Retro okénko: Adventní kalendáře se prodávaly i za socialismu. Byly však vzácností, vyráběly se třeba pro Tuzex
26. 11. 2024 Historie a zajímavosti
Jedním z dárků, který všechny děti (nebo aspoň ty, které jej nedostaly rovnou 1. prosince) očekávají od Mikuláše, je adventní kalendář. S papírovými kalendáři s otevíracími okýnky, v nichž se ukrývaly malé čokoládičky, děti čekávaly na Vánoce již před rokem 1989 a jejich historie je dokonce ještě mnohem starší.
Různé druhy adventních kalendářů
Adventní kalendáře patří k předvánočnímu období stejně jako shánění dárků a pečení cukroví. Hlavně pro děti jsou příjemným zpestřením a s nimi aspoň čekání na Ježíška mnohem lépe utíká. Dnes se dají sehnat i kalendáře pro dospěláky třeba s čaji, kosmetikou nebo i malými lahvičkami něčeho ostřejšího.
A i nabídka pro děti je mnohem pestřejší než před lety, kdy se za papírovými okénky ukrývaly jen drobné čtverečky čokolády. To ale tehdejším dětem rozhodně nijak nevadilo a okýnka poctivě otevíraly každý den ihned po probuzení.
Mohlo by vás zajímat
Čekání na Ježíška
Kořeny adventních kalendářů lze hledat již v 19. století. Tehdy ovšem s těmi současnými měly pramálo společného. Už tenkrát si ale němečtí protestanti odpočítávali dny do Štědrého dne tak, že si malovali křídami čárky na zeď.
První opravdový adventní kalendář se objevil v polovině 19. století a byl ze dřeva. Každý den pak zpestřil obrázek s biblickými motivy. Podobných kalendářů se pak objevovalo víc a víc, vyráběly se ručně a šlo vlastně o taková malá umělecká díla.
Původní byly jen s obrázky
První adventní kalendáře, které se víc podobaly těm současným, se objevily na počátku 20. století. Tištěný kalendář s obrázky na lepence (ovšem bez otvíracích okýnek) tenkrát vyrobil mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu.
Jmenoval se V zemi Ježíškově a sloužil tehdy i jako pomůcka ve školách při výuce náboženství. Děti se měly naučit 24 básniček a za ně si pak nalepily obrázky, z nichž na Štědrý den vznikl výjev zimní krajiny. Právě snaha přiblížit dětem Bibli stála za vzniknem adventních kalendářů asi nejvíc. Tento první kalendář ještě neměl otevírací okýnka, brzy poté ale Gerhard Lang vyrobil i první kalendář už s nimi.
Adventní kalendáře z dovozu
Zpočátku se za okénky adventních kalendářů ukrývaly jen obrázky – většinou nějaké příběhy či úryvky z Bible. Už v této podobě se kalendáře staly velmi populární, což jim vydrželo až do druhé světové války. Po válce se ale opět dostaly na výsluní a největší úspěch zažily na přelomu 50. a 60. let, kdy se staly oblíbenými po celém světě. V různých zemích je pak zdobily různé obrázky podle místních vánočních reálií.
U nás se za socialismu běžně nevyráběly, podle sběratele Stanislava Krámského byl jen pokus o výrobu kalendáře pro Tuzex. S trochou štěstí se tak daly sehnat kalendáře jen z NDR. Některé německé kalendáře z té doby se dochovaly i dodnes, a to s různými obrázky – obvykle s vánočními nebo pohádkovými motivy.
Největší boom adventních kalendářů však u nás nastal až po revoluci v devadesátých letech, kdy již bylo možné u nás běžně koupit adventní čokoládové kalendáře ze západu.
Zdroje informací:
Nesladkar.cz: Jak vznikly adventní kalendáře?
Mojeduha.cz: Historie adventních kalendářů
Na fotografie starých kalendářů z různých zemí světa se můžete podívat v naší fotogalerii:
Náš tip: Adventní kalendář si můžete udělat i doma, třeba perníkový. Perníčky do něj snadno upečete podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Domácí adventní kalendář: Recepty na měkké perníčky, karamelová lízátka, plněné pralinky i jednoduché sušenky zvládne každý
Jak vyrobit adventní kalendář pro děti? Máme pro vás 5 originálních nápadů
Adventní kalendář pro dospělé: Překvapte svého partnera každý prosincový den