Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Retro okénko: Hořčice od Labeny stávala 7,60 Kč a sklenice od ní nazývané hořčičáky se zásadně nevyhazovaly
Zdroj: se souhlasem Retro muzeum Brno

Kdo v dobách socialismu neměl doma některou z těchto sklenek od hořčice, téměř jako by nebyl. Děti z nich pily vodu se šťávou, dospělí zase kořalku nebo víno a mnozí ji mají doma dodnes. Balení této hořčice se tak využilo nadvakrát – nejdřív se snědla samotná hořčice a pak se i léta používala sklenice. 

Hořčice ve skle

Hořčice se v časech před rokem 1989 sice prodávala i v plastových kelímcích podobných, jaké máme dnes, mnohem větším hitem ale byly hořčice ve skle. Tento skleněný obal si totiž lidé nechávali i po vyjedení obsahu a pak jej používali jako sklenice na různé nápoje. Tyto sklenice byly tak oblíbené, že dokonce získaly svůj vlastní název, a to hořčičáky

Ze silného skla i na kávu

Sklenky od hořčice (ve stejných se prodávaly tenkrát i marmelády), tehdy z Modřic u Brna, se používaly již dříve, zřejmě už v sedmdesátých letech a možná ještě předtím. Jejich předností bylo, že byly zkosené a ze silného skla, takže hodně vydržely a dala se do nich připravit i káva.

Ti, kteří měli tu možnost nakupovat v Tuzexu, si nechávali také skleničky od hořčice z dovozu. Mnozí se však pamatují až sklenice pozdější (tedy z osmdesátých let) – od značky Labena s obrázkem velblouda nebo sklenici s nápisem Bona

Hořčice Bona z Bohušovic

Tyto hořčice vyráběl podnik Severočeské konzervárny a drožďárny, pod nějž spadala kromě hořčičárny Labena sídlící v Bohušovicích nad Ohří v severozápadních Čechách třeba i octárna v Litoměřicích.

V Labeně vyráběli i sterilovanou zeleninou v nálevu, nejznámější ovšem byla jejich hořčice Bona uzavřená plastovým víčkem, která se prodávala ve sklenicích dvou velikostí (menší 120 g stála 4,60 Kčs, větší o váze 230 g 7,60 Kčs). Kromě toho se prodávala ještě hořčice orientální za 7,60 Kčs s vyobrazením velblouda či pyramidy. Na tehdejší dobu šlo o poměrně drahý výrobek, není tedy divu, že se sklenice nevyhazovaly.

Hořčičáky na šťávu, víno i pivo

Z tzv. hořčičáků se za socialismu pilo snad v každé domácnosti. „Tyhle skleničky byly moje dětství, z ničeho jiného se u nás nepilo…“ potvrzuje ve skupině Retro aneb vzpomínky na časy před rokem 1989 uživatelka Lenka. Existovalo jich mnohem víc než výše zmiňované.

Třeba sklenice s pikantní hořčicí zdobily zelené ornamenty, na jiných byly zase obrázky zvířat. „Ještě byly francouzské hořcice a ty měly moc krásné malby,“ vzpomíná ve FB skupině RetroMania Hela. Pamětník Petr však ve stejné skupině doplňuje, že i když se prodávaly v různých hezkých skleničkách, „…hořčice byla nejlepší Labena!

Hořčičný servis i na panáky

Někteří větší konzumenti hořčice si dokonce dokázali nasbírat celou sadu sklenek neboli jakýsi hořčičný servis nazývaný některými nadneseně rovněž Bona servis. Dětem se do nich tehdy míchal oblíbený nápoj, a to voda se šťávou, dospělí z nich popíjeli vínko nebo dokonce panáky.

Sklenice se samozřejmě nenaplnily až po okraj, takové panáky by totiž spoustu lidí položily, nicméně název Bona byl předmětem vtípků, jak píše na Facebooku v jedné retro skupině uživatel Zdeněk, že šlo o zkratku: „Boleslavská Organizace Notorických Alkoholiků“. Zkrátka na pivo a víno na zahradě i na chatě byly jako dělané. 

Náš tip: Hořčici, i tu současnou, využijete do mnoha receptů, třeba na tuto krkovičku na medu podle našeho video receptu

Zdroje infroomací: 
Wikipedia.org: Bohušovice nad Ohří

Recepty k tomuto článku

Naposledy jste si prohlédli