Byliny v kuchyni: Libečková sůl skvěle ochutí brambory, libečkové pesto vylepší těstoviny
15. 5. 2022 Ostatní
Libeček je bylinkový keř, který dorůstá mohutné velikosti. Jeho listy jsou velmi aromatické. Když si je oblíbíte, můžete jejich výjimečnou chuť využít nejen v polévkách, pro které je typický, ale i v dalších pokrmech.
Výskyt a pěstování libečku
Libeček lékařský (Levisticum officinale) je mohutný vytrvalý keř z čeledi miříkovité. Rostlina pochází ze západní Asie, Středního východu a Středomoří. Libeček se pěstuje po celém světě po staletí a je typický svou výraznou pikantní celerovou chutí. Pokud si ho vysadíte na zahradu (skvěle se mu daří v jílovité půdě), počítejte s tím, že se výrazně rozroste. Do výšky může mít až dva metry. Příliš mu bujnost nepovolujte a brzy ho zkraťte, než toho budete litovat.
Žluté květenství sice miluje hmyz, ale pokud vypadají semínka, začne se nekontrolovaně šířit. Daří se mu na plném slunci, i v polostínu. Skvěle se snáší s hlíznatými rostlinami, jako jsou brambory, artyčoky. Rostlina potřebuje pravidelně sklízet (zkracovat) a odstraňovat odumřelé části. Vytrvalá rostlina koncem léta odumírá, během zimy spí a na jaře se znovu objevuje. Roste rychle, první sklizeň můžete očekávat během několika měsíců po výsadbě.
Mohlo by vás zajímat
Skladování libečku
Libeček je ideální použít přímo čerstvý, dá se ale i dobře skladovat. Můžete ho sušit na zavěšený na teplém tmavém místě. Vyhovuje mu rychlé sušení, aby si zachoval chuť. Sušit ho můžete i v sušičce. Listy libečku můžete i blanšírovat a zmrazit. Jak na to? Listy omyjte a vhoďte do hrnku s vroucí vodou, kde je necháte asi 30 sekund a poté je hodíte do misky s vodou a ledem. Zastavíte tak proces vaření. Po tomto procesu zvaném blanšírování, který libečku dodá svěží vzhled, ho nakrájejte, vložte do formiček na led, přidejte vodu a zmrazte.
Mohlo by vás zajímat
Libeček v historii
Libeček se využívá hlavně v gastronomii. Ve středověku byl však spojován s elixírem lásky a měl mít afrodiziakální účinky. Vypovídá o tom i anglický název lovage (love = láska). Také se uvádí, že u kořene libečku byl zjištěn antimikrobiální a protizánětlivý vliv. Vypadá to, že některé látky z kořene mají vliv i na potlačování svalových křečí.
Pro svou výraznou vůni se také může éterický olej využívat jako repelent proti hmyzu. Záznamy naznačují, že se měl v Evropě pěstovat už ve 12. století. Typické aroma libečku se dostalo do lidového názvu a říká se mu magi. Objevuje se dokonce v německém názvu Maggikraut a v holandském maggiplant. Do originální receptury proslulého koření ale nepatří.
Libeček v kuchyni
Když sáhnete po tomto koření, měli byste být opatrní a nedávat do jídla příliš velké množství, pokud s ním nemáte zkušenost. Libeček je totiž velmi aromatický. Hodí se ho přidat k bramborám, jejich chuť nebude pak fádní. Využijete ho ale také v zeleninových jídlech, u dušeného hovězího a jehněčího masa, v mletých masech, v marinádách na grilování, v pomazánkách i salátech. Z polévek se hodí tam, kde potřebujete výrazné aroma, případně trochu doladit chuť.
Příkladem je třeba krkonošská libečková česnečka. Výborná je také bylinková polévka s ředkvičkami a sýrovými nočky. Až budete připravovat cuketové placičky, vzpomeňte si na tuto bylinku a přidejte ji do jídla. Protože libeček krásně ochutí pokrm, můžete si připravit dokonce vlastní polévkové koření, ale nejen to, třeba také netradiční pesto. Vyrobit si můžete i libečkovou sůl. Stačí využít nasušený libeček a pořádně ho v hmoždíři rozdrtit najemno. Přidejte k němu sůl a pořádně promíchejte.
Zdroje informací:
Léčivé rostliny na zahradu, Euromedia/Esence, 2016
bhg.com
ruralsprout.com
gardenerspath.com
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Domácí přírodní maggi: Jak je vyrobit z libečku snadno a bez námahy? Zabere to pouhých 5 minut a výsledek je perfektní
Kuřecí vývar je snadný a velmi oblíbený. Poradíme, co všechno by měl obsahovat
Jarní cibulka: Nositel prvních čerstvých vitamínů! Vypěstovat ji můžete i ve sklenčice
Komentáře
11. 6. 2023 07:53
15. 5. 2022 20:20
Doučit se, prosím.