Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Drážďanská štola
Zdroj: Wikimedia Commons, Gürgi, vlastní dílo

Drážďanská štola je sice "doma" u sousedů, ale dávno se zabydlela i u nás. Ostatně, je to taková hutnější, máslovější a sladší vánočka. Tak kdo by ji nemiloval! Pokud si chcete dopřát tu nejlepší, je nejvyšší čas zjistit, jak na to. Přečtěte si, co jí nesmí chybět a jak ji připravit k dokonalosti.

Proč je Drážďanská štola unikátní

První zmínka o štole pochází z roku 1474 a je tedy o 104 let starší než vánočka. Původně měla štola připomínat ježíška zabaleného do roucha. Drážďanská štola (výraz „Dresdner Stollen“) je od roku 2010 chráněna jako zeměpisné označení původu a zapsána s několika slovními a obrazovými známkami u německého patentového a ochranného úřadu. Vlastníkem známky je ochranný spolek, který uděluje zlatou pečeť se Zlatým jezdcem jako certifikát pravosti. Tím je zaručena vysoká kvalita surovin a jejich tradiční zpracování. Na začátku sezóny nezávislá komise pověřená asociací kontroluje a pečlivě prověřuje přes 100 tradičních drážďanských pekáren a cukráren.

Jak se pozná pravá Drážďanská štola

Součástí těsta musí být rozinky, máslo (náhražky nejsou povoleny), dále sladké a hořké mandle, kandovaná pomerančová kůra, citronová kůra, mouka, mléko a droždí. Nechybí krystalový cukr, přepuštěné máslo, pasta z citronové kůry, sůl, moučkový cukr a koření. Přesto je každá Drážďanská štola trochu jiná. Každý pekař jí totiž dodává osobní nádech. Rozdíly spočívají v množství některých surovin, třeba rozinek, ve speciální směsi koření, ale třeba i ve dvojitém potření máslem po upečení.

Jak na Drážďanskou štolu

Na přípravu Drážďanské štoly byste se měli vrhnout ideálně tři až čtyři týdny předem. Jen tak se správně rozleží a bude výborná. Co budete potřebovat? 450 g polohrubé mouky, 200 g másla, 125 ml mléka, 120 g cukru krupice, 42 g čerstvého droždí, 180 g rozinek, 6 lžic rumu, 100 g mletých mandlí, 100 g kandovaného ovoce, špetku muškátového oříšku, 1/2 čajové lžičky skořice, špetku mletého hřebíčku, špetku kardamomu, ½ lžičky strouhané citronové kůry a špetku soli. Navrch budete potřebovat: 4 lžíce másla, 4 lžíce moučkového cukru a vanilkový cukr.

Jak na to? Den předem naložte rozinky do rumu. V den přípravy si do vlažného mléka rozdrobte kostku droždí, přidejte lžíci cukru, lžíci mouky a na teplém místě nechte vzejít kvásek. Zatím do velké mísy prosejte mouku. Přidejte cukr, změklé máslo, mandle, rozinky a špetku soli. Nakonec přidejte vzešlý kvásek a vše dobře propracujte. Mísu přikryjte utěrkou a těsto nechte kynout na teplém místě. Trvá to zhruba hodinu.

Troubu předehřejte na 165 °C. Nakynuté těsto dejte na vál poprášený moukou a vyválejte ho do tvaru obdélníku. Delší stranou ho přeložte do dvou třetin spodního dílu. Štolu přesuňte na plech vyložený pečicím papírem a nechte chvilku odpočívat. Pak plech dejte do předehřáté trouby a pečte asi hodinu. Jestli je štola upečená, zjistíte zapíchnutou špejlí do těsta. Když bude čistá, může štola z trouby ven. Pokud na štole najdete spálené rozinky, tak je sundejte, protože jsou hořké a pokazily by chuť.

Horkou štolu hned potřete rozpuštěným máslem a důkladně posypte směsí moučkového a vanilkového cukru. Znovu pokapejte máslem a pocukrujte. Pečivo nechte vychladnout. Zcela vystydlou štolu zabalte do alobalu a nechte několik týdnů odležet. 

Zdroje informací:
https://www.dresdnerstollen.com
https://www.mdr.de/nachrichten/sachsen/dresden/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Recepty k tomuto článku

Komentáře

Tak nevím jak je to u tohoto receptu, ale babička vždy říkala. Že se má štola curkovat až po vychladnutí. Aby zůstal moučkový cukr pěkně bílý.

Přidat komentář