Jak zpracovat a skladovat jahody, aby byly chutné i po sezóně
Jahody jsou choulostivé ovoce. Důležité je správně je skladovat a zpracovat, aby nedocházelo k zbytečným ztrátám. Ať už máte jahody z vlastní sklizně nebo kupované, jistě se vám hodí naše rady a tipy. Jahody v obchodech by měly mít ponechané kališní lístky a krátkou stopku. Nesmí mít výrazné otlaky nebo dokonce náznaky hniloby. V 1. jakostní třídě jsou povoleny drobné otlaky, 2. jakostní třída povoluje bělavé zbarvení až v 1/5 plodů.
Zpracování jahod krok za krokem
Chcete do těla dostat hodně vitamínu C, ale zakusovat kyselý citron se vám příčí? Sladké a lehké jahody jsou tedy jasná volba! Množství céčka obsažené v typicky letních plodech je srovnatelné právě s…
Čerstvé jahody můžeme uložit do chladničky při teplotě 1-5 °C do přihrádky na ovoce v nízké vrstvě tak, abychom zabránili pomačkání. I při těchto podmínkách zde ale vydrží bez ztráty kvality jen pár dní.
Jahody je tedy nutné co nejdříve zpracovat. Přebytky můžeme zmrazit nebo vyrobit různé zavařeniny.
Jak zmrazit jahody?
Jednotlivě jahody mrazíme tak, že potáhneme tácek fresh fólií, rozložíme na ně jahody v jedné vrstvě a dáme zmrazit. Zmražené druhý den sesypeme do sáčku, popíšeme a uložíme v mrazničce. Mražené jahody ale přijdou o část chuti i vůně. Takto mrazíme jen prvotřídní pěkné jahody.
Vůni a chuť nejlépe podrží konzervace cukrem. Zmražením v cukrovém sirupu zachováme vůni, chuť i většinu vitaminů. Můžeme také z jahod vyrobit oslazený protlak, který v kelímcích zmrazíme. Jahody v mrazničce neskladujeme déle než 6-8 měsíců.
Jak nejlépe zavařit jahody
Ze zavařenin je nejběžnější kompot, džus, džem a sirup. Protože je zde konzervantem cukr, jahody si ponechávají většinu chuti i vůně, ale ztratí vitamíny.
Kompot často chytá plíseň, je potřeba při výrobě zachovávat přísnou čistotu. Navíc jahody zavařením ztrácí barvu, tvar i konzistenci. Zkuste zavařit jahody podle starého receptáře.
Džus je z rozmixovaného ovoce doplněného vodou, doslazeného a sterilovaného.
Sirup vyrobíme nejlépe v odštavňovacím hrnci nebo pomocí odšťavňovače, vzniklou šťávu dosladíme a sterilujeme. Přidáním destilátu k sirupu vyrobíme likér.
Domácí jahodový džem
Na džem můžeme použít i méně kvalitní, ale zdravé plody. Rozvařené ovoce výrazně osladíme a zahustíme pektinem podle receptu. Pokud nechceme použít pektin, můžeme jahody doplnit protlakem z červeného rybízu, který nezmění barvu ani chuť jahod. Vaříme, dokud džem nezačne rosolovatět. Většinou stačí hotový džem nalít do sklenic, ihned uzavřít a obrátit na víčko. Nemusí se sterilovat.
Všechny nádoby, do kterých vkládáme hotový produkt, musí být čisté a v případě džemu i suché a horké. Tím předcházíme plesnivění. Plesnivé výrobky vyhodíme!
Komentáře