Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Okurky jsou báječná a chutná zelenina, kterou snadno vypěstují i začínající pěstitelé. Okurky milují teplo a potřebují dostatek vláhy i dobře vyhnojenou půdu. Daří se jim především v teplejších oblastech, ale správně zvolené odrůdy se vydaří i tam, kde je chladněji.

Okurky se řadí mezi teplomilnou plodovou zeleninu, proto je na venkovní záhony vyséváme nebo vysazujeme teprve tehdy, když pomine nebezpečí časných mrazíků. Dopřejeme jim záhon bohatě zásobený živinami a dobře dostupný pro zavlažování

Proč kvetou okurky naplano

Okurky mají dva typy květů - samčí a samičí. Poznáme je od sebe jednoduše - samičí květy mají pod květem maličkou okurčičku a z těchto květů vyrůstají okurky. Ze samčích květů okurky nevyrostou, ale pyl z nich je pro opylování samičích květů důležitý. Proč jsou některé květy plané?

  • Přirozený cyklus: Pokud okurky teprve začínají kvést, mohou mít zpočátku více květů samčích, ale brzy budou přibývat květy samičí a na nich se začnou tvořit okurky. Jen je potřeba ještě počkat.
  • Nedostatek výživy: Rostliny potřebují pro dobrou plodnost výživnou půdu, vyhnojíme ji už před výsevem nebo výsadbou a během růstu je možné výživu ještě doplňovat, vhodné jsou osvědčené zálivky a postřiky domácí výroby, případně lze dokoupit hnojivo, které plodnost podpoří.
  • Málo tepla: Okurky jsou teplomilné a dostatek tepla je základní podmínkou dobré úrody a vysoké plodnosti. Pokud jsou naopak rána chladná, projeví se nepříznivé počasí stagnací plození.
  • Nedostatek světla: Okurky v přehuštěných výsadbách nebo na zaplevelených záhonech trpí nedostatkem světla, nerostou dobře a nenasazují na mnoho plodů. Okurky pěstované vertikálně jsou lépe prosvětlené a více chráněné před vlhkem.
  • Nedostatečné větrání: Pro rostliny ve sklenících a fóliovnících je podstatné dostatečné větrání (v létě i v noci), porosty musí být vzdušné a nepřehuštěné, nesmí se v nich hromadit vlhkost, pak se jim daří.
  • Nedostatek vláhy: Pokud okurky nemají dostatečnou zálivku, plodí málo a nedaří se jim. Zaléváme je ke kořenům, nejlépe ráno, listy zbytečně nepoléváme.
  • Nedostatečné opylení: Okurky nepartenokarpické potřebují opylení a pokud k němu nedojde, samičí květy odkvetou a okurky z nich nebudou. O opylení se na venkovních záhonech starají včelky, ale pokud máme okurky ve skleníku nebo fóliovníku, pomůžeme jim - pyl štětečkem přeneseme ze samčích květů na samičí.

Jak zlepšit plodnost okurek

Máme pro vás několik tipů pro vyšší plodnost okurek.

  1. Vyplatí se pěstovat okurky ze "starších semen", k výsevu se výborně hodí semena 3–4 roky stará, protože rostliny z nich jsou plodnější než rostliny z nových výsevů.
  2. Okurky partenokarpické (nejen hadovky) nepotřebují opylení a rostou na nich takřka jen květy samičí, z toho důvodu bývají tyto okurky velmi plodné. Nicméně jsou choulostivější, nesnáší především nižší teplotu.
  3. Zaštípnutí hlavního výhonu okurek podpoří narůstání postranních výhonů, na kterých se tvoří více samičích květů a tím pádem i plodů.
  4. Okurky je potřeba sklízet včas, nenecháváme je přerůstat. Okurka na růst přerostlých plodů musí vynakládat mnoho energie a ta jí pak nezbývá na narůstání nových okurčiček. Naopak včasná sklizeň podporuje nasazování na nové okurky.

Pokud se vám urodí dostatek okurek, doporučujeme vyzkoušet "americké" okurky, jedná se o pikantní zavařeninu, která se báječně hodí k doplnění mnoha jídel. Podávejte je např. k pečeným bramborám nebo k zapečeným těstovinám a báječně si pochutnáte.

Přejeme úspěšnou sklizeň a budeme rádi za vaše další rady a tipy.

 

Komentáře

Další tipy a triky