8 častých chyb při pečení mazanců: Na co si dát pozor?
Velikonoční mazanec symbolizuje slunce. Peče se na Bílou sobotu a patří mezi nejstarší druhy velikonočního pečiva. Je z kynutého těsta, které nás může pěkně potrápit. Čeho se vyvarovat a na co si dát pozor, aby se mazanec povedl?
Mazanec se pekl na Bílou sobotu, aby byl připraven na nedělní snídani. Předtím ho ale ještě hospodyňky donesly do kostela pro svaté pomazání, a tak vznikl jeho název. Aby byl váš mazanec chutný i krásný na pohled, je třeba dodržet určité postupy a vyvarovat se častých chyb. Které to jsou, to se dozvíte v následujícím článku.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Nejčastější chyby při pečení mazance
U kynutého těsta se nemůžeme příliš řídit časem, ale těstem. Musíme umět poznat, kdy je těsto správně nakynuté.
- Nespařte si droždí! Často se totiž stává, že si chceme urychlit vyběhnutí kvásku a zalijeme droždí moc teplým mlékem. Už teplota nad 45 °C nám zabije kvasinky a těsto pak nebude vůbec kynout.
- Krátké hnětení těsta může zapříčinit nedostatečné promíchání surovin a také neuvolnění lepku. Lepek se uvolňuje hnětením a protože je těsto na mazanec těžké a hutné, hnětení musí probíhat dostatečně dlouhou dobu. Nebojte se tedy s těstem pracovat 10–15 minut.
- Nemíchejte všechny suroviny naráz, ale zapracujte máslo a sůl až nakonec, do dostatečně vyhněteného těsta.
- Častým kamenem úrazu bývá samotné kynutí. Nedostatečně nakynuté těsto je hutné, bez vzduchových bublin. Nechte těsto nakynout tak, aby zdvojnásobilo svůj objem.
- Nevytvarované těsto způsobí nevzhledně popraskaný mazanec, který nedrží svůj tvar. Proto těsto zpracujte do koule, tu utáhněte a teprve potom ho můžete mírně zploštit a dát kynout.
- Nespěchejte a dejte mazanci dostatek času, aby znovu nakynul. Dáte-li ho do trouby příliš brzy, popraská. Průměrná doba kynutí je jedna hodina.
- Nezapomeňte před pečením mazanec potřít rozšlehaným vajíčkem, získá tak krásnou a lesklou kůrku.
- Pozor na vysokou teplotu, mazanec je lepší péct při nižší teplotě. Prvních 10 minut na 180 °C a následně teplotu snížit na 160 °C.
Nebojte se kynutého těsta - pokud dodržíte dané postupy a vyvarujete se častých chyb, nemá se co pokazit a výsledek vás potěší. Na závěr přidáváme ještě videorecept, podle kterého se mazanec jistě podaří.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
„Tatarák“ z tvarůžků a camembertu: Varianta masové klasiky podávaná na topince uchvátí i zaryté masožravce
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Jak na to, aby mazanec při pečení nepopraskal: Pomůže naříznutí i správné propracování a kynutí těsta
Komentáře