Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zelí má blahodárné účinky: Jak jej správě uvařit, aby bylo také chutné
Pixabay

Umíte správně vybrat a uvařit zelí, které je v našich zemích nejběžnější, neznámější a nejoblíbenější zeleninovou přílohou? Víte, jak se liší příprava různých druhů zelí? S námi se naučíte tuto zeleninu připravit správně a chutně.

Blahodárné účinky zelí na organismus

Hlávkové zelí je naše asi nejpoužívanější zelenina. V podstatě existují dvě formy – bílé a červené v raných i pozdních odrůdách.

Zelí se sklízí od června do listopadu. Čerstvé zelí obsahuje poměrně mnoho vitaminu C, v červeném je ho o něco více. I v kysaném bývá při správném zacházení vitamin C zachován, díky fermentaci je stravitelnější i jeho vláknina. Jen lidé s intolerancí histaminu by se měli kysanému zelí i jeho šťávě vyhýbat.

Čerstvá zelná šťáva se doporučuje při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů, má dobrý vliv i na funkci jater. Kysané zelí má příznivý vliv na střevní mikroflóru a regulaci trávení. Pro bílé i červené zelí je charakteristický vysoký obsah sloučenin síry, které odpovídají za typickou zelnou chuť i aroma. Tyto sloučeniny pomáhají v našem těle likvidovat infekce, zvyšují jeho obranyschopnost v boji proti karcinogenním látkám a urychlují jejich vylučování z těla. Jsou to silné antioxidanty s účinky proti zánětům a nádorům. Pomáhají snižovat též hladinu cholesterolu a chrání mozkové buňky. V posledních letech vědci zkoumají i jeho možné využití pro prevenci a léčbu Alzheimerovy choroby. Zelí také snižuje obsah cukru v krvi, pomáhá okysličovat svaly.

Zelí je součástí polévek, příloh, hlavních jídel i salátů, slaných koláčů, dokonce i některých moučníků. Je velmi vhodné i ke konzervaci. Zelí konzervujeme kvašením nebo sterilováním ve sladkokyselém nálevu.

 

 

Než se pustíme do vaření

Zakoupenou hlávku uložíme zabalenou do boxu na zeleninu v určené části chladničky, kde vydrží poměrně dlouho.  Kupujeme jen pevně zavinuté hlávky s lesklými listy bez poškození, dáváme přitom pozor na zamoření hmyzem. Někdy zjistíme přítomnost hmyzu až doma. Pak listy namočíme do roztoku octa a vody asi na půl hodiny, pak opláchneme. Zelí můžeme skladovat v plastovém sáčku v chladničce až dva týdny. K rozkrojenému zelí přidáme pár kapek vody, zabalíme a uložíme v chladnu. Nespotřebované zelí můžeme po nakrájení 2 minuty blanšírovat a po zchladnutí zmrazit. Tím se ale připravíme o část vitamínů.

Před vařením od hlávky odlomíme vnějších několik listů, abychom měli čistou hlávku. Pak ji rozkrojíme na poloviny a čtvrtiny, vykrojíme košťál, opláchneme, položíme na prkénko a ostrým nožem odkrajujeme jemné nudličky. Můžeme si pomoci i nějakým mechanickým nebo elektrickým krouhačem.

 

Jak správně vařit zelí jako přílohu

Nudličky zelí vhodíme do hrnce, podlijeme dostatečným množstvím vroucí osolené vody, nezakrýváme poklicí, aby mohly čpící látky vyprchat a vaříme. Po částečném změknutí scedíme, vývar zachytíme. Nevaříme úplně doměkka, protože se zelí bude ještě dusit na tuku a bylo by rozbředlé. Také nedáváme syrové zelí rovnou na tuk, protože by tuk čpící látky pohltil a nepříznivě tím ovlivnil chuť pokrmu.  

Pak na tuku osmahneme nakrájenou cibuli, vložíme okapané zelí, osolíme, přidáme kmín, trochu cukru a dusíme pod poklicí za občasného podlévání vývarem ze zelí (můžeme i vodou nebo vínem) doměkka. Ke konci zahustíme podle krajových nebo rodinných zvyklostí syrovým bramborem nebo moukou nebo jíškou a dodusíme, aby se brambor nebo mouka pořádně provařily a dochutíme octem, případně cukrem a solí.

U kysaného nebo sterilovaného sladkokyselého zelí odpadá krájení a spařování, zelí jen vyklopíme na tuk s osmahnutou cibulí i s nálevem a dochutíme a zahustíme podle zvyku. Přesto má vaření zelí z hlávky výhodu čerstvosti a přítomných vitamínů.

 

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář