Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Maso je skvělým zdrojem bílkovin, a tak by nemělo v jídelníčku chybět. Možnosti úpravy jsou neomezené

Maso je skvělým zdrojem bílkovin, a tak by nemělo v jídelníčku chybět. Možnosti úpravy jsou neomezené

Proč bychom měli konzumovat maso? Protože obsahuje velké množství kvalitních bílkovin, železo (největší množství železa je v hovězím mase), zinek, selen a důležité vitaminy, které v jiných potravinách nejsou zastoupené v takovém množství (konkrétně jde o vitamín B12). Ačkoliv je maso součástí zdravého jídelníčku, neměli bychom to s jeho konzumací přehánět. 

Nejoblíbenější druhy masa 

Jaké druhy masa patří mezi nejoblíbenější? 

Jaké jsou možnosti úpravy masa? 

Maso lze upravovat nejrůznějšími způsoby. V létě je oblíbené maso na gril (naložené plátky i třeba na burger), v domácích podmínkách pak můžete maso péct, dusit, vařit i smažit. Fantazii se meze nekladou a je jen na vás, jaký způsob si vyberete. 

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kapoun

Kapoun je mladý, vykastrovaný a vykrmený kohout. Má velice jemné a chutné maso. Zvíře neztrácí energii pohlavními pudy, přibývá na hmotnosti, takže je větší a má více masa. Každá národní kuchyně kapouna upravovala jinak. Klasickou známou kuchyňskou úpravou je kapoun na víně.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hovězí hrudí

Hovězí hrudí poskytuje dobře prorostlé a velmi chutné maso. Má vyšší obsah vaziva, a je ideální na vaření. Připravují se z něj výborné a silné vývary. Hrudí dělíme na tři části. Přední (špička) má velký podíl prorostlého masa, střed má hrudní kost a je silně pokrytý tukem, zadní část je nejlibovější a má nejméně kostí.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Chateaubriand

Pod francouzským názvem Chateaubriand se skrývá velký steak z toho nejlepšího hovězího masa, a to z hovězí svíčkové. Připravuje se z jejího středu, blíže k širšímu konci. Celý steak může měřit 16-20 cm a  vážit až 1000 g. Jeho přípravu můžeme označit za sváteční. Z velkého steaku se nají až čtyři osoby. Nejčastěji se připravuje na těžké litinové pánvi, která musí být dobře rozpálená, aby se maso zatáhlo, a poté se dopéká v troubě do stupně medium nebo medium-rare.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jehně

Jehně je ovčí mládě, jehož jemné maso obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny, esenciální aminokyseliny, vitamíny a minerály. Je mimořádně vhodné pro pacienty v rekonvalescenci. Poměrně oblíbené je i ve světě, v řadě muslimských zemí je nejčastěji konzumovaným masem.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hovězí svíčková

Hovězí svíčková je bederní sval, který se nachází na vnitřní straně roštěnce. Patří k nejlepším, nejžádanějším, ale také nejdražším částem hovězího masa. Jako minutku ji můžeme připravovat na pánvi nebo na grilu, a vcelku pošírovat. Při základním opracování se z ní ostraňuje tuková tkáň, blány a šlachy. Svalovina se pak porcuje na tři části - palec, špičku a střed.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Chilli con carne

Chilli con carne je doslova to, co se skrývá pod tímto názvem, čili chilli s masem. Kromě cibule, česneku, římského kmínu a soli by se do něj nic jiného nemělo přidávat. Zde je třeba neošidit tepelnou úpravu, dozlatova opéci mleté maso, poté ho tak dlouho dusit, až zjemní, rozplyne se a bude šťavnaté. V Mexiku se do tohoto jídla přidávají ještě fazole, sýr a kukuřice.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jelito

Jelito je masný výrobek z vepřového masa a krve. Spolu s jitrnicemi a tlačenkou si bez nich neumíme představit domácí zabíjačku. Zpracuje se do nich méně hodnotné maso, např. lalok, kůže, plíce a maso z hlavy. Kromě koření se do nich přidávají buď vařené kroupy nebo drobně nakrájené housky. Narážejí se do tlustých vepřových střev. Vaří se asi 45 minut ve vodě při teplotě 90 °C. Jelita se nejčastěji podávají opečená, s brambory a kysaným zelím.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hovězí Stroganoff

Hovězí Stroganoff, masitý pokrm nesoucí jméno ruského rodu, lze psát také Stroganov. Připravuje se z kvalitního a odleženého hovězího masa, nejlépe pravé svíčkové, protože se jedná o minutku. Maso se krájí na nudličky, k němu se přidává omáčka, jejímž základem je smetana.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Chorizo

Chorizo je tradiční španělská uzenina, která dosáhla světového věhlasu. Tato pikantní dobrota s paprikovou chutí a vůní se vyrábí především z vepřového masa, dochucuje se mletou uzenou paprikou a česnekem. Na rozdíl od jiných výrobků se neudí, ale suší.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Guláš

Je mnoho druhů gulášů, které se liší svým názvem podle použitých surovin. Můžeme si pochutnat na hovězím, vepřovém, srnčím, dančím, jelením, segedínském, ale také třeba na fazolovém, houbovém nebo bramborovém guláši. Základem je vždy restovaná cibule. Přidává se mletá paprika a maso nebo zelenina. K dochucení se používají vhodné přísady např. chilli papričky, česnek a majoránka.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hovězí veverka

Hovězí veverka, známá jako hanger steak, zaručuje vždy skvělý chuťový zážitek. Je tvořena dvěma dlouhými svaly, které najdeme v horní části pupku. Říká se jí také řeznická panenka, protože řezníci si ji vždy nechávali pro sebe. Kromě steaku ji můžeme připravit i na víně, z dobře vyzrálého masa je výborný pokrm.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jazyk

Vepřový a hovězí jazyk patří do skupiny drobů. Oba mají maso s minimem tuku. Tvoří je jemná svalovina. Z hlediska výživy mají vyšší obsah železa, vitamíny skupiny B a vápník. Vepřový jazyk byl považován za lahůdku, uzený za delikatesu. Oba jazyky se musí před kuchyňskou přípravou uvařit, potom si stačí vybrat, jak je nachystáme. Jazyk může být smažený, vařený s křenovou omáčkou, připravený na cibulce, pikantní, nebo jej lze nakrájet do tlačenky. Možností úpravy je mnoho.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hamburger

Kdo by neznal hamburger, grilovanou placku z mletého hovězího masa, vloženou do rozkrojené housky. Mladá generace jí říká "hambáč". Kromě masité placky se do hamburgeru přidává salát, obvykle ledový, cibule a rajčata. Připravují se i další varianty, včetně vegetariánských.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Husa

Husa je vrubozubý pták. Dříve se choval hlavně na vesnicích, kvůli dobrému masu a kvalitnímu peří. V posledních letech zažívá renesanci. Husa na maso musí být dobře živená, její výkrm trvá cca půl roku. Svatomartinská tradice v podobě pečené husy se udržuje dodnes, delikatesou jsou husí játra. Dozlatova upečenou husu podáváme se zelím a různými druhy knedlíků, hodí se k ní i bramborové placky - lokše.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Jitrnice

Jitrnice je masný výrobek z vepřového masa a patří k typickým produktům při zabíjačce. Na Moravě jsou jitrnice známé pod názvem jaternice, protože se do nich přidávají syrová játra. Rozdíl mezi českými a moravskými je ten, že do českých se přidává pečivo nebo krupice, kdežto do moravských ne. Jitrnicový prejt se ochutí kořením a plní se do střívek. Poměr surovin je různý, liší se podle krajů a tradic.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Džuveč

Džuveč je pokrm, který pochází z Turecka a rozšířil se postupně po celém Balkáně. Připravuje se z masa, rýže a zeleniny, tudíž je podobný rizotu. Z masa se používá skopové, vepřové, hovězí a v menší míře drůbeží. Zelenina se může přidávat různorodá, např. rajčata, papriky, cuketa, cibule a fazolky. Dochucuje se česnekem, petrželí a červenou paprikou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Falešná svíčková

Kulatá plec z hovězího masa se svým tvarem podobá pravé svíčkové. Pérko je křehký váleček masa, ze kterého můžeme připravit různá jídla. Lze ho vařit, dusit, grilovat, udělat z něj špízy nebo tatarský biftek.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Eintopf

Eintopf spojujeme hlavně s německou kuchyní, ale najdeme jej i v kuchyních jiných zemí. Jedná se totiž o jídlo z jednoho hrnce. Všechny suroviny se do něj buď najednou nebo postupně vloží, a pak záleží na tom, zda se vaří, dusí nebo peče. Tím, že se během několika hodin chutě prolnou, vznikne velmi chutný pokrm.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Flank steak

Flank steak je steak z hovězího pupku, přesněji ze spodního šálu, a říká se mu zrcátko. Základem je kvalitní maso, které zrálo 4-6 týdnů. Připravuje se na hodně rozpálené pánvi nebo na grilu. Pokud chceme mít maso co nejkřehčí, připravujeme je jako medium, a krájíme je kolmo na svalová vlákna, aby to byla delikatesa.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Empanadas

Empanadas jsou šátečky z křehkého máslového těsta, které se plní různými nádivkami - masovou, sýrovou nebo i rybí. Empanadas jsou oblíbené nejen ve Španělsku a Portugalsku, ale i v Mexiku nebo Brazílii. Tyto šátečky se pak pečou v troubě. Mohly by se i smažit, ale byly by zbytečně mastné.

1 18 19 20 21 22 23

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více