Retro okénko: Vánoční kolekce byly za socialismu oblíbené. Půlkilová vyšla na 35 Kčs, rodiny s dětmi je fasovaly od ROH
12. 11. 2024 Historie a zajímavosti
V obchodech jsou už nyní k dostání vánoční kolekce s figurkami, které si stále někteří věší na stromeček. Spojujeme si je především s obdobím socialismu, jejich původ ale sahá až do 19. století. V minulosti byly vzácností, a dokonce si je lidé schovávali na další Vánoce.
Vánoční kolekce - symbol českých Vánoc
Vánoční kolekce jsou důležitou součástí českých Vánoc, stejně jako cukroví nebo kapr s bramborovým salátem. Jsou vlastně i takovým unikátem, neboť nikde jinde podobné bonboniéry s čokoládovými vánočními figurkami a bonbony s náplní nenajdete. U nás ovšem zdobí stromečky v mnoha rodinách a pro spoustu lidí jsou nostalgickou vzpomínkou na dětství.
Jsou připomenutím dob, kdy sehnat vánoční kolekci nebylo nijak jednoduché a čokoláda z ní chutnala tak nějak lépe, aspoň v naší paměti. Vyjíst čokoládu ze staniolu tak umně, že obal vypadal neporušeně a dál mohl zdobit stromeček, bylo pro mnohé děti malým předvánočním dobrodružstvím podobně jako hledání dárků od Ježíška.
Mohlo by vás zajímat
Sladkosti na stromeček
Dnes koupíte vánoční kolekce v obchodech za částky kolem 600 Kč i vyšší, luxusním zbožím však byly kolekce i v minulosti. Kořeny vánočních kolekcí sahají až do 19. století, tedy do dob, kdy české domácnosti začaly zdobit vánoční stromečky. Už tehdy je lidé zkrášlovali jedlými ozdobami, jako byly perníčky, sušené ovoce nebo sněhové cukroví.
Postupně přibyly i fondánové, nugátové a později i čokoládové bonbony, které se balily do pestrobarevných papírků a prodávaly se na váhu. Už na konci 19. století je ale první cukráři začali prodávat i v dárkových krabicích. Roku 1897 třeba Továrna na orientální cukrovinky F. Maršner na Královských Vinohradech (předchůdce Orionu) měla v sortimentu různé vánoční bonbony a figurky určené k zavěšení na stromeček.
České kolekce až do zahraničí
To, kdo vyrobil první opravdovou vánoční kolekci, dodnes není úplně jasné. Jako vynálezce kolekcí je často uváděna továrna Adolfa Glasera ve Velimi. Kolekce ovšem začalo ve stejně době nabízet více čokoládoven – kromě těch pražských Orionu a Rupy, to byla třeba i olomoucká Zora nebo slovenská Deva.
Kutnohorská Lidka dokonce na počátku 20. století vyvážela čokoládové kolekce i do zahraničí, např. do Holandska, Švédska, Belgie a dokonce i do USA. Zajímavostí je, že v té době byly u nás k sehnání i kolekce pocházející z Německa.
Obaly kolekcí byly původně nepotištěné. Sladkosti se dávaly do normálních kartonových krabic, které se ale balily do ozdobných balicích papírů, jež byly každý rok jiné. Postupně je nahradily krabice s vánočním potiskem (obrázky či fotografiemi) a spousta z nich se dochovala i do dnešních dob. Obaly kolekcí od Orionu dokonce navrhoval malíř Zdeněk Rykr, autor obalů dalších slavných cukrovinek, včetně mouřenína z tyčinky Kofila.
Mohlo by vás zajímat
Figurky, salonky i krémové figurky
Vánoční kolekce měly mnoho podob. Některé byly jen figurkové, v jiných byly navíc ještě bonbony s lanýžovou, krémovou či fondánovou náplní. Oblíbené byly kdysi i tzv. salonky – bonbony s fondánovou náplní zabalené v papírcích se střapečky.
K nejpopulárnějším ale patřily, mezi dětmi především, duté čokoládové figurky v pomalovaných staniolech, které měly podobu zvonečků, prasátek, sněhuláků, ryb, šišek i medvědů. Ty později v souladu s dobou nahradily načas figurky Dědy Mráze a dalších postaviček spjatých se Sovětským svazem.
Jedna kolekce na několikery Vánoce
Od složení kolekcí a jejich velikosti se odvíjela i cena. Ty nejluxusnější kolekce měly i několik pater a ne každý si je mohl dovolit. V chudších rodinách se proto čokoláda ani nejedla a figurky se schovávaly na další a někdy ještě na další a další Vánoce. Cena za kolekci od Maršnera se 140 figurkami totiž činila 2,30 rakousko-uherské koruny, což bylo na tu dobu poměrně hodně.
Za socialismu se pak cena kolekcí pohybovala od 8,50 Kčs do 128 Kčs. Nejmenší obsahovaly 50 kusů, ty největší až 260 kusů. V 80. letech pak půlkilová stála 35 Kčs, kilová 70 Kčs. Sehnat tehdy kolekci nebyla žádná legrace. Rodiny s dětmi je fasovaly v práci od ROH, ti ostatní na ně museli vystát velké fronty. Není divu, že se kolekce v předvánočním čase dávaly jako úplatek a ty luxusní několikapatrové se dokonce prodávaly i v Tuzexech. Ovšem i k těm se dostali jen ti šťastlivci, kteří měli bony.
Staré obaly od kolekcí si můžete prohlédnout v naší fotogalerii:
Náš tip: Patříte-li k milovníkům čokolády, můžete si udělat třeba tyto čokoládové hvězdičky podle našeho video receptu.
Zdroje informací:
Nestle.cz: Každý 4. vánoční stromeček v Česku je ozdobený Orion kolekcí
Zakrasnejsivimperk.cz: STARÁ ŠUMAVA: O vánočních kolekcích, Vánoční kolekce tak, jak je známe my, tedy s možností je zavěšovat na vánoční stromeček, jsou ryze české a slovenské specifikum
Cokomuzeum.cz: Čokoládové kolekce - vánoční tradice nebo přežitek?
Časopis Nostalgie: Vánoční kolekce - sladká česká specialita!
Témata
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Retro okénko: Vánoční kolekce byly za socialismu oblíbené. Půlkilová vyšla na 35 Kčs, rodiny s dětmi je fasovaly od ROH
Retro okénko: Krémové figurky na stromeček byly dříve hitem. Půl kila stávalo 35 Kčs, dnes dáme za 300 g dvě stovky
Chcete mít originální vánoční stromeček? Vyrobte si na něj krásné jedlé ozdoby
Přečtěte si Zobrazit více
Poradíme, co s nahromaděnými čokoládovými figurkami nebo vajíčky, na které už není chuť. Zkuste vyrobit domácí studentskou pečeť
Fondán je cukrová hmota používaná k potahování, tvarování i polévání zákusků
Velký přehled vánočních cukrovinek 2024: Čokoládového Mikuláše koupíte už za 16 Kč, vánoční kolekci i za 430 Kč