Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak pěstovat cuketu ze semínek? Nenáročná rostlina vyžaduje jen pravidelnou zálivku, odmění se bohatou úrodou
Zdroj: Pixabay, ajcespedes

Na pěstování vcelku nenáročná zelenina ovládla české zahrady a v létě pak i jídelníček mnoha rodin. Přestože se jí většinou daří i u naprostých zahradnických amatérů, trochu pozornosti při výsadbě a péči přece jenom potřebuje.

Cuketa je plná vitaminů a minerálů

V mnoha domácnostech už koncem léta nechce cuketu nikdo ani vidět. Cuketových lodiček, placek či moučníků, v jejichž těstě hraje cuketa hlavní roli, už mají dost. Cuketa ale není žádná Popelka mezi zeleninami, i když to tak v létě někdy vypadá.

Skvěle se hodí na redukční diety, protože ve 100 g je pouze 17 kalorií, obsahuje 90 procent vody a pouhá 4 procenta sacharidů. To ale není všechno. Zanedbatelný není obsah vitaminů skupiny B, najdeme v ní i vitaminy C, E či provitamin A (betakaroten). Z minerálních látek jsou zastoupeny draslík, železo, hořčík, vápník, zinek, fosfor a měď. Nejvíce těchto zdraví prospěšných látek je ve slupce.

Kdy sázet cukety

Sazenice cuket je možné přespěstovat a pak vysadit. Mnohem jednodušší je vysévat semínka přímo na záhonu. To je možné od začátku května, vhodnější je počkat s výsadbou po „zmrzlých“ – právě teď je ideální doba. Z první úrody se budete těšit asi 50 dnů po zasazení semínka, tedy cca na přelomu června a července. Pak bude cuketa plodit až do prvních mrazíků.

Kde sázet cukety

Než připravíme záhon na cukety, je dobré vědět, s jakými sousedy se rostliny snesou a s kterými se nekamarádí. Fazole, hrách, cibule, ale i bazalka nebo heřmánek mohou bez problémů růst v sousedství. S okurkami se ale cuketa nesnese, pokud jsou tyto dva druhy zeleniny blízko sebe, neprospívá ani cuketa, ani okurka.

  • Stanoviště
    Cuketa je nenáročná na druh půdy, vyroste i na hromadě kompostu. Potřebuje ale dostatek živin a vláhu. Má ráda sluníčko, proto jí vyberte slunné stanoviště
  • Výsadba
    Před výsevem je dobré půdu zakrýt na několik dní černou fólií, aby se prohřála. Semínka vyséváme při teplotě minimálně 10 °C. V zemi vytvoříme hnízda, vzdálená od sebe minimálně 80 cm. Do každého hnízda pak vložíme tři semínka. Po vyklíčení dvě nejslabší odstraníme a ponecháme jen to nejsilnější. 
  • Zalévání
    Cukety potřebují hodně vláhy. V deštivých dnech to za nás vyřeší příroda, jinak je stačí zalévat ob den, ale opravdu důkladně, a to až ke kořenům. Pozor přitom na zamokření listů, mohly by se na nich usadit plísně.
  • Hnojení
    U cuket je skvělé, že vyrostou i bez hnojení. Jejich plody jsou pak ovšem malé a zatvrdlé. Pokud před vysetím půdu vyživíme hnojem nebo kompostem a důkladně zalijeme, není nutné je později hnojit. Kompost se může přidat také zhruba 14 dní po výsadbě. Pro bohatou úrodu je v období plodnosti vhodné přihnojit rostliny hnojivy na plodovou zeleninu.
  • Další péče
    Cukety zaberou poměrně dost místa, pokud nemáme dost prostoru, obtočíme stonky kolem tyček, variantou je i laťková mříž.

S těmto jednoduchými zásadami můžeme pěstovat cuketu bez obav. 

Náš tip: Z bohaté úrody cuket můžete mj. uvařit i falešný segedín podle našeho video receptu.

Zdroje informací:

cuketa.eu: Pěstování cuket

vimcojim: Zdravá a chutná cuketa

culinabotanica.cz: Jednoduchý návod na pěstování cuket

Recepty k tomuto článku

Související obsah

Balsamico

Balsamico

Balsamico, též balzámový ocet, je vinný kvasný ocet, který vzniká zráním moštu z vinných hroznů v sudech z balsamového dřeva. Vyrábí se v italské… Číst více

Mezinárodní den sushi

Mezinárodní den sushi

Samotné slovo sushi znamená v překladu z japonštiny kyselá rýže nebo kyselá chuť. Pokud si chcete na sushi opravdu pochutnat, sáhněte po japonské… Číst více