Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pekla také vaše babička kynuté buchty a koláče po celý rok, ale martinské rohlíčky jen v první polovině listopadu? Právě proto rohlíčky pro děti bývaly vzácné a tolik se na ně těšily. Pojďte si jejich chuť s námi připomenout. Na vykynutí těsta sice budete muset trochu počkat, ale ta dobrota za to stojí.

Martinské podkovy (zahýbáky, martinské rohlíčky, martiny) jsou pečivem, které se peče tradičně na svátek sv. Martina, tímto dnem je 11. listopad. Říkalo se, že Martin přijíždí na bílém koni a přináší s sebou první sníh - nic naplat, s ochlazením už je potřeba počítat. Tento svátek s očekáváním vyhlížely děti - pokud přišel sníh, potěšil je, i když obvykle nemíval dlouhé trvání. A martinské plněné pečivo vítaly s velkým nadšením. Dnes se martinské rohlíky často pečou z rychle připravených těst, ale vyzkoušejte i ty kynuté - chutnají totiž báječně.

Jak upéct martinské podkovy

Doporučujeme jít do osvědčeného receptu a přesně takový pro vás máme. 

  1. Na základní dávku těsta budete potřebovat 250 g hladké mouky a 250 g polohrubé mouky, 1 žloutek, strouhanou citrónovou kůru, 1 vanilkový cukr (20 g), 30 g cukru, 50 g změklého másla, 15–17 g čerstvého droždí, 1 špetku soli a 180 g vody. 
  2. Droždí rozmíchejte ve vlažné vodě, přidejte ostatní suroviny, dobře vypracujte těsto a nechte hodinu kynout.
  3. Během kynutí těsto jednou nebo dvakrát propracujte. V teplém prostředí kynutí probíhá rychle
  4. Jakmile těsto vykyne, rozdělte je na třetiny, z každé třetiny vytvořte velkou "bulku" a tu nechte ještě 8–10 minut odpočívat
  5. Poté již každou bulku rozválejte na kruhový plát a rozřízněte na šestiny, na kruhové výseče. Širší část můžete lehce rozválet malým válečkem do stran, plnění a ohýbání do podkov vám díky tomu půjde lépe.
  6. Na širší část trojúhelníčků dejte lžičkou náplň, těsto opatrně stočte a rohlíčky zahněte do podkovy. Podívejte se, jakou do rohlíčků zvolit náplň. Oblíbené jsou především náplně makové a ořechové, ale postačí i marmeláda.
  7. Naplněné rohlíčky (podkůvky) rovnejte na plech vyložený pečicím papírem nebo fólií k opakovanému použití (pro pečení) a nechte je znovu asi 30 minut dokynout.
  8. Pak už je stačí potřít rozšlehaným vajíčkem a kdo chce, může povrch posypat sekanými ořechy, mandlovými lupínky nebo makovými zrnky.
  9. Rohlíčky pečte v předem vyhřáté troubě na 200 °C po dobu 18–20 minut. Po upečení je můžete pocukrovat

Podívejte se na celé znění receptu na martinské podkovy z kynutého těsta - jedná se o recept z úvodního videa. Recept vám také poradí, jak do pečiva připravit ořechovou náplň.

Přejeme, ať se vám pečení povede.

Komentáře

Další tipy a triky