Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vratič obecný je známá bylina s repelentními účinky. Z jeho květů si snadno vyrobíme domácí repelent
Zdroj: Pixabay

Při letním zahradním posezení a grilování nás často obtěžuje nepříjemný hmyz. Kromě kupovaných repelentů a různých přípravků můžeme využít i snadno dostupnou sílu přírody. Jedním z osvědčených tradičních pomocníků je vratič obecný.

Vratič se dříve používat k vypuzení parazitů, dnes se již od vnitřního užívání ustoupilo, protože jeho účinná dávka se blíží dávce toxické. Další zajímavou vlastností rostliny je schopnost barvit látky, proto když si chceme vyzkoušet obarvit např. tričko přírodními barvami do žlutého odstínu, můžeme vyzkoušet vratič. 

Repelentní účinky rostliny

Na zahradě vratič pěstujeme v místech, kde se více pohybujeme. Jeho účinky oceníme především při letním zahradním posezení a při grilování. Vratič je vyšší trvalka, která nás bude chránit před komáry a jiným hmyzem. Můžeme si utrhnout rozkvetlé květenství, když jdeme do lesa, rozemnout ho mezi prsty a dát si ho do kapsy. Využijeme tímto způsobem jeho repelentní účinek. Usušené květenství lze vložit do šatní skříně - buď přímo nebo v látkovém sáčku. Vratič odpuzuje moly, podobně jako oblíbená levandule. Vratič je ale na rozdíl od levandule snadněji dostupný. Květy snadno nasbíráme při procházkách a nasušíme. Rostlina roste kolem cest a v okolí lesů. Při sesychání uvolňuje silice, které hmyz odpuzují. Vratič lze sušit ve svazcích, které zavěsíme květy dolů - kromě toho, že odpuzuje hmyz, působí vratič i v sušeném stavu dekorativně.

Domácí repelent

Z vratiče obecného si snadno připravíme i domácí repelent. Hrst natrhaných kvítků zalijeme 100 ml lihu. Směs necháme asi týden luhovat, pak ji scedíme a tekutinu nalijeme do rozpračovače. Když se chystáme vyrazit do lesa na houby, postříkáme si repelentem lehce kalhoty a rukávy (raději horší oblečení).

O houbaření a zpracování lesních hub pojednává náš další článek.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více