Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Měsíček lékařský patří mezi nejoblíbenější letničky našich zahrad. Snadno se pěstuje, jednoduše vysemeňuje a pro své okolí působí léčivě. Jeho sílu můžeme s úspěchem využít i při odpuzování nežádoucího hmyzu z naší zahrádky. Poradíme, jak postupovat.

Květy měsíčku lékařského používáme ke zdobení jídel, svou krásnou barvou dokáží prozářit nejen každý kout na zahradě, ale i naše dobroty. Barvit jimi můžeme máslo, pomazánky, polévky i rýži. Používají se také do léčivých čajů.

Měsíček a jeho léčivá síla

Nico Vermeulen ve své Encyklopedii bylin a koření píše: "Calendula má čistící účinek a používá se především zevně na potírání plísní, bakterií a virů. Tato rostlina působí antisepticky a léčí rány. Aplikuje se také při ekzému a zánětech kůže, uší, očí a dásní. Čaj z měsíčku lékařského, který čistí krev, pomáhá také při křečích, menstruačních bolestech a potížích v přechodu."

Měsíček jako ochránce zahrady

Semínka měsíčku lékařského stačí jednou koupit a příště už si je sami sklidíme z odkvetlých rostlin. Pěstování měsíčku je velmi snadné. Rostliny se dají pěstovat na samostatných záhonech, ale častěji měsíček pěstujeme ve směsích s jinými květinami. Výborně se osvědčuje jednotlivé rostliny měsíčku dát na různá místa v zahradě, podobně jako aksamitník (afrikán). Měsíček odpuzuje hmyz, který některým rostlinám škodí tím, že požírá a poškozuje jejich listy

Měsíčkový repelent

Vlastnosti měsíčku lze využít při výrobě jednoduchého repelentu. Charles Dowding a Stephanie Hafferty ve své knize Zahradničení bez rytí radí následující postup: 

  1. Na 1 hrnek kvetoucí natě (nebo 1/2 hrnku sušené) dejte 2 hrnky vody.
  2. Směs důkladně rozmixujte a nalijte do nádoby s víkem.
  3. Nechte 24 hodin stát, poté přeceďte do jiné nádoby. Takto připravený základ vydrží v chladu i několik týdnů.
  4. A jak repelent používat? 1 hrnek přípravku smíchejte se 3 hrnky vody a trochou ekologického přípravku na mytí nádobí. Poté repelent dejte do láhve s rozprašovačem a aplikujte na postižené rostliny.

Všechny jednoduše vyrobené přípravky za použití rostlin šetří nejen naši peněženku, ale také přírodu. Vyzkoušejte také kopřivovou jíchu, která zlepšuje zdravotní stav zeleniny a zvyšuje jejich obranyschopnost.

Zdroj: Charles Dowding a Stephanie Hafferty - Zahradničení bez rytí, Nico Vermeulen - Encyklopedie bylin a koření

 

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli