Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sladké i slané jablečné dobroty - uchování a zpracování jablek
Zdroj: Unsplash

Jablka nás provází po celý rok a dá se říct, že i po celý život. Je to jeden z prvních druhů ovoce, které dostávají už ty nejmenší děti a později si je nosí na svačinu do školy. Jablka uzrávají bez problémů i v naší zemi, proto jsou pro nás snadno dostupná. Co se týče množství světové produkce ovoce, nachází se hned na čtvrtém místě, před nimi jsou jen pomeranče, banány a hroznové vínoJablka se stala důležitou součástí našeho jídelníčku a jejich uplatnění v kuchyni je mimořádně široké.

Pozitivní účinky jablek na naše zdraví

Kvůli jejich pozitivním účinkům se často doporučuje konzumovat alespoň jedno jablko denně, pochutnáme si a prospějeme svému zdraví. Jablka mají vysoký obsah vlákniny, obsahují jako každé ovoce řadu vitamínů a minerálů, pomáhají při průjmech, působí jako projímadlo (při zácpě), čistí krev, jsou močopudná, snižují hladinu tuků v krvi, zklidňují nervovou soustavu, mají pozitivní vliv při hypertenzi a vysokém cholesterolu. Posilují dásně, působí protizánětlivě a podporují imunitní systém, srdce a krevní oběh. Je toho hodně, co dokáže obyčejné jablko, a to zvlášť pokud je budeme jíst pravidelně.

Jablka

Anglické lidové pořekadlo říká, že „An apple a day keeps the doctor away,“ což ve volném překladu znamená, že pravidelná konzumace jednoho jablka denně člověka uchrání člověka před neduhy a nemocemi.…

Způsoby uchování jablek

Pěstuje se mnoho odrůd, které dozrávají od léta do podzimu, některé docházejí teprve během zimních měsíců a vydrží ve vhodných podmínkách až do jara. 

 
Jablka, která nestíháme spotřebovat, můžeme krájet na plátky a sušit. Z chutných sladkých jablek budou chutné křížaly. Můžeme je pak jíst jako sladké mlsání, vařit z nich čaj nebo kompot, hodí se do nákypů, žemlovek i slaných pokrmů - použijeme je podobně jako čerstvá, případně je předem krátce povaříme.
 
 
Další variantou, jak zpracovat a zakonzervovat jablka, která jinak nevydrží, jsou různé polotovary k přípravě moučníků, džemy a marmelády. Jablka můžeme kombinovat i s dalším ovocem, třeba ze zásob v mrazničce.
 

Čerstvá jablka v salátech

Jablka používáme především čerstvá, bez tepelného zpracování. Přidáváme je do různých salátů. Nastrouhaná jablíčka jsou oblíbenou pochoutkou pro malé děti.

Mošty, džusy, smoothie

Z jablek připravujeme různé mošty a džusy. Používáme na ně jen kvalitní ovoce. To, co je napadené hnilobou, raději zlikvidujeme. Pomocí odšťavňovačů si připravujeme čerstvé šťávy, při konzumaci je můžeme ředit vodou. Jablíčka přidáváme i do smoothie.
 

Jablka nasladko

Jablka jsou důležitou součástí mnoha oblíbených moučníků a sladkých pokrmů.

Oblíbenou pochoutkou z jablek jsou záviny či štrúdly. Pečou se v mnoha variantách, které se liší přípravou těst i náplní. Přidáváme do nich rozinky, ořechy, mák, kokos, vločky - podle toho, co kdo má rád.

 
Na žemlovku využijeme starší rohlíky nebo vánočku. Můžeme ji vylepšit tvarohem a rozinkami. Pro mnohé z nás je to oblíbené jídlo z dětství.
 
 
Můžeme vyzkoušet bábovky, řezy a další pečené moučníky, do kterých se přidávají jablka - ať už do těsta nebo jako základ náplně. Jedním z oblíbených jablečných moučníků jsou "hraběnčiny řezy".
 
 
Pokud se chystáme připravit dort, který nám nedá moc práce a přitom bude mít úspěch, je jednoduchou a rychlou variantou jablečný nepečený dort. A když jej ozdobíme čerstvou šlehačkou, jeho chuť bude ještě umocněna.
 

Slané pokrmy, do kterých se hodí jablka

Jablka přidáváme v menším množství i do slaných pokrmů. Mohou jim dodat příjemnou chuť nebo je zahustit. Výborně se chuťově doplňují se zelím.
 
 
V našem receptáři najdeme mnoho dalších osvědčených receptů našich čtenářů, jejichž součástí jsou jablka. Můžeme se jimi nechat inspirovat a ochutnávat. Dobrou chuť.

Komentáře

Další tipy a triky