Co je to paleo dieta?

20. 6. 2020 15:20

Tipy a triky prongy

Co je to paleo dieta? Každá dieta je něčím specifická, ale cíl je pokaždé stejný, shodit co nejvíce kilo. To samé platí i pro paleo dietu, která je jednou z nejznámějších diet. Paleo dieta či paleo strava je způsob stravování, který si bere vzor z doby kamenné, z období paleolitu (nejdelší období lidských dějin). V této době člověk ještě neznal zemědělství a živil se lovem (tepelně upraveným masem) a sběrem plodů z přírody.


Výhody paleo stravy

Paleo strava je přirozený způsob stravování, který je lidskému organismu vývojově velmi blízký. Strava je nejen chutná, ale i rozmanitá. Existuje celá řada způsobů na úpravu masa (grilování, pečení, vaření i na páře, dušení). Jako přílohu lze připravit zeleninu nejen v syrovém stavu, ale i tepelně upravenou (vařenou, pečenou, dušenou, vařenou v páře).

Má hubnoucí účinky, neboť jsou z ní zcela vyřazeny sacharidy a redukce váhy je tedy velmi účinná. Sacharidy jako zdroj energie jsou nahrazeny zdravými tuky, které najdeme v tučných rybách, jako je například losos. Tyto zdravé tuky také podporují normální hladinu cholesterolu v krvi.

Nevýhody paleo stravy

Nepřítomnost obilovin a luštěnin připravuje tělo o zdroj energie, vitamínů a hodnotných rostlinných bílkovin, které jsou obsaženy v luštěninách.
Díky velmi malé konzumaci sacharidů může docházet k nedostatku energie a tím pádem i únavě organismu. V tomto případě je vhodné zařadit do jídelníčku ovoce s vyšším obsahem cukru.

Díky větší konzumaci masa může být tento způsob stravy finančně náročnější.
Maso, které konzumujete, nesmí být příliš tučné, zařaďte spíše masa méně tučná (ryby, drůbež).

 

Tyto potraviny ano

Mezi potraviny, které jsou vhodné při paleo dietě, patří libové maso, ryby, mořské plody, vejce, zelenina, ovoce, houby, semena a ořechy, koření, oleje (olivový, kokosový), ghee – přepuštěné máslo, živočišné tuky, mořská sůl, voda, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy a bylinkové čaje. Jednou za čas můžete do jídelníčku zařadit mléko.

Tyto potraviny nikoli

Mezi potraviny, které nejsou vhodné při paleo dietě a tudíž byste se jim měli vyhýbat, patří mléko a mléčné výrobky, obiloviny a potraviny z nich vyráběné, luštěniny, brambory, sůl, cukr, sója, rostlinné oleje (slunečnicový, sojový), potraviny s obsahem lepku, cukr a sladkosti, všechny potraviny zpracovávány průmyslově. Zakázány jsou i káva, čaj a alkohol.

Jídelníček

Jídelníček se připravuje pouze z povolených potravin. Výhodou je, že není omezené jejich množství. Tento druh stravování je vhodný i pro trávicí soustavu, neboť ušetříte spoustu energie na samotný proces trávení. Pokud máte v jídelníčku stravu obsahující sacharidy i bílkoviny zároveň, tělo musí uvolňovat různé druhy trávicích šťav, které vytvářejí neutrální prostředí a proces trávení se tak prodlužuje. Musí být také vyšší výdej energie.
Příjem vlákniny a stopových prvků, které jsou pro tělo nezbytné, je zajištěn prostřednictvím neškrobového ovoce a zeleniny, kterého by se mělo v jídelníčku objevit velké množství.

 

Jídelníček č.1

Snídaně – míchaná vajíčka, čerstvá zelenina.

Svačina – ovocný salát se semínky a olejem.
Oběd – hovězí steak, zelenina (čerstvá či tepelně upravená).
Svačina – carpacio, čerstvá zelenina.
Večeře – losos na grilu, zeleninový salát s olivovým olejem a čerstvými bylinkami.

Jídelníček č. 2

Snídaně – tuňák a čerstvá zelenina.
Svačina – ovocní salát s ořechy nebo semínky.
Oběd – krůtí prsa na medu, dušená zelenina.
Svačina - zeleninový salát dochucený bylinkami a olivovým olejem. Večeře – hovězí steak.

Jídelníček č. 3

Snídaně – ovocný salát (jahody, borůvky, liči) s ořechy a semínky.
Svačina – mrkev nebo jablko.
Oběd – mrkvová polévka, grilovaný krůtí steak, zeleninový salát s olivovým olejem. Svačina – směs ořechů.
Večeře – špenátová omeleta s kousky kuřecího masa.

Jídelníček č. 4

Snídaně – ovocný salát s medem.
Svačina – ztracené vejce a zelenina.
Oběd – brokolicová polévka, pečený candát a mrkev.
Svačina – zeleninový salát s cuketou, dochucený čerstvým oregánem. Večeře – krůtí nudličky na žampionech, čerstvá zelenina s olivovým olejem.

 

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej svým přátelům!

Sdílet na Facebooku Poslat emailem

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Zapomněl/a jsem heslo