Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Milujete burčák, ale párkrát se vám již stalo, že jste při jeho nákupu narazili a koupili jste nápoj, který vůbec nebublal, nechutnal po vinných hroznech a ještě vás po něm druhý den bolela hlava? Zeptali jsme se vinaře Davida Šťastného, čím se při nákupu burčáku řídit a jak jej skladovat, aby vám dlouho vydržel v kondici.

Burčák - první předzvěst vína

Burčák je vlastně jakýmsi symbolem podzimních vinobraní, a právě jen kvůli němu mnozí vinobraní navštěvují. Ačkoli někteří zapřisáhlí vinaři nad burčákem někdy ohrnují nos, jiní jej mají možná raději i než klasické víno.

Částečně zkvašený vinný mošt se totiž pije stejně dobře jako limonáda a díky bublinkám je příjemně osvěžující. Navíc je i poměrně zdravý stejně jako jiné fermentované produkty, neboť obsahuje hodně vitaminů.

Ne nadarmo se říká, že burčáku se má vypít tolik, kolik máme v těle krve (tedy zhruba až 6 litrů). Jen to nezkoušejte najednou, burčák dokáže pěkně pročistit a ten nekvalitní i způsobit pořádný bolehlav.

Burčák nebo jen zkvašený mošt?

Ne vše, co prodejci nabízejí, je totiž pravý burčák. Pozor byste si měli dát hlavně na burčáky prodávané u silnic, které mohou být doslazované, šizené, ředěné vodou nebo šťávou z jablek. Navíc je takový burčák prodávaný ve stánku na sluníčku často vystaven vysokým teplotám, jež mu nesvědčí. Mnohem jistější je proto zajet si pro burčák rovnou k vinaři nebo si jej koupit od vinaře na vinobraní či v prověřené vinotéce

To pro Toprecepty.cz potvrzuje i David Šťastný z rodinného vinařství CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice: „Proto doporučujeme kupovat burčák přímo od vinaře, o kterém víte, že vyrábí také kvalitní vína řadu let. Sám vinař ví, kde se jeho burčák prodává. Pozor na smyšlené názvy vinařství a pouhé obecné označení původu burčáku.“

Na kvalitu burčáku má vliv i skladování

A jak poznáte nekvalitní burčák? Podle Davida Šťastného by vás měla odradit „znatelně nahnědlá barva, nepříjemný zápach (hniloba a zatuchlina) a výrazná alkoholická chuť, v níž převládá kyselina." Burčák se stále vyvíjí a mění se doslova každým okamžikem. „Většina negativních vlastností tak pramení k toho, že je nesprávně uchováván, tedy v teple, na slunci, nebo jen neúměrně dlouho, a je proto prokvašený až příliš," dodává ještě Šťastný

„Základem je koupit si množství nápoje, které vypijete ideálně do druhého dne,“ radí vinař a připomíná: „Burčák je nicméně pitelný zhruba až 3 dny od zakoupení (což se ale také odvíjí od fáze kvašení). Je ovšem třeba dát ho do lednice nebo alespoň do chladného sklepa. Nižší teplota totiž logicky zpomaluje proces kvašení.“

Při skladování burčáku je navíc zcela zásadní mít jej v láhvi, u které můžete povolit závit. Jinak by mohl uvolňující se oxid uhličitý způsobit přetlak v lahvi, díky němuž by mohla láhev vybuchnout a trochu vám „vymalovat“ stěny.

Témata

Recepty k tomuto článku