Hlávkové zelí v naší kuchyni: Je levné, chutné, zdravé a dostupné po celý rok
Hlávkové zelí se řadí mezi nejčastěji používané druhy zeleniny v naší kuchyni. Patří mezi košťáloviny a dá se konzumovat v čerstvém stavu během celého roku. Díky nízké ceně hlávek je tato zdravá zelenina snadno dostupná pro každého.
Hlávkové zelí z hlediska pěstování i kvality hlávek dělíme na rané, letní a pozdní odrůdy. Rozdíl je i v barvě listů, častěji používáme zelí bílé, občas zelí červené (zbarvené až do modro-fialova). Ještě se můžeme setkat s termínem "kruhárenské" zelí, jedná se o odrůdy vhodné ke krouhání a výrobě kysaného zelí.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Hlávkové zelí a jeho využití
Připravit si zelí k jídlu, na tom není nic složitého. Máme pro vás stručný přehled možností zpracování.
- Zelí syrové: Používáme do jednoduchých, ale chutných salátů. Po posolení získá nakrájené zelí jemnost a příjemnou chuť. Doplňujeme ho další zeleninou (krájená cibule, mrkev, kapie)
- Zelí tepelně upravené: Zelí můžeme přidávat do polévek, dusit, vařit, zapékat, listy se dají plnit.
- Zelí kysané: Jedná se o nejoblíbenější a velmi zdravou úpravu zelí. Může se jíst syrové (i v salátech) nebo tepelně upravené např. s knedlíkem a masem nebo zpracované do zelných placek.
- Zelí sterilované: Nakrájené zelí lze přidávat do směsí na čalamády a pak zavařit.
- Tip: Zelné listy (trochu pomačkané) se podle lidového léčitelství používají jako obklad např. na otoky a bolavé klouby.
V následujícím videu můžete zhlédnout, jak uvařit zelňačku z hlávkového zelí.
Komentáře
27. 8. 2024 11:26
21. 8. 2024 20:00