Tajemství staročeské kuchyně: Někdo má rád holky, jiný zase...
2. 4. 2021 Historie a zajímavosti
Velikonoce mimo jiné znamenají konec půstu. Lidé mají zase možnost i příležitost pořádně hodovat a na slavnostním stole nesmí chybět něco sladkého. Ve staročeské kuchyni to tradičně bylo sladké pečivo, vedle symbolického mazance také koláče, buchty nebo andělské vdolky...
Vdolky na slavnost i pro všední den
Ke staročeské kuchyni patřila řada zvyků a tradičních pokrmů, mezi něž neoddělitelně spadalo i pečivo různého typu. Kousky jako vánočka či mazanec měly vyloženě obřadní, symbolický charakter, ale zároveň se často pekly nejrůznější koláče a buchty, o masopustu typicky koblihy. A také vdolky, které se řadily mezi každodenní sladké pečivo, nicméně ani na svátečním velikonočním menu neudělají ostudu.
Mohlo by vás zajímat
Podle kuchařky Tradiční staročeská kuchyně od Miroslava Mayera se vdolky vždy pekly z jednoduchého kynutého těsta a tvarovaly se do malých, oblých placek. Časopis Vesmír uvádí, že na Příbramsku se vdolky po upečení roztrhly vedví, dovnitř se vložil kousek másla, a pak se dobrota zase složila dohromady. Máslo se v horkém vdolečku krásně rozpustilo a dodalo mu skvělou chuť i vůni. V jižních Čechách se tradičně smaží bavorské vdolečky se zavařeninou a kopcem šlehačky na vrchu. Pro Rychnovsko byly typické vdolky, lidově zvané dolky, sypané perníkem, které se připravovaly na Štědrý večer. V severovýchodních a jihozápadních Čechách hospodyňky vyráběly spíše lité dolky, tedy vlastně lívance - možná proto jsou tyto dvě sladké lahůdky občas zaměňovány.
Mayer píše, že vdolky se dochucovaly hlavně povidly, sladkou smetanou, mákem nebo strouhaným tvarohem, zároveň se ale někde pekly i proto, aby se máčely do slané omáčky nebo se jedly k pečenému masu, když zrovna bylo. Podle Vesmíru existovala i místa, kde se vdolky podávaly výhradně naslano; například v Lípě nad Orlicí se dříve pekl takzvaný kmínový vdolek (nářečně kminovej dolek) a na Kroměřížsku se zase dělaly vdolky chlebové.
Vdolek, nebo koláč?
Pokud vás znejistila představa slaného vdolku, bude to ještě zajímavější; ono totiž ani s tím označením vdolek to všude v České republice není tak jednoznačné. Ve Slovníku nářečí českého jazyka je vdolek definován jako kulaté neplněné kynuté pečivo, pečené v troubě nebo na plotně, případně na kovové mřížce. V Čechách je to jasné, nicméně kdyby třeba takový Pražák dorazil na Moravu a poručil by si tam vdolek, asi by místní dost překvapil. Musel by si říct o takzavené báleše nebo béleše. Dokonale zmaten by pak obyvatel Čech byl, kdyby chtěl od Moravanů koláč a oni by mu naservírovali právě to, co si představuje pod vdolkem.
Mohlo by vás zajímat
Moravské koláče totiž nevypadají jako ty české, placaté. Svým kulatým a uzavřeným tvarem více připomínají právě české vdolky. A to ještě není vše! Když se v minulosti takový moravský koláč/vdolek nepovedl, označil se za frgál. Postupem času se ale název frgál vžil i pro další druhy sladkého pečiva, zejména pak pro nejčastěji hruškovými povidly nebo tvarohem plněný velký placatý koláč, který je typický pro valašskou kuchyni. Ostatně, Valašský frgál je dnes dokonce ochrannou známkou. V tom aby se čert vyznal!
Chcete znát další zajímavosti z českých regionálních kuchyní? Podívejte se sem!
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jidáše připomínají velikonoční příběh zrady. Podle legendy ale podporují i pevné zdraví
Velikonoční jídelníček: O Škaredé středě musí být škaredé jídlo. Maso až na Bílou sobotu!
Masopustní pohoštění jedna báseň! Usmažte si doma nadýchané koblížky jako od babičky
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Rýžový nákyp mého dětství
Přidáno před 11 hodinami
Hraběnčiny řezy s vlašskými ořechy
Přidáno před 12 hodinami
Tilápie s vejci a zeleninou (vhodné pro diabetiky)
Přidáno před 13 hodinami
Cheesecake s dýní hokaido
Přidáno před 13 hodinami
Pečená brokolice s česnekem a pomerančovou šťávou
Přidáno před 13 hodinami
Pikantní kuřecí maso na zelenině
Přidáno před 14 hodinami