Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Mléko jako domácí postřik proti plísni na rajčatech se hodí hlavně preventivně. Má krátkodobou a omezenou účinnost
Zdroj: Wikimedia Commons, Rasbak, CC BY-SA 3.0

Pomáhá mléko proti plísni na rajčatech, nebo jde jen o zahrádkářský mýtus? Zjistěte, co na to říkají odborné studie, a dopřejte vaší zelenině tu nejlepší péči, abyste se mohli radovat z krásných plodů.

Plísně na rajčatech

Lahodná domácí rajčátka, kdo by po nich netoužil. Proto se snažíme tyto voňavé plody pěstovat nejen na zahradách, ale i terasách a balkónech. Občas je ale třeba se vypořádat s některými nástrahami.

Plísně patří k největším hrozbám při pěstování rajčat, zejména v letním období s vyšší vlhkostí. Jednou z častých rad kolujících mezi zahrádkáři je použití ředěného mléka jako přírodního postřiku.

Konkrétně se doporučuje na jeden díl mléka dát díl odstáté vody. Mléko používáme čerstvé, vhodná je i syrovátka či kefír. Postřik vytvoří na listech ochranný film. Aplikujeme na horní i spodní část listů a můžeme zopakovat i několikrát do týdne.

Ale co na to věda? Skutečně mléko pomáhá v boji proti plísni bramborové (Phytophthora infestans), nebo jde jen o přetrvávající zahradnický mýtus?

Co způsobuje plíseň na rajčatech?

Nejčastějším a nejnebezpečnějším patogenem je plíseň bramborová (Phytophthora infestans), která napadá nejen listy, ale i plody rajčat. Projevuje se tmavými skvrnami, rychlým vadnutím a hnědnutím rostlin. Vlhké a teplé počasí urychluje její šíření.

Mléko jako domácí prostředek na plísně na rajčatech

Použití mléka jako preventivního postřiku není jen takovým výmyslem. Samotní zahrádkáři mají ale různé názory. Někteří tento způsob prevence podporují, jiní nad ním mávnou rukou. V odborných studiích se ale můžeme setkat s informací, že bílkoviny v mléce mají antibakteriální a fungistatické účinky, kladem je také vysoký obsah minerálů a enzymů.

Ovšem konkrétně u plísně bramborové není účinnost mléka jednoznačně prokázaná. 

Rizika a omezení používání mléka

  • Nízká účinnost při již probíhající infekci – mléko působí spíše preventivně.
  • Zvýšené riziko rozvoje bakterií na povrchu rostlin v teplém počasí.
  • Může dojít ke spálení listů při přímém slunci a při nesprávném ředění.
  • Vysoký obsah organických látek může přilákat hmyz a zhoršit hygienu zahrady.

Rajčata

Rajčata chutnají skvěle v omáčkách, na pizze, na těstovinách, zapečená s masem a se sýrem, ale třeba i syrová - například italská dobrota caprese z rajčat, mozarelly, balzamica a bazalky je toho…

Jaké jsou doporučené varianty postřiků

Co bychom tedy měli dělat, když zjistíme plíseň? Potřeba je odstranit všechny listy napadené plísní a postříkat je některým z chemických přípravků: Ortiva, souprava Zdravé rajče plus (kombinace chemického a přírodního), INPORO Flowbrix Profi. Variantou jsou ale také přírodní přípravky: Polyversum, Inporo Rajčata koncentrát, Altela, INPORO Lecid, INPORO Atlante K20, INPORO Kelik K-Si, .

Použití mléka proti plísním není mýtus, ale jeho účinnost je omezená, krátkodobá a preventivní. Jako doplněk preventivní péče může být vhodné, když jím provádíme postřik hlavně v chladnějším počasí a pravidelně. Rozhodně nenahrazuje cílenou ochranu při vypuknutí plísně.

Pro větší bezpečnost a účinnost je vhodné propojit více metod:

  • střídavě aplikovat přírodní/chemické přípravky,
  • zvolit rezistentní odrůdy rajčat,
  • dodržovat pravidelnou hygienu porostu a střídání výsadby.

Zdroje informací:

pardubice.rozhlas.cz: Plísně na rajčatech se mléčným postřikem nezbavíte
indianfarmer.net: Milk and milk Products as Bio-fungicide - A Review
https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/deste-prichazeji-uz-jste-ochranili-sva-rajcata-postrikem-z-mleka: Deště přicházejí. Už jste ochránili svá rajčata postřikem z mléka?
magazin.specialnizahradnictvi.cz: Obáváte se plísně na rajčatech?

Náš tip: Z krásných vypěstovaných rajčátek si pak můžete přichystat třeba podle následujícího video receptu rajčatovou omáčku na těstoviny:

Naposledy jste si prohlédli