Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Omáčka - články, postupy a rady

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Worcestrová omáčka

Worcestrová omáčka je tekuté koření, má temně hnědou barvu a jemnou pálivost. Omáčka má charakteristické aroma. Do Československa se dovážela už od roku 1925 jako anglické polévkové koření. Používá se na dochucení dušených mas, omáček, zeleniny, na roštěnky, bifteky, ryby, saláty a majonézy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Žahour

Žahour je sladká omáčka z rozvařeného ovoce, smetany a cukru. I když se ovoce může použít různé, nejčastěji se vaří z borůvek a je spojena s jižními Čechami. Omáčka se zahušťuje škrobem nebo perníkem a poléváme jí knedlíky, lívance, ale také moučníky, nebo zmrzliny.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Svíčková omáčka

Svíčková omáčka  je královnou mezi českými omáčkami. Má mnoho možných způsobů přípravy, použitých surovin i dochucování. Svíčková omáčka na smetaně patří mezi sváteční omáčky a je prestižní záležitostí pro ty, kdo ji připravují. Na zeleninovém základě se peče nebo dusí kvalitní maso, nejlépe prošpikované hovězí nebo zvěřina, a rozmixovaný nebo pasírovaný základ se dochutí smetanou, brusinkami, a podává se s kynutými nebo karlovarskými knedlíky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Teriyaki

Teriyaki je základní japonská omáčka, známá již od 16. století. Uplatní se v pokrmech nejen japonské a asijské kuchyně, ale i evropské. Kromě chuťových vlastností má díky enzymům vliv i na křehkost masa. V evropských zemích je nejvíce známá v pokrmu "kuře s teriyaki omáčkou", v Japonsku se nejčastěji používá na ryby. Lze ji koupit hotovou, ale jednoduše si ji připravíme i v domácích podmínkách. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Salsa

Salsa je pikantní omáčka, která se připravuje rozmixováním různých druhů zeleniny i ovoce. Je to omáčka určená k namáčení. Oživí a dochutí každé grilované jídlo, i drůbež nebo rybu. Výběrem ovoce, zeleniny a koření vzniknou její rozmanité chutě.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Sójová omáčka

Pravá sójová omáčka je tradiční asijské dochucovadlo. Má podobu řídké hnědé omáčky, která se vyrábí fermentací sójových bobů. Slouží k dochucování pokrmů, může v nich nahradit sůl. Přidává se do omáček, na zeleninu a do pokrmů asijského typu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Remuláda

Remuláda je studená majonézová omáčka s různým složením. Vždy ale základní složku tvoří majonéza, která je následně ochucená ingrediencemi jako hořčice, sterilované okurky, kapary, ančovičky, petrželka, sůl, bílý pepř, bílé víno atp. Podává se k vařenému masu, hodí se na listové a jiné zeleninové saláty, oblíbená je k vaječným pokrmům a ve studené kuchyni.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pesto

Pesto je zelená omáčka, jejíž hlavní složkou je bazalka, ale lze ji připravit i např. z medvědího česneku, špenátu nebo kopru. Název pocházi z italštiny, pestare znamená "tlouci, mlátit". Tradičně se připravuje z kombinace bazalky, česneku, piniových oříšků, parmazánu a oleje. V použitých surovinách se ale meze nekladou. Tlučení v hmoždíři je zdlouhavé, proto se pesto většinou mixuje do hladké konzistence. Použití je rozmanité - pesto využijeme na těstoviny, pizzu, do rizota a na dochucení dipů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Majonéza

Majonéza je velmi oblíbená, někdy se nazývá majolka. Jedná se o hustou tučnou omáčku, bílé nebo nažloutlé barvy, vznikající emulgací rostlinného oleje a vaječného žloutku. K přípravě lze použít i celá vejce, nebo žloutky můžeme nahradit mlékem. Dochucuje se solí, mletým pepřem, octem a hořčicí. Je základem dresinků a salátů, u tradičního bramborového salátu slouží jako pojidlo.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kečup

Kečup je hustá rajčatová omáčka. Pochází z východní Asie a původně to byla omáčka k rybám. Pokud se zpracovává průmyslově, základ tvoří rajčatový protlak, koření a přísady. Není ale nad domácí kečup, který se vaří jen z rajčat a cibule, někdy se do něj přidávají i jablka. Dobře ochucený skvěle chutná a je stoprocentně přírodní.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Guacamole

Guacamole bychom mohli nazvat avokádovou salsou. Je to naprosto geniální dip, omáčka nebo pomazánka, podle toho, na co ji chceme použít. Základem všeho je dobře zralé avokádo, ze kterého vyjmeme pecku. Poté je rozmačkáme, a přidáme chilli, cibuli, šťávu z limetky a koriandr. Guacamole můžeme namazat na tousty, hodí se i pečeným bramborám.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Dip

Dip je omáčka, která se podává samostatně. Během konzumace se do ní namáčejí růžné pokrmy, např. masa, sýry nebo chipsy. Základem je často zakysaná smetana, jogurt nebo majonéza. Klasickou omáčkou se pokrm přelévá, do dipu pouze namáčí.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bešamel

Bešamel je základní světlá omáčka, tradiční především ve francouzské kuchyni. Její příprava je jednoduchá. Zlatavou máslovou jíšku provaříme s mlékem, dochutíme muškátovým květem a cibulí. Tato omáčka je základem omáček dalších, např. koprové nebo křenové.

1 2 3 4 5

Další témata

Další recepty