pro zázračné účinky při žaludečních potížích, chřipkách a kašli. Na 1/2 litru vody budeme potřebovat 1 cm zázvoru, který nastrouháme a v konvici zalijeme vařící vodou. Zakryjeme pokličkou a necháme 15 minut vylouhovat. Čaj dochutíme medem, citronovou šťávou a podle chuti mletou skořicí. Můžete vyzkoušet i pečený zázvorový čaj, který bude ve skleničce připraven po celou zimu.
- Šípkový čaj: Z dobře zralých plodů šípků připravíme výborný čaj plný vitamínu C. Můžeme použít čerstvé šípky, které rozpůlíme a 3 minuty v hrnci povaříme nebo jen zalijeme skoro vroucí vodou a necháme 20 minut louhovat. Stejně chutný čaj připravíme i ze sušených šípků. Budeme potřebovat rozdrcené usušené šípky (na 1 litr vody 1 lžíci šípků), které namočíme přes noc ve vodě a ráno zahřejeme, ale nevaříme. Čaj přecedíme a šípky můžeme použít i opakovaně. Protože jsou kyselejší chuti, doporučujeme čaj přisladit medem.
- Rakytníkový čaj: Rakytník není nadarmo nazýván "zázrakem Sibiře". Hřejivý vitamínový čaj připravíme ze sušených plodů (na 250 ml vody 1–2 lžíce plodů). Rakytník zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 10–15 minut louhovat. Přecedíme přes sítko a podáváme. Můžete vyzkoušet i domácí rakytníkový džem, který v zimních dnech poslouží jako hotový horký nápoj.
- Masala čaj: Chutnají vám kořeněné čaje s mlékem? Tak přesně tento nápoj bude pro vás. Obsahuje hřejivou skořici, zázvor, hřebíček a kardamom, což vykouzlí orientální chuť. Koření podrtíme v hmoždíři a 5 minut povaříme. Dále přidáme černý čaj (1–2 sáčky na 2 hrnky vody), který povaříme a poté přilijeme hrnek mléka. Zamícháme, vypneme, scedíme a podáváme.
- Punč: Nalaďte se na předvánoční atmosféru alkoholickým domácím punčem. Do hrnce vymačkáme šťávu ze 2 citronů a 1 pomeranče, kterou svaříme se 3 hrnky vody a 150 g cukru krupice. Také přidáme hřebíček a skořici. V dalším hrnci zahřejeme 200–300 ml rumu s 500 ml červeného vína. Obě horké tekutiny smícháme a poté lijeme do sklenic s kompotovaným ovocem.
Jak připravit pečený čaj
Příprava domácího pečeného čaje je jednoduchá a během chladných večerů vám tento skvělý nápoj rozhodně přijde vhod. Využít jej můžete také jako jedlý dárek a připravit jej na mnoho variant obměnou použitého ovoce a koření.
Podle našeho podrobného video-návodu si můžete připravit lahodný pečený čaj z rybízu, letního ovoce, skořice a badyánu. Do hrnečku poté dáváme 1–2 lžíce pečeného čaje, které zalijeme horkou vodou. Na dně vás bude čekat pochoutka v podobě ovoce.
Komentáře