Jak chutná panela: Sladidlo z cukrové třtiny voní po karamelu a skvěle vylepší džemy i drobenku na koláč
16. 7. 2022 Vaření
Různá alternativní sladidla jsou v poslední době v kurzu. Řepný cukr celkem běžně nahrazujeme třtinovým a když chceme ušetřit nějakou tu kalorii, saháme po nějakém rostlinném sirupu, jako je třeba čekankový. Už jste ale slyšeli o panele? Vypadá sice jako třtinový cukr, překvapí ale svou výjimečnou chutí.
Sladidlo z cukrové třtiny
Zatímco u nás se stále nejčastěji jako sladidlo používá řepný cukr, v jiných částech světa je běžné vyrábět cukr z cukrové třtiny – tropické rostliny podobající se bambusu a dorůstající výšky až 6 metrů o tloušťce stébla asi 5 cm, která obsahuje až 20 % cukru. I když je v poslední době trendem nahrazovat řepný cukr tím třtinovým, zas tolik benefitů navíc nám to nepřináší.
Třtinový cukr není o moc zdravější ani dietnější než řepný cukr, jediný rozdíl je, že je v něm částečně obsažená melasa, která je zdrojem určitých živin. Trochu jiné je to ovšem s panelou. Ta sice třtinový cukr připomíná a vyrábí se rovněž z cukrové třtiny, na rozdíl od třtinového cukru v ní ale zůstává mnohem víc živin.
Mohlo by vás zajímat
Vaření až do zhoustnutí
Panela je jako sladidlo populární hlavně ve Střední a Jižní Americe. Někdy se můžete setkat ještě s názvem rapadura, chancaca či piloncillo. Vyrábí se lisováním šťávy z předem nasekané a podrcené cukrové třtiny, která se pak vaří, čímž se z ní odpařuje voda a šťáva houstne. Hustý sirup se nalévá do různě velkých forem, kde se nechává ztuhnout. Prodávají se pak buď rovnou celé bloky, častěji se ale panela drtí na prášek, který na první pohled vypadá jako třtinový cukr. V této formě obvykle koupíte panelu u nás, a to nejčastěji v prodejnách se zdravou výživou.
Mohlo by vás zajímat
Výroba panely je šetrnější
Výroba klasického třtinového cukru je zpočátku podobná jako výroba panely a i na jejím počátku se nejprve lisovaná šťáva vaří, dokud se neodpaří většina vody. Na rozdíl od panely ovšem třtinový cukr může být i rafinovaný. Rafinace je proces, kterým běžně prochází řepný cukr a dochází při něm k částečnému, někdy ovšem i úplnému odstranění melasy - tmavě hnědé šťávy, která vzniká vylisováním a vařením cukrové třtiny nebo řepy.
Rafinovaný cukr je tedy vybělený, nerafinovaný či částečně rafinovaný má hnědou barvu díky melase. Čím víc melasy v cukru zůstává, tím tmavší cukr je. S panelou je to ovšem trochu jiné. Vyrábí se totiž šetrněji, bez použití chemických procesů, vždy je nerafinovaná, takže v ní melasa zůstává.
„Cukr“ plný vitaminů
Díky vysokému obsahu melasy je panela bohatá na velké množství vitaminů, minerálů a antioxidantů. Ty v cukrech, které procházejí průmyslovým rafinačním procesem, nenajdete. Hlavní složkou panely je sacharóza, která tvoří 75 až 85% hmotnosti její celkové hmotnosti. Dále je v ní obsažena glukóza a fruktóza. Jde tak o vynikající přírodní zdroj energie při vyčerpání nebo po sportu. Co se týče živin, bohatá je hlavně na draslík, vápník, hořčík, mangan a vitamíny A, B, C, D a E. Díky šetrnější výrobě tak panela více prospívá našemu zdraví, navíc je šetrná k životnímu prostředí.
Mohlo by vás zajímat
Panela dodá chuť karamelu
Panela se vyznačuje hnědou nebo nazlátlou barvou, za kterou může právě melasa. Nadrcená panela má i trochu jinou konzistenci než třtinový cukr, neprochází totiž procesem krystalizace, takže netvoří krystalky, ale je spíš jemnější. Výjimečná je ovšem hlavně její chuť, za kterou opět vděčí melase. Je totiž příjemně karamelová s lehkými kouřovými a zemitými tóny. Kromě toho je i mnohem silnější a intenzívnější, navíc lehce ovocná.
Mohlo by vás zajímat
Panela ochutí moučník i kávu
Díky jemným granulkám je tento cukr mnohem vhodnější na pečení nebo i do různých nepečených dezertů než hrubší třtinový cukr. Lépe se totiž rozpouští, navíc nemusíte nic přepočítávat, třtinový i bílý cukr můžete panelou nahradit v poměru 1:1. Osladíte jí čaj, ledovou kávu, limonádu i jakýkoliv jiný nápoj, dochutí kaše a je i zdravější alternativou cukru při přípravě marmelád. Pokud z ní připravíte drobenku na koláč, bude mít zajímavější karamelovou chuť, která výborně vynikne třeba v kombinaci s borůvkami a trochou skořice. Ostatně tento její příjemný chuťový benefit oceníte i v nápojích nebo dezertech.
Zdroje informací:
Justpanela.com
Herbarperuanskychbylin.cz
Druidcz.com
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Matcha Tea
Matcha Tea je druh zeleného čaje, který pochází z Japonska, a má blahodárné účinky pro lidské zdraví. Na Dálném východě je tento elixír užíván více… Číst více
Jak skladovat a zpracovat meruňky? Máme pro vás osvědčené tipy
Meruňkám se daří ve vinorodých oblastech. Jsou náročnější na podmínky a prostředí než broskvoně. U nás se pěstují plstnaté druhy, které jsou… Číst více
Jak zpracovat jeřabiny a arónie. Hodí se hlavně ke zvěřině a hovězímu masu
Jeřabiny ke konzumaci dělíme na jeřáb sladkoplodý a černoplodý (aronie). Jeřáb sladkoplodý má oranžovočervené kulaté plody, aronie je temně modrá až… Číst více
Zahřejte se domácím pečeným čajem! Tady jsou 4 skvělé recepty, které musíte zkusit
Pečený čaj je čím dál populárnější lahůdka, která… Číst více
Nejrychlejší recepty: Banánové lívanečky jen ze 4 ingrediencí zachutnají vám i dětem
Chcete ohromit partnera nebo děti snídaní, která… Číst více
Teplé nápoje pro chladné dny. Recepty nejen na zahřátí
Jakmile klesnou teploty a nastanou chladné večery i dny, balíme se do teplejších svršků a máme chuť na teplé nápoje, které nás zahřejí. Můžeme se… Číst více
Máta má kromě příjemné vůně a chuti také mnoho příznivých účinků na naše zdraví. Poradíme, jak ji sbírat a využít
V zahradě je máta téměř plevel, doporučuje se pěstovat ji v kontejnerech, aby se zabránilo invazi do ostatních záhonů. Zahání mšice, myši, mravence a… Číst více
Recepty z českých filmů: Přiměřeně, přiměřeně... Udělejte si lívance podle pana krále
Ačkoliv podle Jana Wericha a Vlasty Buriana v… Číst více
Sladká hádanka: Je francouzský toast opravdu francouzský?
K nedělní snídani zcela určitě patří francouzský… Číst více
Komentáře (1)