Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Dobrou chuť, pokud právě obědváte! Slavnou hlášku zakladatele a prvního ředitele TV Nova Vladimíra Železného z pořadu Volejte řediteli zná snad každý. Za ty roky téměř zlidověla, tehdy pro nás ale bylo téměř vše, co jsme mohli vidět na televizních obrazovkách, novinkou. Stejně jako spousta potravin a jídel, které se k nám postupně dostávaly ze západu.

Zlaté devadesátky

Letos v únoru je to již třicet let, co jsme mohli na televizních obrazovkách naladit novou televizní stanici Nova. Od sametové revoluce uběhly tehdy více než čtyři roky a devadesátky byly v plném proudu.

Byla to doba bouřlivá, kdy jsme byli téměř omámeni spoustou novot a možností, které se nám nabízely. Hudbu jsme poslouchali z walkmanů, tehdejší mobily byly velké jako kufřík a módu nám diktovaly hvězdy seriálů Beverly Hills 90210 a Dallas.

Ostatně tyto seriálové hity jsme mohli sledovat právě díky nové TV stanici stejně jako mnoho dalších pro nás dosud nevídaných pořadů, jako byly třeba Na vlastní oči, Kolotoč nebo Kotel.

Poprvé jsme také poznali, jaké to je, když nám napínavý seriál přeruší blok reklam. Tehdy nám to ale ještě tolik nevadilo, vždyť díky nim jsme mohli zjistit, jaké nové výrobky můžeme ochutnat. U televize jsme už nemuseli popíjet Kofolu, ji nahradilo zápaďacké limonádové trio – Cola, Fanta, Sprite, případně 7Up, o níž si mnozí dlouhá léta mysleli, že jde o „Zup“. To ale nebylo vše.

Kaťák a kuře s broskví

Regály obchodů se plnily a my jsme pomalu mohli zkoušet experimentovat i při vaření. Hitem tehdejší doby byl hlavně kaťák neboli katův šleh, či kuře s broskví, samozřejmě s hranolky, abychom byli světoví, a také smažený sýr. 

Vařit jsme ostatně ani tak nemuseli. Vždyť o dva roky dříve, než Nova zahájila své vysílání, otevřel u nás svou první pobočku ve Vodičkově ulici americký fastfoodový řetězec McDonald's.  Mnozí teď nad ním sice ohrnují nos, tehdy to ale bylo něco a chodilo se sem i při výjimečných příležitostech. Ti, kteří dostali návštěvu Mekáče za odměnu za vysvědčení, byli ostatně největší frajeři.

McDonald byl předvojem dalších fastfoodových řetězců, v roce 1994 se rovněž ve Vodičkově ulici otevřela i první restaurace KFC. Milovníci sladkého pak byli nadšení z Dunkin Donutskoblížkového řetězce, který na pár let zakotvil v paláci Koruna na Václavském náměstí. I nabídka obyčejných stánků se proměnila, velkým porevolučním hitem byly rovněž například langoše.

Čas Babici i Pohlreicha

Na první pořady o vaření, jimiž se také Nova proslavila, jsme si museli trochu počkat, ale dočkali jsme se. Začala druhá dekáda vysílání oblíbené televize a svými recepty nás v letech 2008-2014 zásoboval Jiří Babica, některými kritiky přezdívaný jako "nejslavnější prodavač lyží v ČR". Jiří Babica, kromě vaření v televizi, totiž vlastnil SKI servis a půjčovnu lyží s názvem Ski Bába v pražských Záběhlicích.

Babicovy recepty i zacházení se surovinami bylo značně benevolentní a hlášky typu „Když nemáte kečup, dejte tam hořčici,“ jsou slavné dosud. Obyčejnými lidmi byl milován, odborníky zatracován.

Ti, kteří v těch letech toužili po něčem lepším, mohli okusit půvaby vyšší gastronomie díky Maurerově Prague Food Festivalu, jehož první ročník se konal roku 2007. Šlo o jeden z prvních food festivalů u nás, oproti těm současným byl ale opravdu na úrovni, jídlo se tu servírovalo na porcelánu (aspoň z počátku) a s normálním příborem a obyčejní smrtelníci díky němu mohli ochutnat i delikatesy z těch nejlepších českých restaurací, dokonce i takové speciality jako humra nebo ústřice.

Ve stejné době se u nás taky pomalu začalo prosazovat sushi, které bylo lepší alternativou k nabídce asijských bufetů s rádoby čínskou kuchyní, postupně se u nás objevovaly i indické restaurace a občas jste mohli narazit i na thajskou kuchyni.
Slavnými se stávali i někteří významní kuchaři – třeba Roman Paulus, který se chlubil michellinskou hvězdou z Alcronu, Jaroslav Sapík nebo Zdeněk Pohlreich, který ovšem svou televizní kariéru spojil s jinou stanicí. Právě jeho vyhlášená líčka z Café Imperial se stala na prvním ročníku Prague Food Festivalu hitem. 

Co přinesl MasterChef a Lukáš Hejlík?

Druhé desetiletí 21. století nám přineslo spoustu nových pořadů o vaření. Další a opět trochu rozporuplnou hvězdou Novy se stal Láďa Hruška se svými levnými recepty, které dostával od diváků. Smaženou tlačenkou a chipsy z kuřecích kůží děsil profesionální kuchaře i dietology, mnozí diváci jej ale přímo zbožňovali. 

Protipólem pořadu Ládi Hrušky se pak stal MasterChef Česko, který na televizní obrazovky vstoupil v roce 2015. V prvních dvou řadách roli porotců plnili tři významní šéfkuchaři Marek Raditsch, Marek Fichtner a Miroslav Kalina, které ve třetí řadě nahradila  trojice Radek Kašpárek, Jan Punčochář a Přemek Forejt, která se osvědčila, a právě oni posuzují výkony soutěžících dodnes.

Již v druhé řadě se objevil jako host a zadavatel toho, co mají soutěžící uvařit, herec Lukáš Hejlík, který v té době byl již uznávaným gastro blogerem. Jeho Gastromapa je dodnes pro mnohé vodítkem, kam se vydat na jídlo.

S Lukášem Hejlíkem pak vlastně začala éra moderních hipsterských kaváren nabízejících výběrovou kávu, často připravovanou alternativními metodami (V60, aeropress), obří chleby s avokádem a sladké banánové chlebíčky.

Ruku v ruce s těmito kavárnami se začala objevovat různá řemeslná pekařství nabízející kváskové chleby a další kvalitní pečivo. Mnoho lidí se vrhlo i na domácí kváskování, které podpořila covidová doba.

Populární se staly i další fermentované produkty, třeba kimchi, a jako houby po dešti začaly růst i různé řemeslné pivovary. Velký boom zažily hned na počátku této dekády také vietnamské restaurace, které později trochu zastínilo poké a následně ramen.

Možnost ochutnat speciality z dalších zemí nám umožnily i různé food festivaly, na nichž prodejci nabízejí své pochutiny ze stánků i food trucků. I když i z nich největší nadšení už trochu opadlo, pořádají se stále, spíše jsou ale zaměřené na street food (tedy pouliční speciality) z různých koutů světa.

Dalo by se tak říct, že za těch třicet let jsme toho ochutnali spoustu a česká gastronomie se posunula výrazně k lepšímu. Na některé televizní pořady o vaření sice už můžeme zapomenout, ale nahradily je jiné a jiné nás ještě čekají. 

To, jak šel čas s televizí Nova, si můžete připomenout v naší fotogalerii:

Fotogalerie - „Dobrou chuť, pokud právě obědváte!“ Jak se proměňovala gastronomie za 30 let existence TV Nova

Ukázat 10 fotografií

Náš tip: Chcete-li trochu zavzpomínat na devadesátky, můžete si připravit třeba slavný katův šleh s bramboráčky podle našeho video receptu

 

Recepty k tomuto článku