Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Alkohol

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Amaretto

Amaretto je italský likér, ochucený mandlemi. Setkáme se s ním ve více variantách, bohužel ne všechny likéry mandle obsahují. Amaretto se podává při pokojové teplotě, může se pít s čokoládou, různými záskusky, ale také s kostkami ledu. Amaretto se často přidává do moučníku tiramisu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Campari

Campari je typický italský hořko-sladký nápoj, který se řadí mezi bylinkové likéry. Vyrobil jej hostinský a lihovarník, jehož jméno nese. Připravuje se podle tajné receptury, jejíž součástí je 86 bylin. Pije se buď samotný, s ledem, ale lze z něj připravit různé drinky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Cinzano

Cinzano je italská značka vermutu. Receptura je tajná, ale můžete v něm cítit např. muškátový oříšek, jalovec, koriandr, pomerančovou kůru a hřebíček, jako hořčina se používá pelyněk. Podává se dobře vychlazený jako aperitiv, nebo se používá jako základ do koktejlů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Curacao

Curacao, sladkohořký modrý likér, je ochucený sušenými slupkami citrusového ovoce laraha, které se pěstuje na ostrově Curacao. Bez modrého likéru s příchutí karibského pomeranče se neobejdou různé koktejly a drinky. Přírodní likér je bezbarvý a jeho modř je mu dodávána uměle.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Demi sec

Demi sec je jemný polosuchý sekt se středně plnou květinovou vůní, obsahuje 33-50 g zbytkového cukru na 1 l. Může být také doux, který obsahuje 50 g cukru, nebo i více, na 1 l. Vyšší obsah cukru a měkká chuť dobře vyniknou s dezerty. 

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Digestiv

Digestiv je alkoholický nápoj, který je opakem aperitivu. Podává se po jídle, aby podpořil trávení a někdy dokonce, aby po opulentním jídle utišil žaludek. Tímto nápojem končívají hostiny. Známými digestivy jsou koňak, calvados a některé bylinné likéry.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Drink

Drink je pití nebo také nápoj, obvykle alkoholický, který se podává při různých příležitostech. Různé druhy alkoholu se míchají např. s limetovou nebo citronovou šťávou, smetanou či vermutem. Long drinky jsou doplněné sodou nebo sodovkou. Drinky se mohou zdobit ovocem.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Julep

Julep je alkoholický nápoj s čerstvou mátou peprnou a ledem, který představuje výborné osvěžení pro letní dny. Můžeme jej ozdobit kouskem čerstvého ovoce a šlehačkou.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mojito

Původ mochita najdeme na Kubě, jedná se o koktejl, ve kterém nesmí chybět bílý rum, třtinový cukr, čerstvé lístky máty a limeta s perlivou vodou. Servíruje se ve vysokých sklenicích se slánkou a míchátkem. Podrcením lístků máty vznikne příjemná chuť tohoto koktejlu, který se těší velké oblibě. Někdy se místo limetky používá pouze šťáva a místo cukru sirup.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Portské víno

Portské se vyrábí z hroznů, které se pěstují i zpracovávají výhradně v oblasti údolí řeky Douro. Je to portugalské červené víno s vyšším podílem zbytkového cukru, často je prezentováno jako dezertní. Objevuje se v suché, polosuché, ale i bílé variantě. Má široké možnosti v podávání s jídlem. Hodí se např. k sýrům, dezertům, jako digestiv po večeři, nebo jako aperitiv před jídlem. Kuchaři jej přidávají do hlavních jídel a omáček,  někdo si ho vychutná i s čokoládou nebo doutníkem.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Punč

Punč pochází z Indie. Pánč znamená pět, a právě z pěti surovin by se měl připravovat. Jsou to alkohol, cukr, koření, voda nebo čaj. Punč máme spojený zejména s Vánocemi, připravit můžeme na zahřátí nápoj alkoholický, ale i bez alkoholu. Punč je široké spektrum nápojů, které lze připravit velmi variabilně, podle své chuti, nebo jej můžeme koupit již hotový.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rum

Rum je alkoholický nápoj, destilovaný z melasy nebo z cukrové třtiny. Rumů existuje několik druhů. Světlý se používá k míchání nápojů, zlatý, tmavý se konzumuje přímo. U nás je v prodeji rum s názvem tuzemský, ten se však vyrábí uměle dochucením zředěného lihu. Musí být označován Tuzemák.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ryzlink rýnský

Ryzlink rýnský je starobylá, velmi ceněná, moštová odrůda vinné révy. Pochází z údolí horního toku Rýna. Říká se mu víno králů. Toto jantarové víno s kořenitou až marcipánovou chutí a vůní lipového květu pili již staří Římané. Díky své chuťové rozmanitosti si velmi dobře rozumí s jídlem. Hodí se k mořským i sladkovodním rybám, drůbeži, masům s lehkými omáčkami, ale i sýrům nebo ovocným dezertům.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Sangria

Sangria je osvěžující, lehký, chlazený alkoholický nápoj, sytě červené barvy. Je typický pro Pyrenejský poloostrov. Skládá se z červeného vína, ovoce (pomeranč, jablko, broskev nebo meloun) a koření. Před podáváním se může přidat pro zjemnění sodovka a ledová tříšť. Sangria se nechává před podáváním odležet několik hodin v chladu.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Sekt

Sekt neboli šumivé víno je označení oblíbeného alkoholického nápoje. Vyrábí se primárním nebo sekundárním kvašením vína nebo moštu, skladuje se v lahvích, s korkovým nebo plastovým uzávěrem. Sekty se rozdělují podle obsahu cukru. Brut nature (přírodně tvrdý, pod 3 g cukru na litr), extra brut (zvláště tvrdý, 0 - 6 g/l), brut (tvrdý, do 15 g/l), extra dry (zvláště suchý, 12 - 20 g/l), sec (suchý, 17 - 35 g/l), demi-sec (polosuchý, 33 - 50 g/l), doux (sladký, nad 50 g/l). U nás je nejznámější a nejprodávanější značkou Bohemia Sekt.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Tequila

Tequila je silný alkoholický, mexický nápoj. Vyrábí se destilací z rostliny modrá agáve, což je druh sukulentní rostliny. Ta roste právě v okolí města Tequila, ale i v dalších mexických státech. Rozlišujeme dva druhy tequily, stříbrnou a zlatou. Stříbrná se stáčí rovnou do lahví, zlatá zraje v dřevěných sudech několik měsíců až roků. Stříbrná tequila se pije tak, že se nejprve slízne sůl, která je mezi palcem a ukazováčkem, pak se rychle vypije a zakousne citron. U zlaté se místo soli použije skořice a pomeranč.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Vermut

Vermut je dolihované víno, pocházející z Itálie. Vyrábí se z lehkého vína, které se dosladí a k němu se přidá alkoholový výluh z bylinek a koření. Mezi bylinkami nesmí v žádném případě chybět pelyněk. Ale i ostatní byliny, např. skořice a hřebíček mu dodají tu správnou chuť. Podle obsahu cukru ho rozdělujeme na suchý - extra-dry, suchý - dry a sladký - bianco.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Whisky

Alkoholický nápoj whisky vzniká destilací obilí a poté zráním v dřevěných sudech. V USA se vyrábí z kukuřice. U whisky se posuzuje doba zrání. Skotská whisky ze zákona zraje 3 roky. Ceněné jsou jednodruhové, ale oblíbené jsou i směsné, které jsou kombinací několika druhů.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Zubrovka

Zubrovka je orginální, silně aromatická vodka, nazlátlé barvy. Pochází z Polska, na etiketě se nachází obrázek zubra a uvnitř láhve je stéblo trávy tomkovice vonné. Podává se chlazená k masu, uzeninám a zvěřině.

Edice Toprecepty.cz

Kuchařky a kalendář

Naše kuchařka

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům