Jak připravit repelent z měsíčku lékařského? Tato letnička je krásná i užitečná
Měsíček lékařský patří mezi nejoblíbenější letničky našich zahrad. Snadno se pěstuje, jednoduše vysemeňuje a pro své okolí působí léčivě. Jeho sílu můžeme s úspěchem využít i při odpuzování nežádoucího hmyzu z naší zahrádky. Poradíme, jak postupovat.
Květy měsíčku lékařského používáme ke zdobení jídel, svou krásnou barvou dokáží prozářit nejen každý kout na zahradě, ale i naše dobroty. Barvit jimi můžeme máslo, pomazánky, polévky i rýži. Používají se také do léčivých čajů.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Měsíček a jeho léčivá síla
Nico Vermeulen ve své Encyklopedii bylin a koření píše: "Calendula má čistící účinek a používá se především zevně na potírání plísní, bakterií a virů. Tato rostlina působí antisepticky a léčí rány. Aplikuje se také při ekzému a zánětech kůže, uší, očí a dásní. Čaj z měsíčku lékařského, který čistí krev, pomáhá také při křečích, menstruačních bolestech a potížích v přechodu."
Měsíček jako ochránce zahrady
Semínka měsíčku lékařského stačí jednou koupit a příště už si je sami sklidíme z odkvetlých rostlin. Pěstování měsíčku je velmi snadné. Rostliny se dají pěstovat na samostatných záhonech, ale častěji měsíček pěstujeme ve směsích s jinými květinami. Výborně se osvědčuje jednotlivé rostliny měsíčku dát na různá místa v zahradě, podobně jako aksamitník (afrikán). Měsíček odpuzuje hmyz, který některým rostlinám škodí tím, že požírá a poškozuje jejich listy.
Měsíčkový repelent
Vlastnosti měsíčku lze využít při výrobě jednoduchého repelentu. Charles Dowding a Stephanie Hafferty ve své knize Zahradničení bez rytí radí následující postup:
- Na 1 hrnek kvetoucí natě (nebo 1/2 hrnku sušené) dejte 2 hrnky vody.
- Směs důkladně rozmixujte a nalijte do nádoby s víkem.
- Nechte 24 hodin stát, poté přeceďte do jiné nádoby. Takto připravený základ vydrží v chladu i několik týdnů.
- A jak repelent používat? 1 hrnek přípravku smíchejte se 3 hrnky vody a trochou ekologického přípravku na mytí nádobí. Poté repelent dejte do láhve s rozprašovačem a aplikujte na postižené rostliny.
Mohlo by vás zajímat
Všechny jednoduše vyrobené přípravky za použití rostlin šetří nejen naši peněženku, ale také přírodu. Vyzkoušejte také kopřivovou jíchu, která zlepšuje zdravotní stav zeleniny a zvyšuje jejich obranyschopnost.
Zdroj: Charles Dowding a Stephanie Hafferty - Zahradničení bez rytí, Nico Vermeulen - Encyklopedie bylin a koření
Komentáře