Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Deset nejčastějších otázek a odpovědí na téma třešně. Jak je zpracovat a využít
Zdroj: Pixabay

Třešně jsou chutné a zdravé, nejlepší jsou čerstvé, ale na stromech dlouho nevydrží, proto je zavařujeme, vaříme z nich marmelády, mrazíme je a nakládáme do alkoholu. Také z nich připravujeme likéry.

  1. Jak uchovat čerstvé třešně?
  2. Co udělat z třešní?
  3. Jak vypeckovat třešně?
  4. Jak se zbavit červů v třešních? (Jak odčervit třešně?)
  5. Jak naložit třešně?
  6. Jak zmrazit třešně?
  7. Co z mražených třešní?
  8. Jak se dělá třešňový likér?
  9. Co s přezrálými třešněmi?
  10. Co nepít na třešně?

1

Jak uchovat čerstvé třešně?

Třešně sklízíme i se stopkami, aby byly trvanlivější a neodtýkala z nich zbytečně šťáva. Poté je uložíme do chladna, obvykle do nižší části v chladničce. Umýváme je až před konzumací, rozhodně ne před uložením do chladničky. Pokud víme, že třešně nespotřebujeme v čerstvém stavu, raději je co nejdříve po sklizni zmrazíme, zavaříme nebo z nich uvaříme třešňovou marmeládu. Odpeckované třešně se dají i sušit, nejlépe pomocí domácí elektrické sušičky, využití je obdobné jako využití rozinek, lze je přidávat např. do perníků.

2

Co udělat z třešní?

Čerstvé třešně používáme do jogurtů a pohárů, zdobíme jimi kaše, jsou vhodné do nákypů. Nejoblíbenější způsob využití třešní je příprava různých bublanin a koláčů. Můžeme se nechat inspirovat oblíbenými recepty z našeho receptáře. Záleží na nás, jestli použijeme třešně s peckami nebo třešně odpeckované. Určitě je ale příjemnější, když strávníci nemusí pecičky v koláči nacházet, zvlášť pokud se jedná o návštěvu.

3

Jak vypeckovat třešně?

Na odpeckování třešní je více metod a postupů:

  • Nejběžnější je vzít malý nožík, každou třešeň opatrně rozpůlit a pecku odstranit. Tento způsob je zdlouhavý a z plodů vyteče zbytečně mnoho šťávy.
  • Můžeme použít některý z jednoduchých vypeckovávačů, které se dají koupit. Práce s nimi je rychlá a pořizovací cena nebývá vysoká. Dáme pozor, aby nám některá pecička neproklouzla, odpeckované třešně raději ještě zkontrolujeme.
  • Pokud třešně potřebujeme odpeckovat na vaření marmelády, můžeme je nejprve povařit, potom protlačit přes cedník, pecky zůstanou na cedníku. Pak uvaříme marmeládu.
  • Další možnost, která se občas používá, je třešně položit na prkýnko (nejlépe několik třešní naráz) a buď velkým hrncem nebo druhým prkýnkem je zvrchu přimáčknout a lehce zakroužit. Poté pecky jednoduše vybrat.
  • Někteří nedají dopustit na odpeckování pomocí kancelářské svorky.
  • Populárním a rychlým způsobem, jak odpeckovat třešně, je použití pevné slámky a láhve s úzkým hrdlem. Láhev postavíme hrdlem vzhůru, na její hrdlo položíme třešeň (místem, ze kterého rostla stopka, nahoru), slámkou třešeň prorazíme - pecka propadne do láhve, třešeň odložíme do misky, a pokračujeme s další třešní. 

4

Jak se zbavit červů v třešních? (Jak odčervit třešně?)

Malí červíci, kteří se nacházejí hlavně v pozdních odrůdách, jsou nepříjemní a leckoho odradí od konzumace jinak chutných plodů. Může za ně vrtule třešňová, která klade vajíčka do nedozrálých plodů, z nich se pak vylíhnout červíci. Výskyt vrtule můžeme omezit lepovými deskami, na které hmyz odchytáváme v době kladení vajíček. Dbáme také na pořádek v okolí třešňových stromů. Zdravé třešně mají pěkný povrch plodů - pokud na nich vidíme malou dírku a prohlubeň, nekonzumujeme je. Pokud jsme třešně sklidili a chystáme se na zavařování, nejjednodušší způsob zbavení se červíků je namočit třešně předem do chladné vody, stačí na dvě hodiny, případně i přes noc. Někdy se doporučuje přidat trochu octa, kyseliny citronové nebo soli, namočení pak může být kratší. 

5

Jak naložit třešně?

Třešně s peckami ve sklenici zalijeme alkoholem a ponecháme asi tři týdny při pokojové teplotě, pak sklenici uložíme do chladna a necháme ještě asi tři týdny stát, poté podle potřeby odebíráme. Třešně používáme do cukrovinek, např. do čokoládových bonbonů. Postup je jednoduchý - do tvořítek na led (nebo do plata z bonboniéry) nalijeme trochu čokolády, do každého vložíme jednu třešeň nebo višeň, a doplníme rozpuštěnou čokoládou. Necháme v chladnu ztuhnout.

6

Jak zmrazit třešně?

Třešně co nejdříve po sklizni opláchneme chladnou vodou, necháme je okapat, poté je odstopkujeme a celé narovnáme do pevných mikrotenových sáčků. Co nejdříve je uložíme do mrazničky. Nejlepší je sáčky nedávat na sebe, ale rozložit je, aby mražení probíhalo co nejrychleji. Po kratším zamražení lze ještě sáčky na chvilku vyjmout, třešně v nich rychle oddělit od sebe (dokud nedojde k jejich zmražení dohromady) a znovu uložit. Pokud sáčky neplníme příliš, stačí je v mrazničce pěkně rozložit a ke spojení třešní by nemělo docházet. S "oddělenými" třešněmi bude snazší manipulace a sáčky jsou v mrazničce skladnější. Třešně můžeme mrazit i vypeckované, zaberou pak méně místa a dají se použít buď do moučníků nebo k dalšímu zpracování - viz následující otázka.

7

Co z mražených třešní?

Odpeckované třešně později v průběhu sezony využijeme do marmeládových směsí nebo na přípravu pečeného čaje. Hodí se také do různých moučníků, včetně bublanin a nákypů. I celé mražené třešně používáme do různých bublanin a koláčů. Stejným způsobem lze použít i zavařené třešně, které jsou zároveň chutným kompotem.

8

Jak se dělá třešňový likér?

Omyté a odstopkované třešně odpeckujeme a vkládáme je po částech do sklenice. Prosypáváme je cukrem a prokládáme kořením (např. hřebíčky, celá skořice). Zalijeme je vodkou nebo rumem, zavíčkujeme a necháme při pokojové teplotě 2–3 týdny. Občas můžeme protřepat. Pak uložíme do chladna na stejnou dobu, poté již scedíme a podle potřeby konzumujeme. Častěji než třešňový likér se připravuje višňový likér, višně mají lehce pikantní výraznou chuť. Likér lze připravit i z jiných druhů ovoce, např. z jahod.

9

Co s přezrálými třešněmi?

Vyzrálé sladké třešně jsou výborné do různých koláčů a bublanin, kterým dají výbornou chuť. Také jsou skvělé na chutnou třešňovou marmeládu nebo džem - můžeme k nim přidat ještě další ovoce (např. rybíz, maliny, jahody) nebo je zpracovat samostatně. Pokud jdou špatně odpeckovat, jednoduše je nejprve povaříme s peckami, potom protlačíme přes cedník a pecky zůstanou na cedníku. 

10

Co nepít na třešně?

Po třešních bychom měli být s pitím opatrní, protože stejně jako ostatní peckoviny s tekutinou kvasí. Nemusíme se zbytečně strachovat, pokud sníme pouze málo třešní a vypijeme trochu vody, ale množství bychom neměli přehánět. Vyvarujeme se rozhodně konzumace mléka po třešních.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více