Proč okurky neplodí? Jak nemít okurkovou sezónu bez okurek
Okurky patří mezi plodovou zeleninu, která je náročná na teplo a živiny. Rostliny potřebují také dostatek vláhy a prostoru, aby se jim dobře dařilo a aby narůstaly nejen listy, ale také plody. Pro začínající pěstitele máme několik rad a tipů, jak docílit vyšší plodnosti.
Okurkám se výborně daří především v teplejších oblastech, na teplotu jsou o něco náročnější než rajčata. Pěstujeme je na osluněných záhonech, hadovky prospívají ve sklenících a fóliovnících - když je vedeme vzhůru, dobře využijeme prostor. Nakládačkám a salátovkám, které narůstají méně, stačí fóliové kryty a tunely, které můžeme v průběhu léta odkrýt.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Proč okurky neplodí
Příčin může být více, ale možná najdete tu svou v následujícím výčtu:
- Nedostatečná výživa: Výživná a dobře vyhnojená půda je pro okurky nutností, na chudé půdě budou jen živořit a nasazování plodů bude velmi slabé. Půdu je potřeba dobře připravit už před výsadbou nebo výsevem, v průběhu vegetace je možné přihnojovat např. přírodními výluhy a zákvasy.
- Mladé osivo: Plodnost je vyšší u staršího osiva, ale naopak méně plodí rostliny, které pěstujeme z mladého osiva. Z toho důvodu vždy vysévejte starší semena (3–4 roky) a kupujte si semínka okurek do zásoby, alespoň s dvouletým předstihem.
- Nevhodně zvolené odrůdy: Odolnost rostlin a zároveň i jejich plodnost závisí na odrůdách - zvlášť pro chladnější oblasti se doporučují některé hruboostné hybridy, odolné vůči nižším teplotám a vhodné pro pěstování na venkovních záhonech.
- Nedostatečné opylení: Je důležité vědět, že ve sklenících a fóliovnících se dají bez problémů pěstovat partenokarpní odrůdy (tyto nemívají samčí květy), které včelky nepotřebují, ale u nepartenokarpních je tomu jinak - pomoci jim můžeme ručním opylováním pomocí štětečku. Z tyčinek samčích květů přenášíme opatrně pyl na samičí květy, které poznáme tak, že mají na spodu malinkou okurčičku.
- Nedostatek tepla: Teplo je podstatné - okurkám neprospívají ani příliš horké dny, ani chladné noci. Když jsou noci chladnější, vždy po nich dojde ke snížení násady plodů, ale pokud se jedná o nepartenokarpní odrůdy, brzy se vzpamatují a dále plodí. Naopak partenokarpní okurky (hadovky), které nepotřebují opylení včelami, jsou velmi citlivé na pokles nočních teplot během období plození. Stačí 2–3 noci s teplotami kolem 10 °C a významně se zastaví tvorba plodů, poté se při oteplení jen velmi pomalu obnovuje. Více chladných nocí může bohaté sklizně ukončit.
- Málo vláhy: Nedostatek vláhy je zásadní. Pokud nemají okurky dost vody, maličké plody zakrní a nic z nich nevyroste. Okurky zaléváme jen ke kořenům, listy zbytečně nepoléváme, zvlášť vhodná je ranní zálivka, po níž rostliny brzy oschnou. Zemina by neměla být trvale přemokřená.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Někdy si na první plody musíme trochu počkat, ale když se o rostliny budeme dobře starat a teploty budou vhodné, rozplodí se. Okurky chráníme před houbovými chorobami (zálivka jen ke kořenům, vertikální pěstování) a dostatečně zaléváme. Jakmile se objeví první plody, sklízíme je co nejdříve, tím se zvýší nasazování květů na další okurky.
Z okurek je výborný jednoduchý salát podle následujícího videa. Jakmile vaše okurky začnou plodit, můžete si na něm pochutnat.
Komentáře