Jak uvařit luštěniny? 4 kroky jednoduchého postupu
Luštěniny jsou syté a výživné, zároveň chutné i levné. Ať už zvolíme čočku, fazole, hrách, sóju nebo cizrnu, tak možností, co uvařit, je mnoho. Připravujeme např. polévky, saláty, pomazánky, různé smažené placičky a karbanátky.
Suché luštěniny jsou trvanlivé, proto je nejlepší mít doma vždy několik balíčků v zásobě. Zařazujeme je pravidelně do jídelníčku a vaříme podle osvědčených pravidel. Není to nic složitého, jen potřebujeme trochu více času. Správný postup má smysl, předchází totiž nadýmání.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak uvařit luštěniny
Máme pro vás jednoduchý návod v několika krocích.
- Luštěniny nejprve zkontrolujeme. Dáme pozor, aby v nich nebyl žádný kamínek nebo jiná příměs.
- Po přebrání je nasypeme na cedník (síto) a dobře propláchneme pod tekoucí studenou vodou.
- Pak je dáme do hrnce a zalijeme studenou vodou. Menší luštěniny (např. čočku) stačí namočit na kratší dobu (2–3 hodiny), větší potřebují delší čas (obvykle přes noc). Luštěniny postupně nabobtnají a do vody vyloučí látky, které způsobují nadýmání.
- Vodu vyměníme a luštěniny dáme vařit. Vaříme pozvolna do změknutí, bez přidávání soli. Přidat můžeme bylinky, které působí proti nadýmání (tymián, bazalku, majoránku a další). Případnou pěnu z povrchu odstraňujeme. Změklé luštěniny použijeme podle potřeby.
TIP: Vaření luštěnin nám usnadní buď pomalý nebo tlakový hrnec. Vaření v pomalém hrnci probíhá sice pomalu, ale bez většího hlídání. Naopak v tlakovém hrnci jsou luštěniny uvařené velmi rychle.
Na závěr pro vás máme videorecept, který vás naučí fazolový guláš. Přejeme dobrou chuť.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Luštěniny obsahují cenné živiny, včetně pořádné dávky bílkovin. A když nás nadýmají? Snadno tomu předejdeme
Jak správně uvařit fazole, aby nenadýmaly? A víte, kdy je osolit? Vyzkoušejte jednoduché rady
Hubnutí pomocí nízkokalorické stravy: Fazole se postarají o rostlinné bílkoviny a vlákninu
Komentáře