První republika: Poctivá koprová omáčka podle pana Šroubka z roku 1926 – jeden detail dělá velký rozdíl
23. 4. 2026 Vaření
Máte rádi koprovku? Udělat tuto tradiční českou omáčku není zas tak složité. Pokud si s ní ale dáte trochu víc práce a použijete ty správné suroviny, vykouzlíte z ní pokrm přímo luxusní, který určitě zachutná i jejím odpůrcům. A pokud hledáte opravdu dobrý, léty prověřený recept, ten od prvorepublikového hoteliéra Šroubka vás rozhodně nezklame.
Klasická česká omáčka
Koprovka má rozhodně své pevné místo v seznamu těch nejklasičtějších českých omáček navzdory tomu, že právě ona rozděluje lidi na dva tábory. Jedni ji zbožňují, druzí k ní mají vlivem školních jídelen spíše rozpačitý vztah. Chutě se ale mění. Navíc když ochutnáte koprovku připravenou z kvalitních surovin, dokonale ochucenou a vyváženou, určitě svůj postoj přehodnotíte.
Mohlo by vás zajímat
Koprovka i na sváteční oběd
Poctivá koprovka patří k pokrmům, které jsou v české kuchyni pevně zakořeněné. Vaří se již po generace a v minulosti patřila k jídlům, která naše babičky i prababičky měly na repertoáru jako sváteční obědovou klasiku. Často se podává i jen s bramborem a s vajíčkem. V rámci slavnostního oběda se ovšem neobešla bez plátku masa a domácího knedlíku, které z ní hned vytvořily pokrm hodný nejen nedělní tabule.
Kouzlo vynikající koprovky spočívá v použití kvalitních ingrediencí, jimiž jsou silný vývar z hovězího masa, smetana, dostatek čerstvého kopru a ocet nebo citronová šťáva na dochucení. Všechny tyto suroviny posunou obyčejnou omáčku hned o level výš. Na takový poctivý recept sázel před 100 lety i slavný pražský hoteliér Karel Šroubek, jehož koprovka byla už tehdy vyhlášená.
Mohlo by vás zajímat
Jak se vařilo u Šroubka
Hotel Šroubek, jenž sídlil na Václavském náměstí v secesní budově, jež dnes nese název Grand Hotel Evropa, byl jedním z nejluxusnějších pražských hotelů. Právě sem se sjížděla smetánka celé Evropy a ubytována zde byla řada významných hostů. Již za časů první republiky byl hotel vyhlášený svou restaurací, na jejíž kvalitu dohlížel sám majitel hotelu a restauratér Karel Šroubek.
Ten byl velkým sběratelem receptů, které pak roku 1911 vyšly v knize Jak se vaří u Šroubka a roku 1926 v Zlaté knize Grand hotelu Šroubek. I když se v hotelu nabízely i různé delikatesy, jako třeba lanýže, na jídelníčku nesměly chybět ani tradiční české pokrmy, třeba právě koprová omáčka.
Recept na prvorepublikovou koprovku
A protože kuchyně pana Šroubka byla vnímána jako vzor poctivé gastronomie, jen stěží dnes najdete lepší recept na koprovou omáčku než ten z jeho kuchyně.
V hotelu Šroubek se do koprovky přidávala zakysaná smetana, která jí společně s octem dodávala švih; o dokonalé aroma se kromě kopru postaral i tymián a vynikající jemnost a tu správnou konzistenci zajistily žloutky, které se do omáčky vmíchaly na konec.
Na omáčku z hotelu Šroubek budete potřebovat: 1 litr silného hovězího vývaru, 1 svazek kopru, 1 větší cibuli, máslo (podle potřeby), 6 kuliček černého pepře, 5 kuliček nového koření, 1 špetku tymiánu, hladkou mouku (podle potřeby), 4 lžíce octa, cukr krupici (podle chuti), 200 ml zakysané smetany, 250 ml mléka, 2 žloutky a sůl.
- Opláchnuté lístečky z čerstvého kopru nasekejte nadrobno. Zbylé stonky překrájejte a společně s nahrubo nakrájenou cibulkou poduste na másle. Přidejte několik kuliček pepře, nového koření a trochu tymiánu.
- Podušenou cibulku zasypte moukou, nechte znovu podusit, zalijte trochou octa a hned nato vývarem, přidejte cukr a vše nechte řádně povařit. Nakonec omáčku přeceďte.
- Kysanou smetanu promíchejte s mlékem a žloutky, vlijte do omáčky, řádně vše prošlehejte a ke konci přidejte nasekané lístečky z kopru. Hotovou omáčku odstavte a případně dochuťte podle potřeby.
- Podávejte s vařeným hovězím masem a knedlíkem.
Další prvorepublikové recepty najdete v knize Sladká první republika nebo v našem seriálu První republika s Kristinou.
Zdroje informací: Prahaneznama.cz, Wikipedia.org
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Komentáře