Pampelišky můžeme využít celé, tedy kořen, listy i květy. Poradíme, jak na to
Žluté květy pampelišek zjara rozsvítí přírodu a lákají k využití. Tyto nápadné rostlinky jsou nejen krásné, ale také léčivé a pro nás snadno dostupné. Každý z nás může z účinků těchto "obyčejných" rostlin čerpat jejich blahodárnou sílu.
Léčivé jsou celé rostliny, tedy kořen, listy i květ. Například známá rakouská léčitelka Maria Treben na pampelišky nedala dopustit. I lidová moudrost v obyčejném plevelu našla zdroj léčivých látek na mnoho potíží.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Květy pampelišek jsou vhodné i na víno
Z květů pampelišek většinou známe a vaříme med nebo sirup, kterým můžeme léčit nemoci horních cest dýchacích. Naše babičky z pampeliškových květů uměly vyrobit i víno. 1,5 l pampeliškových květů necháme rozprostřených ve stínu venku, aby z nich vylezl hmyz. Pak je zalijeme 4 litry vroucí vody, přiklopíme a necháme 4 dny vylouhovat. Výluh scedíme přes plátno do skleněného demižonu nebo 5l sklenice od okurek a promícháme s 1,5 kg cukru krystal. Nakonec přidáme 15 g čerstvého droždí nebo vinných kvasinek, uzavřeme kvasnou zátkou a necháme 3 měsíce kvasit. Po vyčeření (když roztok zprůhlední), stáčíme do lahví, dobře je uzavřeme a položíme. Délka skladování vínu jen prospívá, jak říkaly naše babičky.
Pampeliškové listy nejen do salátů.
Šťáva z čerstvých listů čistí krev. Salát z mladých listů obsahuje mnoho vitamínů důležitých k nastartování energie po zimě, podporuje látkovou výměnu, pomáhá snižování cukru v krvi (obsahuje cenný inulin). Ten obsahují i stvoly, pokud vás neodradí jejich výraznější hořkost. V salátech listy doplňujeme vařenými vejci nebo jinou zeleninou. Zálivka na salát nemusí být jen klasická sladkokyselá, výborná je i hořčicová, smetanová, jogurtová nebo se sýrem Niva. Listy můžeme i sušit na čaj.
Jak zpracovat kořeny pampelišek
Kořen pampelišky je malý zázrak. To, co v záhonech dobýváme a často vyhodíme, chytře využijeme. Kořeny po omytí (důkladně vydrbat kartáčkem) a oloupání nakrájíme na kolečka, vylouhujeme v několikrát vyměněné vodě, abychom je zbavili hořkého mléka. Pak je ještě můžeme drobněji nakrájet nebo nasekat v sekáčku, následně usušit nebo upražit. Získáme cenný lék, který naše babičky používaly na podporu trávení, choroby jater, záněty žlučovodu a nemoci močových cest včetně prostaty. Pražený kořen se přidává do náhražek kávy (Caro, Melta atd.), protože vylepšuje jejich chuť. Pražením totiž kořen lehce zesládne.
Náš videorecept vás naučí, jak uvařit z pampelišek med.
Komentáře