Konec trapasům v restauraci! Už žádné mačáto, gnoči, nebo gordon blů: Tahák, jak správně vyslovovat názvy jídel a nápojů
16. 3. 2023 Ostatní
Objednáváte si v kavárně lundžo a do řeznictví chodíte pro žamón? A dostanete vždy, co jste chtěli? Klidně by to tak ale nemuselo být. V zemi původu toho určitého jídla či nápoje by vám totiž nerozuměli. Víte, v jakých dalších gastronomických výrazech se často chybuje?
Pozor na výslovnost
S mnoha cizokrajnými kuchyněmi se k nám dostala i spousta zahraničních názvů, u kterých často nevíme, jak je správně vyslovit. Mnohdy se ale chybuje i u jídel, která už jsou u nás notoricky známá, třeba u oblíbených specialit italské kuchyně.
A chybky se mohou dopustit i profíci, jak jste mohli vidět třeba v posledním díle pořadu Pohlreichův souboj restaurací, kdy v restauraci DiNuovo číšník špatně řekl název těstovin tagliatelle a schytal za to kritiku od tajného hosta. Pojďte si s námi tedy zopakovat, jak se některá známá jídla i nápoje u obsluhy správně objednávají.
Mohlo by vás zajímat
Gnocchi – slavné italské noky spousta lidí nesprávně vyslovuje gnoči. Spojení hlásek GN se ale správně čte Ň a CHI zase Italové vyslovují jako KY. Správná výslovnost tedy zní ňoky.
Tagliatelle – špagety nikoho nezarazí, dlouhé a placaté těstoviny jsou ale tak trochu chyták. Člověk po vzoru špaget tak nějak logicky usuzuje, že se čtou stejně, jako se píšou. Správná výslovnost ale zní taljatele.
Bruschetta – populární italský předkrm v podobě opečeného chleba s rajčatovou směsí mnoho lidí vyslovuje jako brušeta, neboť je mate spojení S a CH. C před E se čte v italštině sice jako Č, když ale před něj dáte ještě H, stává se z něj K a vznikne vám brusketa.
Focaccia – pokud máte tendenci vyslovovat u italských názvů Č, v případě vyhlášeného italského chleba jste na správné cestě. Před I se totiž C čte jako Č, z čehož vyplývá fokáča. Tímto pravidlem se můžete říditi u ciabatty (čabaty) a carpaccia (karpača).
Mohlo by vás zajímat
Jamon – záludná může být i španělština. Po vzoru angličtiny mají totiž někteří tendenci vyslovovat J jako DŽ. S džamónem nebo žamónem byste ale ve Španělsku neuspěli, tam se j čte jako CH, takže jediná správná výslovnost je chamón. To platí i u papriček jalapeño neboli chalapeňo.
Chorizo – pozor si dejte ale na jinou proslavenou italskou uzeninu s chutí paprik. Ve španělštině se CH jako Č totiž čte, na chorizo tedy zapomeňte a raději si dejte čorizo.
Paella – ani v případě oblíbené španělské rýže neplatí, že se čte jako píše. Paelu si proto raději ve Španělsku neobjednávejte. S paejou ovšem určitě uspějete. Dvě L se totiž vždy čtou jako J, stará známá placka tortilla tak je ve skutečnosti správně tortíja.
Mohlo by vás zajímat
Cheesecake – v angličtině moc lidí nechybuje, po trapasu z Prostřena už i každý ví, že chesekake se správně čte čískejk.
Coleslaw - problém vám ale může udělat zelný salát, který si všichni dáváme k pikantním smaženým křidýlkům v jistém americkém řetězci. Jeho původ je totiž holandský. Mnoho lidí mu sice říká koleslav, správně je to ovšem koulsló.
Croissant – na slavný francouzský dezert dnes narazíte v každé samoobsluze, ne všichni ale francouzské slovo vyslovuje správně. Francouzi jsou na svůj jazyk citliví, takže s krozántem by vám dali. Zato kroasan nebo kroasán vám už rozumět budou.
Quiche – oblíbený slaný francouzský koláč z křehkého těsta se šťavnatou náplní sice mohou někteří vyslovovat jako kvíč, správně je to ale kyš.
Mohlo by vás zajímat
Mousse – nadýchaný francouzský pěnový dezert může svádět k tomu jej vyslovovat po vzoru angličtiny jako maus (myš). S malým hlodavcem ale opravdu nic společného nemá, správná výslovnost je totiž můs.
Jak je to s nápoji?
Do potíží kvůli výslovnosti se můžete dostat i v kavárně nebo v baru. Na co si dát pozoro u nápojů?
Macchiato – výraz znamená v italštině strakatý, používá se ve spojení s latté nebo espresso a označuje kávu s větším či menší množství mléka. Není to však žádné mačáto, ale hezky po italsku makjáto.
Mojito – pokud byste si chtěli vyhlášený koktejl objednat na Kubě nebo prostě kdekoliv ve světě, na výslovnost s J zapomeňte. Ve španělštině se čte jako CH, takže odteď popíjejte jen mochito.
Lungo – pokud vás malé espresso neuspokojí, můžete si do něj nechat přilít vodu. V tom případě si můžete objednat amerikano nebo lungo, nikoli však lundžo.
Náš tip: V následujícím videu si můžete připomenout scénu s tagliatellemi v Di Nuovo.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Španělská paella: Dokonalé jídlo vzniklo původně ze zbytků pro služebnictvo. Víte, jak se správně dělá?
Jak se liší ristretto od espressa a proč piccolo v Itálii neexistuje? Seznamte se s nejznámějšími druhy kávových nápojů
Chorizo: Víte, jak tento španělský salám využít v kuchyni? Poradíme vám
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Krabí salát s cuketou
Přidáno před 2 hodinami
Lilek se žampiony, kukuřicí a fazolkami
Přidáno před 4 hodinami
Tvarohový dip k zelenině i masu
Přidáno před 23 hodinami
Husí prsa s podzimním ovocem
Přidáno před 23 hodinami
Krůtí kousky podle asijské kuchyně
Přidáno 18. 9. 2024 07:50
Podzimní chilli salát
Přidáno 17. 9. 2024 20:00
Přečtěte si Zobrazit více
Slzy dojetí, rychlé tempo a přesolené jídlo aneb Italský souboj českých restaurací pod dohledem Zdeňka Pohlreicha
Asijská kuchyně: To nejlepší z jejich regionů. Ochutnali jste už krevety v tempuře nebo pekingskou kachnu?
Španělský salám chorizo umí udělat z obyčejných těstovin delikatesu. Kam se ještě hodí?
Komentáře
25. 4. 2023 06:59