Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kupte si obě naše kuchařky za 449 Kč (ušetříte 129 Kč)!

Do obchodu

Jak začít se smoothie dietou a získat štíhlou postavu? Vyhněte se těmto základním chybám!
Zdroj: Susa, Toprecepty.cz

Smoothies neboli husté ovocné koktejly zažívají boom – jsou považovány za elixír zdraví a spolehlivý způsob, jak zhubnout. Je však jejich pověst oprávněná? Prozradíme vám, v čem je háček.

Co je smoothie?

Dnes již legendární smoothies jsou vlastně husté koktejly vzniklé rozmixováním ovoce, vody a dalších přídavných surovin na velmi jemnou konzistenci. Název je odvozen od anglického slova smooth, které znamená hladký, jemný či krémový. Smoothie se tedy nachází někde na pomezí mezi tekutinou a potravinou. Zdánlivě tak dokáže nahradit hlavní jídlo a díky na první pohled zdravému složení si vysloužilo pověst dietního zázraku.

Jak na přípravu smoothie?

Při výrobě smoothie si vystačíte s průměrným mixérem. Výhoda speciálních smoothie makerů tkví především v praktických mixovacích nádobách, které nejenže skvěle padnou do ruky, ale jsou i opatřeny těsnícím víčkem. Své smoothie si tak můžete vzít kamkoliv s sebou.

Pokud však chcete do svých koktejlů mixovat i tvrdé suroviny, jako jsou ořechy, nebo mixér využívat například na drcení ledu, dejte si při výběru spotřebiče více záležet. Zajímat vás budou ty s kvalitními nerezovými noži a výkonným motorem. Samotná příprava je pak už zcela ve vaší režii. Do smoothie můžete namixovat vše, na co máte chuť a popustit uzdu fantazii. K ředění se nejčastěji používá voda nebo rostlinné mléko.

Je smoothie opravdu tak zdravé, jak se říká?

Ano i neZáklad smoothie zpravidla tvoří čerstvé ovoce – taky si říkáte, co může být zdravějšího? Srovnali jsme pro vás hlavní pro a proti.

Výhody:

 • snadné splnění doporučené denní dávky ovoce
 • dobrá stravitelnost
 • oproti fresh džusům a odšťavněným drinkům zůstává obsažena potřebná vláknina
 • rychlá dávka energie např. před velkým sportovním výkonem
 • zamaskování méně chutných přírodních doplňků

Nevýhody:

 • velké množství (byť přírodního) cukru může brzdit hubnutí
 • kvůli absenci bílkovin a tuků zasytí jen na chvíli
 • velká koncentrace ovocných šťáv může narušovat zubní sklovinu
 • při nahrazení většiny hlavních jídel trávicí trakt zleniví
 • při přípravě předem se postupně vytrácí vitamíny

Co z toho vyplývá? Smoothie koktejly jsou příjemným zpestřením jídelníčku, ale neměly by být jeho základem. Pár ovocných drinků týdně vám pomůže doplnit nezbytnou dávku vitamínů nebo odlehčit jídelníček Jejich čas přichází také ve chvíli, kdy nemáte na jídlo dostatek času a klidu – například na cestách nebo pracovních konferencích. Že by vám však pomohly zázračně zhubnout, raději nečekejte.

Pokud má smoothie opravdu nahradit plnohodnotné jídlo, neměli byste se spoléhat jen na ovoce. Přidáním těch správných ingrediencí zvýšíte jeho sytící schopnost a zajistíte obsah potřebných živin.

Jak na smoothie all inclusive?

 • přidejte bílkoviny – tvaroh, kefír nebo proteinový prášek
 • přidejte zdravé tuky – avokádo, chia semínka, lněné semínko, ořechy nebo ořechové máslo
 • přidejte super potraviny nebo něco na povzbuzení – přírodní doplňky, které běžně užíváte nebo chcete užívat (například maca prášek či zelený ječmen)

TIP: Vyzkoušejte tzv. smoothie bowl, která je oblíbená zejména mladou generací – krásně se totiž vyjímá na fotkách pro sociální sítě. Smoothie zde tvoří základ, na který se následně vrství „obloha“ – vločky, oříšky a semínka všeho druhu.

Recepty k tomuto článku

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář


Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům