Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jarní podběl: Poradíme, k čemu je rostlinka užitečná a kdy ji začít sbírat
Zdroj: Pixabay, Hans

Podběl lékařský je první jarní bylinka, která se může nazývat jarní zlato a to díky svým příznivým účinkům. Žluté hlavičky podbělu se nápadně podobají pampelišce a mohou být nápomocné při onemocnění horních cest dýchacích.

Podběl lékařský vystrkuje své žluté hlavičky na jaře, v době od března do dubna, kdy louky i stráně ještě nemají ani trochu zeleně. Žluté kvítky můžeme nacházet na vlhkých půdách, na holých stráních či štěrkovištích, a to v hlinité i jílovité půdě.

Jak a kdy sbírat podběl

Pro začátečníky máme několik tipů:

  • Drobné žluté květinky podbělu sbíráme především časně z jara, a to za suchého počasí. Vybíráme především méně rozkvetlé květy, jelikož příliš rozevřené hlavičky se mohou brzy začít rozpadat.
  • Jakmile květy podbělu odkvétají, začínají vyrůstat listy, které se sbírají od června do července. Listy se suší co nejrychleji na slunci, aby nezčernaly.

Jak nasušit podběl

Natrhané květy podbělu nasušíme i do zásoby na zimní měsíce. Přijdou nám vhod hlavně při nachlazení, kašli i rýmě, jelikož příznivě působí na horní cesty dýchací. Podběl můžeme nasušit tímto způsobem:

  • První možností je nasušit podběl v tmavé místnosti či ve stínu, rozložený na sítu, tak aby měl zespodu přístup vzduchu.
  • Druhou variantou je využít sušičku na ovoce a bylinky, podběl však sušíme maximálně do 40°, abychom nezničili léčivé látky.
  • Nasušenou bylinku vždy uskladňujeme v suchu a v uzavíratelné dóze.

Podběl lékařský je všestranná bylinka, kterou využijeme kdykoli během roku. Podbělové listy jsou skvělé k obkladům na prsa nebo z nich uvaříme sirup, který podporuje vykašlávání. Tuto bylinku však užíváme pouze krátkodobě, během obtíží.

Komentáře

Další tipy a triky