Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak se dělá vánočka: Od přípravy těsta až po vyndání zlatavého a voňavého výsledku z trouby
Zdroj: Top recepty

Vánočka je oblíbené sladké pečivo, na které máme chuť především o Vánocích. Můžeme si ji jednoduše koupit nebo sami upéct. Ale ta domácí, když se povede, je úplně nejlepší. Navíc ten příjemný pocit, že je to naše vlastní dílko.

Jak ji tedy udělat, aby se povedla? V našem receptáři je mnoho osvědčených receptů - než se do některého z nich pustíme, určitě se vyplatí přečíst si komentáře pod ním. Dozvíme se tam různé rady, tipy, postřehy a nápady. 

Co potřebujeme na vánočku

Vánočku nejčastěji připravujeme z kynutého těsta, které je o něco tužší než těsto na koláče. Budeme na ně potřebovat máslo (případně Heru nebo jiný tuk). Dále si připravíme mouku, kvasnice, vejce a cukr. Na zadělání použijeme buď mléko nebo vodu. Na vylepšení těsta jsou nejlepší rozinky, vlašské ořechy a mandle

Kvásek z droždí a mléka

Nejprve připravíme kvásek droždí, cukr a vlažnou tekutinu (mléko nebo vodu). Vlažná tekutina urychlí proces kynutí, nesmí být ale horká, to by těsto nevykynulo. Když počkáme na vzejití kvásku a teprve pak ho smícháme s ostatními surovinami, bude těsto brzy reagovat a kynutí půjde rychleji.

Jak připravit těsto

K připravenému kvásku přidáme ostatní suroviny - mouku (hladkou nebo polohrubou), vejce, zbývající tekutinu a nakonec změklý nebo rozpuštěný tuk. Umícháme těsto, které vylepšíme spařenými rozinkami a nakrájenými vlašskými ořechy nebo mandlemi. Kdo chce, přidá trochu citronové kůry nebo vanilkový cukr. Vše dobře propracujeme. Kdo má kuchyňského robota s hnětacím nástavcem, nyní je čas ho využít. Nebo můžeme těsto nechat vypracovat domácí pekárnu a pak ho z ní dát kynout zpět do mísy. Povrch těsta lehce poprášíme hladkou moukou, mísu přikryjeme utěrkou a necháme těsto v teplém prostředí kynout. 

Kynutí těsta

Doba kynutí závisí na druhu těsta. Tučná těsta jsou hutná a kynutí je pomalejší. Rychlost kynutí záleží také na teplotě použitých surovin (např. jestli jsme opravdu přidali vlažnou tekutinu nebo jenom studenou) a na teplotě prostředí, kde kynutí probíhá. Když mísu s těstem máme v teplé místnosti, kynutí jde rychle. 

Pletení vánočky 

Jakmile je těsto dobře vykynuté a jeho objem přibližně dvojnásobný proti výchozímu, pustíme se do pletení vánočky. Hotovou vánočku umístíme na plech vyložený pečícím papírem. K upevnění pletenců použijeme špejli, kterou rozlomíme na tři části. Na plechu necháme vánočku znovu kynout. Před pečením ji potíráme rozkvedlaným vejcem nebo jen bílkem.

Jak péct vánočku

Vánočku vložíme do trouby, kterou jsme předehřáli přibližně  na 180-190 °C. Asi po pěti minutách troubu zeslabíme na 150-160 °C. Vánočku kontrolujeme a jakmile si všimneme, že povrch vánočky začíná hnědnout, raději na ni položíme pruh alobalu. Pozvolna ji dopékáme, celkem asi hodinu. Po vytažení z trouby zkontrolujeme, jestli je dobře dopečená i spodní část. 

Pečení vánočky ve formě

Formu dobře vymažeme máslem, případně vysypeme jemnými plátky mandlí. Vysypávání moukou není třeba. Těsto dáme do formy a necháme ho znovu kynout (přibližně hodinu). Těsta nedáváme příliš, aby vánočka byla po upečení akorát vysoká. Může se stát, že nám vánočka po vyklopení z formy nepřipadá zespodu dobře dopečená, v tom případě ji položíme na plech (do formy ji už nevracíme) a ještě chvíli ji necháme v troubě dopéct, aby její povrch zezlátl. Při pečení ve formě nám odpadá pletení a příprava vánočky se urychlí, ale přijdeme o zlatavou kůrčičku vánočky.

Vánočka z tvarohového těsta

Oblíbené jsou také chuťově výborné a vláčné vánočky z tvarohového těsta. Do tvarohových těst používáme kypřící prášek, proto je příprava rychlejší. Ze stejných těst připravujeme mazance. K přípravě si můžeme vybrat některý z oblíbených receptů našich uživatelů. 

Další varianty vánoček

Dobrou vánočku upečeme ze špaldové mouky. V našem receptáři jsou dále k výběru recepty na bezlepkovou vánočku, do kterých použijeme mouku Jizerku, a recept na dia vánočku s umělými sladidly.
Receptů na výběr máme dostatek. Někdo má rád vánočku suchou, jiný si ji rád namaže máslem a marmeládou. Určitě máme z čeho vybírat.

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více