10 častých chyb při pěstování okurek: Připravte se včas na velkou úrodu
Okurky jsou skvělou zeleninou našich zahrádek, s trochou úsilí zvládneme vypěstovat na nepříliš velkém záhoně dostatek plodů k letní spotřebě i k zavaření. Jen je potřeba vědět, co okurkám prospívá a správně se o ně starat. Poradíme, na co si dát při jejich pěstování pozor, aby se úroda vydařila.
Okurky jsou teplomilné rostliny, proto milují osluněné polohy. Potřebují dostatek vláhy a také živin. Včasný výsev zajistí dostatečnou úrodu dříve, než budou rostliny napadené plísní. Pěstovat můžeme buď drobnější okurky nakládačky nebo větší salátovky, oblíbené jsou také hadovky.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Kvalitní semena jsou základ
Semínka by měla být dobře skladovaná, a to na suchém a chladném místě. Zkušení zahrádkáři doporučují k výsevu použít starší semínka, protože rostliny z nich vypěstované jsou plodnější. Dáme si záležet na výběru odrůdy, měla by být vhodná do našeho prostředí. Vybíráme odolné, úrodné a kvalitní odrůdy.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Časté chyby při pěstování okurek
Pro začátečníky máme několik tipů, na co si dát pozor. Vysvětlíme, jaké jsou nejčastější chyby při pěstování okurek.
- Nedostatek živin a špatně připravená půda: Ideální je na stanoviště už na podzim zarýt chlévský hnůj, na jaře ještě doplnit kompost. Výborným hnojivem během růstu je kopřivová jícha a hnojivo ze slepičího trusu. Půda musí být dobře propustná a opracovaná, zbavená plevelů. Okurky nepěstujeme na stejném stanovišti hned po sobě, ale raději až po třech letech.
- Nedostatek tepla a slunce: Stanoviště by mělo být osluněné, lze využít i vyvýšené záhony, okurkám se výborně daří dokonce na kompostu. Pěstovat je můžeme v zahradnímu tunelu, pod fólií nebo bílou netkanou textilií, a v pařeništi. Ve fóliovníku nebo skleníku skvěle prospívají hadovky. Pod rostliny je možné dát černou fólii nebo textilii, pak bude půda lépe prohřátá.
- Příliš brzký výsev nebo výsadba: Okurky špatně snáší chlad, mohou je poškodit ranní mrazíky. Předčasně vysetá semínka nemusí vyklíčit.
- Příliš hustý výsev nebo výsadba, nedostatečné rozestupy: Rostliny potřebují dostatek prostoru k růstu a plození. Mezi jednotlivými rostlinami by měl správně cirkulovat vzduch. Zahuštěné porosty jsou náchylnější k houbovým chorobám.
- Nedostatečná zálivka: Okurky potřebují přiměřenou vláhu, zaléváme je ke kořenům a pokud možno listy nepoléváme, abychom předcházeli houbovým chorobám. Ideální je ranní opatrná zálivka.
- Přemokření záhonu: I když vláhu okurky potřebují, přemokření je nevhodné. Plody jsou pak náchylné k zahnívání. Navíc je častěji ohrožují slimáci, kteří si zvlášť ve vlhku na okurkách rádi pochutnají.
- Nedostatečná nebo nevhodná opora: Rostliny lze pěstovat i bez opory, ale na sítích a oporách z různých materiálů se jim velmi dobře daří. Když jsou vedené vzhůru, je porost vzdušnější a zdravější, také se okurky lépe sklízí.
- Zanedbaný záhon: V průběhu vegetace je potřeba záhon kypřit, nicméně jen minimálně a velmi opatrně, protože okurky koření jen mělce. Nutné je také odstraňování plevelů.
- Nedbalá sklizeň: Jakmile se začnou objevovat první plody, musíme je pravidelně a včas sklízet, nenechat je přerůstat. Včasná sklizeň podporuje nasazování nových plodů. Při zanedbané sklizni mohou okurky začít žloutnout nebo zahnívat. Nakládačky je vhodné sklízet každý den nebo obden, salátovky stačí sklízet dvakrát za týden.
- Škůdci a choroby: Mezi nepříjemné škůdce patří svilušky, mšice a molice. Také slimáci jsou nepříjemní hosté a jejich výskyt je potřeba držet pod kontrolou. Právě vysazené sazeničky jsou slimáci schopni velmi rychle zlikvidovat, pokud jim v tom nezabráníme. Dalším problémem jsou houbové choroby, kterým je potřeba předcházet.
Péče o okurky se obvykle vyplatí. Není nad to si k jídlu přikusovat čerstvé a křupavé plody. Báječně se hodí do salátů a ke zdobení jídel, můžeme je také zavařit nebo z nich připravit skvělé kvašáky. Nechte se inspirovat následujícím videoreceptem:
Komentáře